Определение №489 от по гр. дело №133/133 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 489
 
София, 24.06.2009 г.
 
В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А
 
 
Върховният касационен съд на Република България, Второ  гражданско   отделение,  в  закрито  заседание  на двадесет и втори юни, две хиляди и девета година, в състав:
 
 
           ПРЕДСЕДАТЕЛ:         ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА   
                                             ЧЛЕНОВЕ:         СВЕТЛАНА КАЛИНОВА                                                                                    
                                                                          ЗДРАВКА  ПЪРВАНОВА
 
изслуша докладваното от съдията Здравка  Първанова гр. дело № 133/2009г.
                                    Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Г. А. С., с. Р., област В. , срещу въззивно решение №443 от 24.04.2008г. по гр. дело № 1431/2007г. на Варненския окръжен съд. Изложени са твърдения за произнасяне в решението по материалноправни и процесуалноправни въпроси по отношение предмета на доказване и допустимите доказателствени средства по иска с правно основание чл.11, ал.2 ЗСПЗЗ, които въпроси са от значение за точното приложение на закона и по които не е установена практика на ВКС – основание за допускане на касационно обжалване по чл.280, ал.1, т.3 ГПК.
Ответниците по касационната жалба Д. А. Д. и М. А. Н. и двамата от гр. В., О. Д. Ч. и ОСЗ – Д. Ч. , не изразяват становище.
Касационната жалба е подадена срещу подлежащ на обжалване акт на въззивния съд, депозирана е в срока по чл.283 ГПК и отговаря на изискванията на чл.284 ГПК.
При проверка допустимостта на касационното производство, ВКС, ІІ г.о. констатира следното:
С обжалваното решение е оставено в сила решение № 1* от 18.05.2007г. по гр.д. № 3542/2006г., с което е отхвърлен иска на Д. А. Д., Г. А. С. и М. А. Н. срещу ОСЗ-Д. Ч. с правно основание чл.11, ал.2 ЗСПЗЗ относно земеделски земи /подробно описани/. За да постанови решението си въззивният съд е приел, че заявеното от ищците основание, на което наследодателят им е бил собственик на процесните земи преди внасянето им в ТКЗС, е давностно владение, считано от 1931г. до кооперирането им през 1958г. Придобивното основание обаче е недоказано в процеса. С оглед разпоредбата на чл.11, ал.2 ЗСПЗЗ /ред. ДВ бр.13/2007г./ свидетелските показания за доказване правото на собственост са недопустими. Освен това, техническата експертиза не е идентифицирала местност „Е”, в която според исковата молба се намира единият от претендираните имоти.
Не е налице посоченото от касатора основание по смисъла на чл.280, ал.1, т.3 ГПК за допускане на касационно обжалване на решението. Съгласно тази разпоредба на касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат въззивните решения, в които съдът се е произнесъл по правен въпрос, който е от значение за точното приложение на закона, както и за развитието на правото. Повдигнатият от касатора процесуален въпрос относно доказването правото на собственост към момента на кооперирането на имотите като предпоставка за успешното провеждане на иска по чл.11, ал.2 ЗСПЗЗ, е съществен за разглеждания случай, тъй като от него зависи изхода на делото. Даденото разрешение в обжалваното решение обаче не предполага допускане на касационно обжалване в хипотезата на чл.280, ал.1, т.3 ГПК. Това е така, защото предметът на доказване на така предявения иск е принадлежността на правото на собственост на заявителя на земеделската земя, респ. неговия наследодател, към момента на обобществяването, но законодателят е ограничил доказателствените средства. С новата редакция на разпоредбата на чл.11, ал.2 ЗСПЗЗ е предвидено, че правото на собственост може да се доказва само с писмени доказателства. Обжалваното решение е съобразено с трайната съдебна практика, че съобразно тази редакция /ДВ, бр.13 от 09.02.2007г./ доказването на правото на собственост в производството по специалния установителен иск по чл.11, ал.2 ЗСПЗЗ вече не може да става с всички допустими по ГПК доказателствени средства, а само с писмени доказателства. Преодоляването на това законодателно ограничение не може да стане по тълкувателен път. Същото може да бъде отменено единствено от самия законодател.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на ІІ г.о.
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение №443 от 24.04.2008г. по гр. дело № 1431/2007г. на Варненския окръжен съд.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:1.
2.
 

Scroll to Top