КСО – чл. 6, ал. 9
НЕВДПОВ – чл. 3, ал. 3, т. 1
ОТНОСНО:Осигурителни вноски върху средствата, изплатени за изпълнение на мерките по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози за периода 2016 – 2018 г., в частта определена за изпълнение от регистрирани ветеринарни лекари
Във връзка с Ваше запитване, постъпило по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ……………./24.01.2017 г., Ви уведомяваме за следното:
Съгласно представената фактическа обстановка в запитването, Вие сте ветеринарен лекар, упражняващ дейност чрез ЕТ „……….“. Имате сключен договор за отпускане на субсидия от Държавен фонд „Земеделие“, която Ви се изплаща по програма за подпомагане на земеделските стопани. За целите на данъчното облагане получената субсидия е отразена в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, Приложение № 2 – доходи от стопанска дейност като едноличен търговец. Интересувате се, дали субсидията трябва да се вземе предвид при определяне на окончателния размер на осигурителния Ви доход като самоосигуряващо се лице за 2015 г.
Предвид изложеното и с оглед относимите разпоредби по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
Самоосигуряващите се лица, в т.ч. едноличните търговци, определят окончателен размер на месечния си осигурителен доход въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход (чл. 6, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/).
На основание чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) годишният осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност от самоосигуряващите се лица през предходната година, като разлика между декларирания в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ или установения от органа по приходите при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) облагаем доход от упражняване на трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. При определяне на годишния осигурителен доход се вземат предвид:
-за едноличните търговци, упражняващи трудова дейност; регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, произвеждащи преработена растителна и/или животинска продукция, чийто облагаем доход се формира по реда на чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ – облагаемият доход по чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ, без да се намалява с размера на задължителните и доброволните осигурителни вноски, размерът на пренесената данъчна загуба по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане и премии/вноски по договори за застраховки “Живот“ и застраховки “Живот“, ако са свързани с инвестиционен фонд; при определяне на годишния осигурителен доход не се включват сумите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет.
Условията и редът за възлагане изпълнението на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонозиса регламентирани в Раздел II от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД).
В чл. 46и от ЗВД е указано, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) изготвя програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози с национално значение, която се одобрява по реда на чл. 46з, ал. 2 (чл. 46и от ЗВД). Разходите за изпълнението на програмите по чл. 46з, 46и и чл. 118, ал. 1, включително за вземане и транспортиране на пробите, необходими за изследванията, се предоставят като държавна помощ чрез Държавен фонд “Земеделие“ с изключение на разходите за закупуване на инвитро диагностичните ветеринарномедицински средства, необходими за лабораторните изследвания, които са за сметка на акредитираните лаборатории. Държавен фонд “Земеделие“ предоставя държавната помощ по ал. 1 при условията на Закона за държавните помощи (чл. 46г, ал. 2 от ЗВД).
От съдържанието на приложения към запитването Ви договор е видно, че Вие осъществявате ветеринарномедицинска практика чрез ЕТ „……….“ и в това качество сте сключили договор с Областна дирекция по безопасност на храните гр. Пловдив за изпълнение на мерките по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози (НППНКЛБЖЗ) за периода 2016-2018 г. В чл. 2, ал. 1 от договора е посочено, че изплащането на средствата за изпълнение на мерките по НППНКЛБЖЗ се извършва съгласно Схемата за държавна помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани, свързани с изпълнението на мерките по програмата. ДФ „Земеделие“ изплаща средства на регистрирания ветеринарен лекар за покриване на разходи по изпълнение на мерките, предвидени в държавната помощ „Помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани, свързани с изпълнение на мерките по Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози“, по цени определени с Тарифата по чл. 46в, ал. 1 от ЗВД, както и в рамките на утвърдения от УС на Фонда бюджет по схемата и разпределението по направления (чл. 2, ал. 3, т. 1 от договора). Според чл. 4, ал. 4, ОДБХ може да възлага и други мероприятия извън мерките по НППНКЛБЖЗ на регистрирания ветеринарен лекар при опасност и/или поява на епизоотии и зоонози, срещу допълнително уговорено възнаграждение, определено с анекс, след осигуряване на необходимите средства.
С оглед гореизложеното средствата, които ДФ „Земеделие“ Ви изплаща по Схемата за държавна помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани, свързани с изпълнението намерките по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози,не представляват осигурителен доход по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и не следва да се вземат предвид при определяне на окончателния размер на осигурителния Ви доход като самоосигуряващо се лице. В случай че получавате възнаграждения за изпълнение на дейности извън мерките по НППНКЛБЖЗ, средствата за които се осигуряват от други източници, тези доходи ще вземат участие при годишното изравняване на осигурителния Ви доход по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО.
‘