Определение №527 от 20.11.2008 по гр. дело №4330/4330 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

               О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                                                    
 
 
№ 527
 
гр.София, 20.11.2008г.
 
в  и м е т о  н а  н а р о д а
 
 
Върховен касационен съд на РБ, първо гражданско отделение, в закрито заседание на деветнадесети ноември, две хиляди и осма година в състав:
 
 
                                                                          
                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
ЖИВА ДЕКОВА
 
като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 4330 описа за 2008 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
 
Производството е по чл.280, ал.1 ГПК.
Обжалвано е решение от 22.07.2008г. по гр.д. №502/2008г. на Б. окръжен съд, с което е отхвърлен иск с правно основание чл.87, ал.3 ЗЗД.
Жалбоподателите Р. Р. Д. и С. Д. Д. поддържат, че решението е неправилно и молят същото да бъде отменено.
Върховния касационен съд, състав на първо г.о., като констатира, че към жалбата липсва изложение на основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК, прие следното:
Производството по касационното производство следва да се прекрати, а делото следва да се върне на Б. окръжен съд, за администриране на касационната жалба съобразно изискванията на чл.285, ал.1, във вр. с чл.284, ал.3 ГПК. Съдът е длъжен да изпълни своето процесуално задължение да даде възможност на жалбоподателя да отстрани нередовностите на касационната си жалба, като приложи изложение на основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК, а не за неправилност на същото. Ако указанията не бъдат изпълнени, то неизгодните правни последици, които настъпват за страните при несъобразяване с изискванията на процесуалния закон и при неизпълнение на процесуални задължения, са ясно посочени в закона и не могат да бъдат игнорирани, а тяхната проверка съобразно разпоредбите на чл.285 и чл.286, ал.1 ГПК е възложена на въззивния съд.
Предвид изложените съображения, съдът
 
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
 
ПРЕКРАТЯВА производството по касационната жалба Р. Р. Д. и С. Д. Д. срещу решение от 22.07.2008г. по гр.д. №502/2008г. на Б. окръжен съд.
ВРЪЩА делото на Б. окръжен съд за администриране касационната жалба на жалба Р. Р. Д. и С. Д. Д. срещу решение от 22.07.2008г. по гр.д. №502/2008г. на Б. окръжен съд.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top