Приложение на чл.51, 51а, 61д и 61е от Закона за корпоративното подоходно облагане (отм.) във връзка с разпоредбите на Закона за държавните помощи

Относно: приложение на чл.51, 51а, 61д и 61е от Закона за корпоративното подоходно облагане (отм.) във връзка с разпоредбите на Закона за държавните помощи
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ……………,
Във връзка с Ваши запитвания, постъпили в Националната агенция за приходите с вх. № ………… и №…………, Ви уведомявам следното:
Във Вашето запитване е поставен въпрос относно прилагането на Закона за държавните помощи (ЗДП), а именно: Следва ли да се тълкува като държавна помощ по смисъла на чл.1, ал.З от ЗДП, получена от юридическо лице безвъзмездна финансова помощ по Програма „САПАРД“ към ДФ „Земеделие“ по проект за реконструкция и оборудване на предприятие за дървообработка?
Предвид обстоятелството, че изразяването на становища по прилагането на ЗДП е извън рамките на компетентностите на , установени със Закона за , и с оглед осигуряване на изчерпателно и компетентно становище по поставените във Вашето запитване въпроси, с писмо наш изх. №…….. е отправено запитване до Комисия та за защита на конкуренцията с искане за становище по зададения от Вас въпрос, на което до момента не получен отговор.
С оглед на това, че за прилагането на опростения режим по чл.61е, ал.4 от ЗКГЮ (отм.) е от съществено значение дали безвъзмездната финансова помощ по Програма „САПАРД“ следва да се разглежда като държавна помощ по смисъла на ЗДП, след получаване на становище от КЗК своевременно ще получите отговор на този въпрос, както и на въпросите, които са пряко свързани с него.
Относно останалите Ви въпроси, които не са обвързани с прилагането на ЗДП, изразявам
следното становище:
1.По въпроса относно необходимостта от повторно подаване на уведомление но чл.51а:
Макар, че този въпрос е пряко свързан с определянето или не на безвъзмездната финансова помощ по Програма „САПАРД“ като държавна помощ по смисъла па ЗДП. е необходимо да
2
се отбележи следното:
От запитването става ясно, че първата година, за която ще се ползва преотстъпване по реда на чл.61д от ЗКПО е 2006г. Следователно данъкът, подлежащ на преотстъпване за 200бг. е необходимо да бъде инвестиран в рамките на следващите три години след годината, за която се ползва преотстъпване и съответно уведомлението следва да бъде подадено преди да започне инвестирането на данъка. С оглед па очакваното от дружеството наличие на подлежащ на преотстъпване годишен корпоративен данък, инвестирането може да започне още през 2006г. като в този случай трябва да завърши не по-късно от 31.12.2009г. Ако инвестирането започне през 2006г. уведомлението следва да се подаде преди да стартира инвестиционния процес. Предвид това следва да се направи извод, че извършената инвестиция през 2004г. и 2005г. и подаденото през 2004г. уведомление нямат отношение към преотстъпването на данък за 2006г.
Независимо от гореизложеното следва да се подчертае, че неподаването на уведомление по чл.51а от ЗКПО (отм.) не следва да се разглежда като пречка за ползване на преотстъпване на данък за 2006г. по реда на чл.61д от същия закон. Основание за това е разпоредбата па § 24 от ПЗР на ЗКПО (в сила от 01.01.2007г.), съгласно която правото да ползва намалението по чл. 60, ал. 1 или преотстъпването по чл. 61г или 61 д от отменения ЗКПО за корпоративния данък, дължим за 2006 г., има и данъчно задължено лице, което не е подало уведомление до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите съгласно чл. 51а от отменения ЗКПО, при условие че изпълни всички изисквания, предвидени в закона за съответното намаление или преотстъпване на корпоративен данък.
2. По въпроса относно удостоверяване на изпълнението на изискванията на чл.61д, ал.1, т.1 във връзка с чл. 61д, ал.З:
2.1.Относно обектите, подлежащи на деклариране по реда на Данъчно-осигурителния
процесуален кодекс (ДОПК):
Понятието „обекти подлежащи па деклариране по реда на Данъчния процесуален кодекс (ДПК)“, съдържащо се в чл.61д, ал.1, т.1 от ЗКПО, в редакцията му, действаща за 2005г., включваше производствените, търговските и всички други обекти, от които се осъществява производствената дейност и са пряко свързани с извършването на тази дейност. Предвид отмяната на ДПК и влизането в сила от 01.01.2006 г. на ДОПК, където подобно понятие липсва, след 01.01.2006г. няма основание да се изисква условието в чл.61д, ал.1, т.1 да бъде спазено по отношение на обектите, подлежащи на деклариране.
2.2.По отношение на активите по смисъла на Закона за счетоводството, предназначени
заизвършваненапроизводственадейност,коитоследвадасенамиратв
административните граници на общините по чл.60, ал.З от ЗКПО (отм.):
Съгласно чл.61д, ал.З изпълнението па условията по ал.1, т.1 се удостоверява чрез справки, изготвени от данъчно задълженото лице към момента на подаване на годишната данъчна декларация. В този смисъл заедно с декларацията следва да бъдат подадени и справки за всички активи, предназначени за производствената дейност, които трябва да се намират в границите на общините по чл.60, ал.З от ЗКПО (отм.).
Изпълнението на условието по чл. 61 д, ал.1, т.1 от ЗКПО следва да бъде удостоверено с Удостоверение за липса на ликвидни и изискуеми данъчни задължения, издадени от компетентния орган на съответната община, в рамките на които дружеството притежава недвижими имоти или право на ползване върху такива имоти – за липса па задължения по ЗМДТ. Липсата или наличието па ликвидни и изискуеми данъчни задължения по ЗКПО, ЗОДФЛ, ЗДДС и задължения за задължителни осигурителни вноски и лихви към тях се установява служебно от приходната администрация.
з
3.По въпроса относно освобождаването от актив, предназначен *а производствена
дейност:
В случаите когато се формира финансов резултат от продажба на активи, които не са създадени или придобити за осъществяваната производствена дейност на данъчно задълженото лице, спрямо този финансов резултат се прилага общия ред за облагане по ЗКПО (отм.). Изключение от това правило е продажбата на дълготрайни активи, с които се осъществява производствената дейност, за която се преотстъпва корпоративен данък, когато разпореждането с активите е направено с цел освобождаване от морално или физически остарял актив и модернизиране на дейността. Финансовият резултат от продажбата на тези активи се включва във финансовия резултат от производствената дейност и определеният данък подлежи на преотстъпване.
4.По въпроса относно периода, през който може да се ползва правото на преотстъпване но реда на чл.61д:
На първо място следва да се отбележи, че в случаите, когато общината, в която се извършва производствената дейност е в списъка но чл.60, ал.З от ЗКПО (отм.), законодателят не е ограничил времево правото на преотстъпване на данъка по чл.61д от същия закон. Подобно ограничение съществува само в две хипотези, предвидени с ал.4 и 5 на чл.61д, регламентиращи случаи, при които съответната община е отпаднала от списъка по чл.60, ал.З от ЗКПО (отм.). Целта на посочените разпоредби е охрана на интересите на данъчно задължените лица, започнали дейност в община от списъка по чл.60, ал.З, която в последствие е отпаднала от този списък.
В описания от Вас случай правото на преотстъпване е възникнало през 2006г. с оглед на това, че през тази година започва извършването на производствената дейност. Следователно, ако през някоя от следващите години общината отпадне от списъка по чл.60, ал.З от ЗКПО, приложение ще намери разпоредбата на чл.61д, ал.4, съгласно която правото на преотстъпване се запазва през следващите 5 последователни години, считано от годината, през която районът отпадне от списъка.
5.По въпросаотносно разпределениенаразходитемежду дейности,закоито се
преотстъпва корпоративния данък по чл,61д от ЗКПО и такива, които се облагат
съгласно общите правила на закона:
При осъществяване на други дейности, извън производствените, за които данъкът подлежи на преотстъпване, следва да бъде осигурена подходяща аналитична отчетност по отделни видове дейности, чрез която да се определя правилно частта от облагаемата печалба, формирана само от производствената дейност,
Следва да се има предвид, че административните разходи, разходите по продажби, финансовите и извънредните приходи и разходи, както и сумите с които се преобразува финансовия резултат за данъчни цели (чл.23, ал.2 и 3), които не могат да бъдат отнесени само към определена дейност и са свързани с дейността, за която се преотстъпва корпоративен данък, трябва да бъдат разпределени към съответната дейност, съгласно регламента на чл.25а, ал. 2 и 3 от ЗКПО.
Съгласно разпоредбата на чл.25а, ал.2 от ЗКПО, за целите на преотстъпването па данъка по глава десета, частта от неразпределяемите разходи/приходи, съответстваща на дейностите, за които се ползва преотстъпването, се определя, като съотношението между нетните приходи от продажби от дейностите, за които се ползва преотстъпването, и всички нетни приходи от продажби се умножи по общия размер на неразпределяемите разходи/приходи.
Според ал.З на чл.25а. за целите на преотстъпване на данъка по глава десета частта от сумите но чл. 23. ал. 2 и 3. които не могат да се отнесат само към определена дейност и са свързани с осъществяване на дейностите, за които се ползва преотстъпване ю, се разпределят
на базата на съотношението по ал. 2.
В заключение Ви уведомявам, че Министърът на финансите е издал Указание № УК-2/03.05.2006г. за практическото приложение на чл.60, ал.1 и ал.2, чл.61г и чл.61д от ЗКПО. в сила за 2005 и 2006г., в което също ще намерите отговор на част от Вашите въпроси. Указанието можете да намерите в Интернет на адрес:

Scroll to Top