Определение №268 от 17.5.2012 по ч.пр. дело №232/232 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

2
гр. д. № 232/2012 г. ВКС на РБ, ГК, І г. о.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

N 268

София, 17.05.2012 година
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, първо отделение в закрито заседание на 16 май две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ЦЕНЕВА
БОНКА ДЕЧЕВА

изслуша докладваната от съдия Ж. Силдарева ч. гр. д. № 232/2012 г.

Производството е по чл. 286 , ал. 2 ГПК.
С. Л. и Г. Л. са подали частна жалба срещу определение № 14 от 13.01.2012 г. по ч. гр. д. № 17/2012 г. на ВКС, ІІ г. о., с което е оставена без разглеждане подадената от тях касационна жалба срещу въззивно решение от 10. 06.2011 по гр. д. № 2017/2004 г. на Софийски градски съд, като недопустима по аргумент от чл. 280, ал. 2 ГПК.
К. довод е за неправилно прилагане нормата на чл. 280, ал.2 ГПК в редакцията й след изменението с ДВ бр. 100/2010 г. Твърдят, че производството е било висящо към момента на влизане в сила изменението на нормата, поради което е следвало да се приложи първоначалната й редакция при преценка за допустимостта на жалбата. Считат, че висящи производства по смисъла на § 25 от ПЗР на ГПК са тези, които са образувани преди влизане в сила изменението на нормата, а делото е образувано през 2000 г.
Ответниците по жалбата намират същата за неоснователна.
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от надлежна страна и е допустима.
Разгледана по същество е неоснователна.
Разпоредбата на § 25 от ПЗР към ЗИД на ГПК е приета със Закона за изменението и допълнението на ГПК (ДВ бр. 100, от 21.12.2012 г.) и повелява, че висящите производства се разглеждат по досегашния ред.

Неоснователен е доводът, че делото е заварено висящо при влизане в сила на разпоредбата на § 25, тъй като е образувано през 2000 г., когато е постъпила исковата молба в канцеларията на районния съд.
Производството по делото е висящо пред този съд, който е сезиран с искане за разглеждането му и висящността продължава до произнасянето на съда с решение или определение за прекратяването му. Делото става висящо пред по-горен съд само след подаване на въззивна или касационна жалба.
Делото е висящо пред ВКС от датата на подаване на касационната жалба – 04.08.2011 г., към която дата е действала новата редакция на чл. 280, ал. 2 ГПК, поради което законосъобразно съдът е преценил допустимостта на касационната жалба с оглед на въведената с нея абсолютна процесуална предпоставка.
При проверка на определението не се установи наличие на поддържаното основание за отмяната му, поради което то ще бъде потвърдено.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на І г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА определение № 14 от 13.01.2012 г. по ч. гр. д. № 17/2012 г. на ВКС, ІІ г. о.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top