ОТНОСНО: Приложение наНаредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- е изложена следната фактическа обстановка:
В МБАЛ има монтирани устройства за ползване на платена кабелна телевизия към телевизорите в болничните стаи.
В тази връзка се поставявъпроса подлежат ли на дистанционна връзка с НАП устройствата за монети, монтирани към телевизорите в болничните стаи ?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, обн. ДВ бр.106 от 27 декември 2006г., посл. изм. ДВ бр.54/17.07. 2012г.) изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 01.01.2007 г., задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.В допълнение, фискалните устройства задължително имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите.
По смисъла на § 1, т. 41 от ДР на ЗДДС „търговски обект” е всяко място, помещение или съоръжение /например: маси, сергии и други подобни /на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо, че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели /например: офис, жилище или други подобни/, да е част от притежаван недвижим имот/ например: гараж, мазе, стая или други подобни /или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на Министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Съгласно чл.3 от Наредба № Н-18/2006 г.на МФ, всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Основното предназначение на фискалните устройства е регистрация и отчитане оборотите от извършваните продажби на стоки и услуги в търговските обекти на задълженото лице.
В общия случай Наредба № Н-18/2006г. на МФ свързва момента на издаването на фискална касова бележка с този на плащането. Съгласно чл. 25, ал.3 от Наредба № Н-18/2006г., фискална касова бележка в случаите по ал. 1 се издава при извършване на плащането. Лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаването на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
В §1 от допълнителните разпоредби към Наредба № Н-18/2006г. на МФ с ДВ бр.54/17.07.2012 г. е създадена точка 10, с която се уточнява, че „автомат на самообслужване” е всяко устройство – електронно, електрическо и/или механично, позволяващо на потребителя да получи от автомата срещу заплащане на принципа на самообслужване стоки и/или услуги, включително и услуги с развлекателен характер.
За целите на Наредбата в чл.2, ал.2, считано от 17.07.2012 г. е създадена нова т.4, която въвежда ново понятие за фискално устройство – фискално устройство, вградено в автомат на самообслужване /ФУВАС/. Съгласно чл.3, ал.5 от Наредба № Н-18/2006г продажбите на услуги с развлекателен характер и продажбите на стоки, извършвани чрез автомати на самообслужване, се регистрират и отчитат от ФУВАС, като се допуска касова бележка да не се издава на хартиен носител.
Видно от гореизложеното и предвид посочената нормативна уредба, следва да се има предвид следното:
В случая се касае за автомати, предоставящи достъп до кабелна телевизия, отговарящи на спецификите на „автомат на самообслужване”, определени с§1, т. 10 от допълнителните разпоредби към Наредба № Н-18/2006г. на МФ с ДВ бр.54/17.07.2012 г. В този случай продажбите следва да бъдат регистрирани от фискално устройство, вградено в автоматите за самообслужване / устройствата за ползване на кабелна телевизия /, като същите задължително следва да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите и по този начин да подават информация за дневните си обороти.
‘