О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 455
гр. София, 20.12.2012 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд, Второ гражданско отделение, в закрито заседание на деветнадесети декември две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емануела Балевска
ЧЛЕНОВЕ: 1. Снежанка Николова
2. Велислав Павков
при секретаря в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 926 по описа за 2012 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.307 от ГПК.
Образувано е по молба на Т. С. Д. от [населено място], за отмяна на влязло в сила решение №525/13.11.2009 г., постановено по гр.д.№ 766/2008 г. от Районен съд – Кюстендил, с което е изнесен на публична продан недвижим имот, предмет на делбеното производство пред районен съд.
Ответникът оспорва подадената молба за отмяна на влязлото в сила решение.
Състав на ВКС, второ отделение на гражданската колегия счита, че молбата е процесуално недопустима, по следните съображения:
Молбата за отмяна на влязло в сила решение следва да е основана на кое да е от основанията за това, посочени в разпоредбата на чл.303 и чл.304 от ГПК. В случая, молителката твърди, че основанието за отмяната на влязлото в сила решение е „пропуски от страна на защитата”, осъществена от процесуалните представители на страната, изразяващи се в непредставяне на доказателства във връзка с искане за възлагане на делбения имот, както и несвоевременното искане за това възлагане – направено едва пред въззивната инстанция, след провеждането на първото заседание по делото, във фазата на извършването на делбата.
Така посоченото основание не е сред сочените от разпоредбата на чл.303 от ГПК основания, въз основа на които е процесуално допустимо да се иска от ВКС отмяна на влязлото в сила решение. Не се твърди допускане на процесуални нарушения от страна на съда, в резултат на които страната да е пропуснала преклузивния срок по чл.349, ал.1 от ГПК, а се твърдят пропуски от страна на процесуалните представители на страната, което не е основание за отмяна на влязлото в сила решение. Липсата на правно основание за търсената отмяна, води до липса на процесуална възможност от страната да претендира отмяната на това основание, поради което молбата е и процесуално недопустима, тъй като с нея се цели преразглеждането на спора по същество /каквото е и искането/, което също е процесуално недопустимо.
Предвид изложеното, молбата за отмяна на влязлото в сила съдебно решение по извършването на съдебното делба следва да се остави без разглеждане, като процесуално недопустима.
Водим от горното, състава на ВКС, второ отделение на гражданската колегия
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба за отмяна на влязло в сила решение №525/13.11.2009 г., постановено по гр.д.№ 766/2008 г. от Районен съд – Кюстендил, подадена от Т. С. Д. от [населено място], [улица], [жилищен адрес] като процесуално недопустима.
Определението може да се обжалва пред друг състав на ВКС, с частна жалба, в седмичен срок от връчването му на страните.
Председател: Членове: 1. 2.