O П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 132
София, 24.03.2015 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, състав на второ отделение на гражданска колегия, в закрито съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди и петнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
ГЕРГАНА НИКОВА
при участието на секретар
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № 1439 /2015 година и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано по касационната жалба вх.Nо 425/12.01.2015 год. на Ж. И. К. от [населено място] заявена чрез процесуалния и представител адв. И. К.- АК Б. срещу въззивно Решение No VI-114 от 27.11.2014 год. постановено по В.гр.д Nо 1552/2014 година на ОС-Бургас по извършване на делбата и в частта по сметките.
С посоченото решение , окръжният съд в правомощията по чл. 258 и сл. ГПК е потвърдил Решение No 1379 от 02.07.2014 год. по гр.д. 7024/2012 год. на РС- Бургас по извършване делбата на апартамент в [населено място] чрез изнасянето му на публична продан и последващо разпределение на сумите между съделителите при определените с решението по допускане на делбата права в съсобствеността, както и е уважил предявените от И. К. и С. К. срещу Ж. К. претенции по сметки по чл.346 ГПК във вр. с чл. 30 ал.2 и ал. 3 ЗС.
За да постанови решението си , втората инстанция в правомощията си на въззивна такава е приела, че спорната съсобственост на неподеляемото жилище в [населено място] , при липсата на надлежно заявена възлагателна претенция от страна на съделителите, следва да бъде ликвидирана чрез изнасянето на имота на публична продан и последващо разпределение на сумите от проданта между съделителите , съобразно на правата в съсобствеността , съгласно решението по първата фазана делбата. Със същото решение са уважени заявените претенции на съделителите И. К. и сестра му С. К. срещу Ж. К. по сметки , заявени на основание чл. 30 ал.2 и 3 ЗС.
С касационната жалба се поддържа , че обжалваното въззивно решение е неправилно поради нарушение на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон,и е необосновано – основания за отмяна по см. на 281 т.3 ГПК. Наведените конкретни доводи касаят лисата на мотиви относно избора на способ за извършване на делбата- в случая публична продан, цялостния анализ на събраните по делото доказателства, едностранното тълкуване на доказателствата, свързани с заявените претенции по сметки, селективния избор на доказателства, неправилното им интерпретиране от гл.т. на противопоставяне за ползване на имота от страна на покойния и брат.
Искането за допускане на касационното обжалване се поддържа на основание чл. 280 ал.1 т. 1 ГПК по въпроса за приложението на чл.348 , чл. 349 ал.1 и ал.2 ГПК, чл. 350 ГПК и чл.353 ГПК , като произнесен от въззивния съд в противоречие с разясненията на ТР 1/2004 год. на ОСГК на ВКС , съответно Решение No 19 от 08.02.2013 год. по гр.д.No 619/2012 год. на ВКС -II отд.
Искането за допускане на касационно обжалване е и по чл. 280 ал.1 т.3 ГПК без посочване на конкретен правен въпроса, който би наложил необходимостта от произнасянето на ВКС по обжалваното решение, за развитие на правото и еднаквото и точно прилагане на закона.
В срока по чл. 287 ГПК няма постъпили писмени становища- отговор от ответниците по касация.
Състав на ВКС- второ отделение на гражданската колегия след преценка наличие на основания по чл. 280 ал. 1 и ал.2 ГПК , намира :
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 283 ГПК, но е процесуално допустима само в частта , с която се обжалва въззивно решение по извършване на делбата съдебна делба.
В частта , с която се обжалва въззивното решение по сметки, касационната жалба е процесуални недопустима на основание чл. 280 ал.2 ГПК и като така следва да бъде оставена без разглеждане. Заявените претенциите по сметки на съделителите И. К. и С. К. срещу Ж. К. по реда на чл. 346 ГПК във вр. с чл. 30 ал.2 и ал.3 ЗС по естеството си са облигационни искове , всеки от които искове е заявен с цена под 5000 лв.- ВИЖ определение от 08.04.2014 година на РС-Бургас по гр.д 7024/2012 година / л.128 / , поради което и постановеното решение по тези „граждански дела‘ са необжалваеми пред касационния съд съдебни актове по силата на чл. 280 ал.2 ГПК.
След преценка на наведените доводи на страните , настоящият състав на ВКС намира , че не са налице предпоставките на закона за допускане на касационно обжалване.
Изведеният правен въпрос за приложението на чл.348 , чл. 349 ал.1 и ал.2 ГПК, чл. 350 ГПК и чл.353 ГПК не може да бъде квалифициран като обуславящ изхода на правения спор по см. на дадените разяснения с т.1 на ТР 1/2009 год. на ОСГТК на ВКС .
Посочените разпоредби на ГПК, визиращи способите за ликвидиране на съсобствеността по съдебен ред във втората фаза на делбения процес са предмет на разяснения по ТР No 1/2004 год. на ОСГК на ВКС , съответно Решение No 19 от 08.02.2013 год. по гр.д.No 619/2012 год. на ВКС -II отд., прието по реда на чл. 290 ГПК. Те не се нуждае от ново тълкуване .Съдът е извършил делбата чрез изнасяне имота на публична продан в хипотеза на неподеляемо жилище и когато нито един от съделителите не е заявил претенция за възлагане. Решаващият съд по извършване на делбата няма задължение общо да цени възможните способи за ликвидиране на съсобствеността във втората фаза на делбения процес, тази преценка винаги е обусловена от исканията на самите съделители заявили претенция за възлагане и възможността от делбения имот да бъдат формирани дялове в натура за всеки един от съсобствениците – съделители.
Настоящият състав на ВКС намира , че няма основание за допускане на касационно обжалване на основание чл. 280 ал.1 т.3 ГПК, след като касаторът , поддържайки това основание , не е формулирал конкретен правен въпрос, в рамките на предмета на спора , който пряко е повлиял постановения правен резултат в обжалваните части на съдебното решение и които въпрос налага произнасянето на ВКС за уеднаквяване на съдебната практика и развитие на правото.
По изложените съображения и на основание чл. 288 ГПК, настоящият състав на ВКС – второ отделение на гражданската колегия
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване по касационната жалба вх.Nо 425/12.01.2015 год. на Ж. И. К. от [населено място] заявена чрез процесуалния и представител адв. И. К.- АК Б. срещу въззивно Решение No VI-114 от 27.11.2014 год. по В.гр.д Nо 1552/2014 година на ОС-Бургас,в частта по извършване на делбата по чл. 348 ГПК.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба вх.Nо 425/12.01.2015 год. на Ж. И. К. от [населено място] заявена чрез процесуалния и представител адв. И. К.- АК Б. срещу въззивно Решение No VI-114 от 27.11.2014 год. по В.гр.д Nо 1552 /2014 година на ОС-Бургас, в частта по сметките по чл. 346 ГПК във вр. с чл. 30 ал.2 и ал.3 ЗС, като процесуално недопустима на основание чл. 280 ал.2 ГПК.
Определението, с което не се допуска касационно обжалване на въззивното решение по извършване на делбата, не подлежи на обжалване.
Определението, с което е оставена без разглеждане като процесуално недопустима касационната жалба , в частта , с която е произнесено въззивното решение по заявените претенции по сметки, може да се обжалва в седмичен срок от датата на съобщението до страната , по реда на чл. 274 ал.2 ГПК пред друг тричленен състав а ВКС.
На основание чл. 7 ал.2 ГПК на касатора Ж. К. да се изпрати препис от настоящото определение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ :