Определение №69 от 27.4.2010 по гр. дело №1602/1602 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 69
 
София,  27.04.2010 година
 
Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на 26  април две хиляди и десета година, в състав:
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЖАНЕТА НАЙДЕНОВА
 ЧЛЕНОВЕ:СВЕТЛА ЦАЧЕВА
  АЛБЕНА БОНЕВА
 
 
при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от председателя (съдията)Жанета Найденова
гр.дело №1602 /2009 година и за да се произнесе съобрази следното:
 
 
Производството е по чл.508 ГПК.
Н. В. Р. и Л. В. Р. двамата от гр. П.,са подали молби от 08 април 2010г и от 15 април 20010г,с които са искали да се върнат внесените като обезпечение суми за спиране изпълнението по гр.д. № 1602/2009г на ВКС,4-то гр.отд.
Върховният касационен съд след проверка на данните по делото,прие следното:
Действително по гр.д. № 1602/2009г на ВКС,4-то гр.отд. с вносна бележка от 12.01.2010г на СиБанк гр. С. клон Съдебна палата от името на Н. В. Р. е внесена като обезпечение сумата 9390 лева и ВКС с определение от същата дата е спрял изпълнението на решението на Пловдивския окръжен съд от 18.06.2009г по гр.д. № 1374/2008г само по отношение на Н. Р.
Със същото решение е бил осъден и Л. В. Р. да заплати на Р. А. Л.- Израел, сумата 4 694.96 лева,но тъй като не е било внесено обезпечение в този размер,неговото искане за спиране не е било удовлетворено. По-късно- на 29.01.2010г, тази сума той я е внесъл по сметката на ВКС..
Върховният касационен съд,тричленен състав на 4-то гр.отд. с определение № 183 от 09.02.2010г по настоящето гр.д. № 1602/2009г не е допуснал касационно обжалване на въззивното решение. То е влязло в сила и е подлежало на изпълнение.
След постановяването му е подадена първата молба -тази от 08.04.210 година от Н. и Л. Р. с искането внесената като обезпечение сума да се преведе по сметката на съдебния изпълнител М. С. Ц.
С втората молба-тази от 15 април 2010г молителите са се отказали от искането сумите и по двете вносни бележки да се преведат по сметката на съдебния изпълнител Ц. и молят да се преведат на сметката на Н. В. Р.,открита в Юробанк И ЕФ ДЖИ България „ АД, за да могат при изпълнението,насрочено за 27 април 2010г,да се възползват от процедурата по чл. 454 ал.1 ГПК-т.е. предварително да внесат 30 % от стойността на вземанията по предявените срещу тях изпълнителни листове и се задължат писмено да внасят на съдебния изпълнител всеки месец по 10 на сто от тях.
Това искане би могло да се удовлетвори , както по отношение на Н. В. Р.,така и по отношение на Л. В. Р. ако не са получени във Върховния касационен съд на 19.04.20010го запорните съобщение от частния съдебен изпълнител М. С. Ц. с район на действие Окръжен съд гр. П. по молбата на Р. А. Л.,за налагане запор върху вземанията на Л. В. Р.- 4 694 лева и за наложен запор и върху вземанията на Н. В. Р. за сумата 9 390 лева.-т.е. искането им за превеждане сумите по сметката на Н. Р. следва да се остави без уважение.
В случая Върховният касационен съд се явява трето лице и тъй като няма никакви претенции към длъжниците по изпълнително дело № * на Частен съдебен изпълнител М. С. Ц. респ. и по отношение на сумите, внесени по сметката за обезпечения за спиране изпълнението на въззивните осъдителни решения приема,че сумите,внесени от молителите Р. , съгласно разпоредбите на чл.508 ал.3 ГПК следва да се преведат по сметката,посочена в запорните съобщения на Частния съдебен изпълнител.
Върховният касационен съд на основание гореизложеното,
 
 
 
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
 
ОСТАВЯ без уважение исканията на Н. В. Р. и Л. В. Р. за превеждане на внесените като обезпечения суми по сметката на Н. В. Р. в Юробанк „И” АД.
Внесените суми по сметката на Върховния касационен съд от Н. В. Р. с вносна бележка от 12.01.2010г на СиБанк София клон Съдебна палата за 9 390 лева /девет хиляди триста и деветдесет / лева
и от Л. В. Р. по вносна бележка от 20.01.2010г на МЕБ Юнион Банк” гр. П. за сумата 4 694 / четири хиляди шестотин деветдесет и четири / лева,
да се преведат по сметка BG25BUIN70095021675912 BIC BUINBGSF “Алианц България” АД с титуляр Частен съдебен изпълнител М. С. Ц. ,
за което да се връчат на Финансовия отдел на ВКС,препис от настоящето определение и двете запорни съобщения на Частен съдебен изпълнител М. С. Ц. гр. П..
 
 
 
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 
 
 

Scroll to Top