Определение №211 от 19.12.2009 по гр. дело №1315/1315 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 211
София, 19.12.2009 година
 
В    И   М   Е   Т   О    Н   А    Н   А   Р   О   Д   А
 
Върховният касационен съд на Република България, състав на ВТОРО отделение на гражданска колегия, в закрито съдебно  заседание на седемнадесети декември  две хиляди и девета  година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
               ЧЛЕНОВЕ:   СВЕТЛАНА КАЛИНОВА
     ЗДРАВКА  ПЪРВАНОВА
при  участието на секретар 
изслуша докладваното от съдията  БАЛЕВСКА
гр.дело №  1315 /2009  година и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл.303 ал.1 т.5 ГПК, образувано по молбата вх. Nо 4326/ 07.09.2009 година , заявена от И. Д. А. от гр. Б., с искане за отмяна на РЕШЕНИЕ No 324 от 04.06.2009 година, постановено по гр.д. Nо 2199/2008 година на ВКС- II отделение , с което по реда на § 2 ал.3 от ПЗР на ГПК във вр. с чл. 218а б.”а” ГПК / отм./ и на основание чл. 218ж ал.1 ГПК /отм./, е отменено решение на въззивния съд и делото е върнато за ново разглеждане , от друг състав на втората/ въззивна / инстанция. Поддържа се, че в касационното производство е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила, даден е ход на делото в отсъствие на страната и неговия пълномощник, след като е оставено без уважение искане за отлагане , като по този начин е нарушени правото на защита на страната в процеса и е налице отменително основание по чл. 304 ал.1 т.5 ГПК.
По подадената молба за отмяна и на основание чл. 307 ал. 1 ГПК , състав на ВТОРОТО отделение на ВКС- гражданска колегия, намира :
Съгласно нормативната уредба – чл. 303 -309 ГПК, отменителното производство е уредено като двуфазно производство, като разглеждането на молбата за отмяна по същество, се предшества от постановяване на нарочно определение по допустимостта на молбата за отмяна.
При липсата на изрични законоустановени условия за допустимост на самото отменително производство, каквито законодателят е въвел за касационното обжалване с разпоредбата на чл. 280 ал. 1 ГПК, настоящият състав на ВКС намира , че проверката на допустимостта на молбата за отмяна , следва да се ограничи в рамката на надлежното упражняване на правото да се иска отмяна от гл.т. спазване на установените в чл. 305 ГПК процесуално преклузивни срокове за предявяване на молбата за отмяна , както и от гл.т. на наличие на подлежащ на отмяна съдебен акт и точно формулирано и обосновано основание за отмяна по см. на чл. 303 ал. 1 ГПК.
При данните по заявената молба за отмяна , настоящият състав на ВКС- второ отделение на гражданската колегия намира , че настоящата молба за отмяна е процесуално недопустима.
Молба за отмяна на И. Д. А. следва да се приеме за подадена в сроковете по чл.305 т.5 ГПК- т.е. в тримесечния срок от узнаване на атакуваното решение на ВКС , но се явявя процесуално недопустима тъй като е насочена срещу отменително решение на ВКС.
Производство за отмяна по чл. 303 и сл. ГПК, регламентирано както с отменения, така и с действащия Гражданско-процесуален кодекс е уредено като процесуално средство за защита срещу влезли в сила порочни съдебни решение. Касае се до самостоятелно извънинстанционно производство, което има за цел при установяване на определени несъответствия между решението на съда и действителността / установени на база нови писмени доказателства или нови обстоятелства, влязла в сила присъда за установяване неистинността на писмено документ , свидетелски показани или невярно заключение на вещо лице и др./ да въздейства върху силата на присъдено нещо т.е. върху стабилитета на едно съдебния акт. Но със сила на присъдено нещо се ползват само онези решение , с които се разрешава конкретен материално правен спор по същество, т.е. касае разрешен спор за съществуването или не , за нарушаването или не на конкретно субективно материално право, чиято защита е предмет на проведения и завършил с решение по същество съдебен исков процес.
Отменителното решение на ВКС, в случая постановено в производство по чл. 218а и сл. ГПК/ отм./ не е от категорията на съдебните актове , с които се разрешава материално правен спор по същество. С отменителното решение делото е върнато на долната инстанция именно за да бъде разрешен спора по същество, поради което не може да се приеме , че е налице влязло в сила по см. на чл. 219 б.”в” ГПК / отм./ / по арг. на противното/. Аргументи в тази насока могат да бъдат намерени и в разясненията на ПП ВС 2 -77 т.2 , в което Постановление на Пленума на ВС изрично се сочи, че на отмяна подлежат само актове, които се ползват със силата на присъдено нещо т.е. които са задължителни за страните и техните универсални и частни правоприемници и не могат да бъдат пререшавани, а отменителните решения на втората инстанция т.е. на последната редовна инстанция за обжалване на съдебните актове , не са от посочената категория.
След като няма решение , ползва се със силата на присъдено нещо по конкретен гражданско правен спор, то по отношение на отменителното решение на касационния съд , с което делото се връща за ново разглеждане , не може да бъде упражнено и правото на отмяна
По изложените съображения и на основание чл. 307 ал. 1 ГПК , състав на Върховния касационен съд- второ отделение на гражданска колегия
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАГЛЕЖДАНЕ молбата за отмяна заявена от И. Д. А. от гр. Б. на основание чл. 303 ал.1 т.5 ГПК на РЕШЕНИЕ No 324 от 04.06.2009 година, постановено по гр.д. Nо 2199 /2008 година на ВКС- II отделение , с което по реда на § 2 ал.3 от ПЗР на ГПК във вр. с чл. 218а б.”а” ГПК / отм./ и на основание чл. 218ж ал.1 ГПК /отм./, е отменено решение на въззивния съд и делото е върнато за ново разглеждане , от друг състав на втората/ въззивна / инстанция.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва по реда и в сроковете на чл. 274 ал. 2 ГПК.
Препис от определението да се връчи на молителя И. Д. А. , на основание чл. 7 ал.2 ГПК
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ:
 
 
 

Scroll to Top