това дали попадате в разпоредбата на чл.184 или в разпоредбата на чл.189б от ЗКПО, не е коректно зададен, тъй като двете разпоредби регламентират съвсем различни основания, ред и изисквания за преотст

2_171/07.02.2013 г.
ЗКПО – чл.184;
ЗКПО – чл.189б;
ЗКПО – чл.188;
ЗКПО – чл.189;
ЗКПО – чл.173;
ЗКПО – чл.170;
ЗКПО – чл.167.
Дружеството, което представлявате е регистриран земеделски производител на територията на общ…………….., обл…… Община ……….. попада в списъка на общините, намиращи се в селските райони на Р България, съгласно приложение №2 към чл.13, ал.1, т.2 от Наредба №30 от 11.08.2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощпо мярка „Разнообразяване към неземеделски дейности” /мярка 311/ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013г.
Планирате да кандидатствате по мярка 311 с цел получаване на финансиране, което да инвестирате в изграждане на шивашка фабрика за производство на облекла. Възнамерявате тази производствена дейност да развивате в община, която попада в Списъка на общините, в които за предходната година преди текущата безработицата е със или над 35 на сто по-висока от средната за страната за същия период.
Във връзка с изложеното по- горе, поставяте следните въпроси:
1.По кой ред от ЗКПО, чл.184 или чл.189б, представляваното от Вас дружество, което е регистриран земеделски производител може да ползва данъчните облекчения за преотстъпване на корпоративен данък, след като ще произвеждате продукция, която не е непреработена растителна и животинска продукция.
2.В случай, че попадате в хипотезата на чл.184 от ЗКПО, полученото финансиране по мярка 311 от ПРСР каква помощ представлява – минимална или регионална.
3. Едновременно с преотстъпването на корпоративен данък, можете ли да ползвате и други облекчения, в т.ч. данъчно стимулиране на безработни лица съгласно чл.177, ал.1, т.1, 2 и 3 от ЗКПО.
4. Финансирането по мярка 311 включва ли се в определението за изчисляване на минимална помощ.
При така изложената фактическа обстановка изразяваме следното становище съобразно действащата през 2013г. нормативна уредба:
Разпоредбите на Раздел IV /чл.182-чл.190/ от Глава XXII от ЗКПО дава възможност за ползване на данъчното облекчение – преотстъпен корпоративен данък на различни основания и при изпълнение на различни законови изисквания.
При избора на вида и реда за ползване на данъчни облекчения по Раздел IV от Глава XXII от закона следва да имате предвид ограничението, което се съдържа в нормата на чл.190, ал.1, а именно, че по този раздел ДЗЛ не може да ползва повече от едно данъчно облекчение през една и съща година.
Изхождайки от горното, въпросът Ви относно това дали попадате в разпоредбата на чл.184 или в разпоредбата на чл.189б от ЗКПО, не е коректно зададен, тъй като двете разпоредби регламентират съвсем различни основания, ред и изисквания за преотстъпване на корпоративен данък. Изборът, на реда за преотстъпване на корпоративен данък, е право единствено на данъчно задълженото лице.В зависимост от този избор, изискванията на закона, на които трябва да отговаряте и които следва да изпълните са различни.
Разпоредбата на чл.184 от закона дава възможност за преотстъпване на корпоративен данък в размер до 100 на сто на това данъчно задължено лице /ДЗЛ/, което е изпълнило изискванията, регламентирани в:
– т.1-да извършва производствена дейност единствено в общини, в които безработицата за предходната годината преди текущата безработицата е с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за същия период. Дефиниция на понятието “производствена дейност“ за целите на чл.184 от закона се съдържа в § 1, т.28 от ДР на ЗКПО;
– т.2–да са изпълнени условията на чл.188 в случаите на минимална помощ или на чл.189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
Видно от текста на чл.184 от закона, разпоредбата не поставя като изискване пред лицата да са регистрирани земеделски производители за да се възползват от данъчното облекчение по този ред.
Последното е изискване на ДФ «Земеделие» за кандидатстване предвид характера на мярка 311 «Разнообразяване към земеделските дейности», а именно да се окаже подкрепа на земеделски стопани за развиване на нови дейности извън земеделието, като изплатените субсидии се насочват към разнообразяване на икономиката в селските райони.
Данъчното облекчение по реда на чл.189б от ЗКПО за преотстъпване на корпоративен данък до 60 на сто се предоставя само лица, които са регистрирани земеделски производители и само за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция. За да се възползвате от това си право следва едновременно да изпълните изискванията, посочени в ал.2, т.1 – т.4 на същия член, както и да спазите разпоредбите на ал.3 и ал.4 на чл.189б от закона. Легална дефиниция на понятието„непреработена растителна и животинска продукция” е дадена в §1, т.27 от ДР на ЗКПО.
Във връзка с правилното прилагане на чл.189б от ЗКПО, прилагаме към настоящото разяснение, становище на Изпълнителния Директор на НАП, изх.№ 91-00-242 от 24.11.2011г, което може да намерите и на интернет-страницата на Агенцията – www.nap.bg.
Съдържанието на понятията „минимална помощ” и„държавна помощ за регионално развитие” се съдържа съответно в чл.188 и чл.189 от ЗКПО.
Съгласно §1, т.31 от ДР на ЗКПО, „минимална помощ” е помощта по см. на Регламент /ЕО/ №1998/2006 на Комисията от 15.12.2006г за прилагане на чл.чл.87 и 88 от Договора към минималната помощ. Определение за „минимална помощ” можете да намерите и в §1, т.3 от Закона за държавните помощи.
Данъчното облекчение по реда на чл.184 от ЗКПО ще бъде определено като „минимална помощ”, съгласно текстът на чл.188, ал.1 от с.з., когато суматана получените помощи от ДЗЛ през последните три години, вкл.текущата, независимо от тяхната форма или източник на придобиването, не превишава левовата равностойност на 200 000 евро, определена по официалния валутен курс на лева към еврото. В сумата на получените минимални помощи се включва и намаленият или преотстъпеният корпоративен данък на данъчно задълженото лице за последните три години, включително корпоративният данък, който подлежи на намаление или преотстъпване за текущата година. В сумата на получените минимални помощи не се включва преотстъпеният корпоративен данък, за който са изпълнени условията на чл.189 – държавна помощ за регионално развитие.
В случай, че данъчното облекчение, изчислено по реда на чл.188, ал.1 от ЗКПО не надхвърля левовата равностойност на 200 000 евро, за да се възползвате от право на преотстъпване по реда на чл.184 от с.з., следва да изпълните и изискванията на чл.188, ал.2, 3 и 4.
В случай, че данъчното облекчение, изчислено по реда на чл.188, ал.1 от ЗКПО надхвърля левовата равностойност на 200 000 евро, то излиза от обхвата на понятието минимална помощ и за да се възползвате от право на преотстъпване по реда на чл.184 от с.з., следва да изпълните и изискванията на чл.189 от закона.
Изхождайки от горното, средствата които ще получите по мярка 311, като вид държавно финансово подпомагане, следва да участват при определяне размера на получените от дружеството помощи с цел дефиниране на минимална помощ по реда на чл.188 или на държавна помощ за регионално развитие по реда на чл.189 от ЗКПО.
Във връзка с правилното определяне вида на данъчното облекчение, съгласно ЗКПО, прилагаме към настоящето разяснение фишове II.X.4, II.X.5 и II.X.6 от Наръчника по корпоративно подоходно облагане, 2012 година, с които да се запознаете. Наръчника може да намерите на интернет-страницата на НАП- www.nap.bg.
Независимо от това, кое данъчно облекчение ще ползвате-минимална помощ или държавна помощ за регионално развитие, преотстъпването на корпоративен данък по реда на чл.184 от ЗКПО е обвързано с ограниченията, които налага чл.182 от закона и с които следва да се съобразите.
Ограничението, определено в чл.190, ал.1 от закона, не включва в обхвата си данъчните облекчения, предоставени по реда на Раздели II и III от Глава XXII от ЗКПО /чл.177-чл.181/, т.нар. общи данъчни облекчения. Т.е. ползвайки едно от облекченията по Раздел IV на глава XXII, може да ползвате и общите данъчни облекчения, при спазване на съответните законови изисквания за тяхното изпълнение.
В закона няма разписана специална процедура по преотстъпване на корпоративен данък. Преотстъпването се извършва от данъчно задълженото лице, при спазване разпоредбите на ЗКПО, с подаване на годишната данъчна декларация, с която то уведомява приходната администрация за вида на извършеното от него преотстъпване.
Предвид разпоредбата на чл.170 от ЗКПО, в случай, че преотстъпвате или намалявате корпоративен данък на различни основания по реда на глава XXII от закона, в годишната данъчна декларация следва задължително да декларирате поредността, в която ползвате различните основания за преотстъпване или намаляване на корпоративния данък.
Следва да имате предвид, че съгласно чл.173, ал.1 от ЗКПО, когато не са изпълнени изискванията на Глава двадесет и втора от закона, отнасящи се за последващо използване /разходване/ на преотстъпен корпоративен данък, последният се дължи по общия ред на закона за годината, за която е възникнал. Данъкът подлежи на събиране в размера на преотстъпване в едно с дължимата лихва съгласно ЗЛДТТПДВ.
В тази връзка преотстъпването на корпоративния данък е обвързано и със спазване разпоредбите на чл.167, ал.1, т.1-3 от ЗКПО. ДЗЛ, съгласно ал.2 на същия член удостоверяват изпълнението на горните изисквания в годишната данъчна декларация.
Законосъобразността на преотстъпването на корпоративен данък за съответната година подлежи на последващ данъчен контрол по смисъла на чл.110 от ДОПК чрез извършване на ревизии и проверки от органите по приходите.

Scroll to Top