Данъчно облагане на лице, упражняващо свободна професия – архитект

Относно: Данъчно облагане на лице, упражняващо свободна професия – архитект
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……./16.02.2015г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомявам:
В запитването е посочено, че по професия сте архитект и от началото на 2014г. упражнявате свободна професия. Имате регистрационен номер в Камарата на архитектите в България.
В тази връзка поставяте въпроси:
1.Какъв процент разходи за дейността следва да се признаят, ако това, което прави архитекта е авторско произведение на изкуството ?
2.Какъв процент разходи за дейността следва да се признаят, ако това, което прави архитекта е само дейност на лице упражняващо свободна професия?
След разглеждане на нормативната уредба актуална към момента на поставяне на запитването и описаната фактическа обстановка, изразявам следното становище:
В запитването посочвате, че имате регистрационен номер и се предполага, че сте вписан в регистър БУЛСТАТ като физическо лице, упражняващо свободна професия – архитект, и сте с пълна проектантска правоспособност по закон.
От проведения по телефона разговор става ясно, че доходите, които получавате са в резултат от поръчка на възложител /физическо или юридическо лице/ на архитектурни проекти – план за застрояване, за малки и средни сгради, за промишлени сгради и други проекти по устройствено планиране.
Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 8 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката.
Разпоредбата на чл. 18, ал. 1 от ЗАПСП определя, че авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица, освен в случаите, за които този закон разпорежда друго. Конкретните действия по използване са посочени в алинея 2 на посочения член.
Видно от цитираните по-горе разпоредби, обект на авторско право е използваният архитектурен проект по смисъла на чл. 18, ал. 2 от ЗАПСП, а с чл. 3, ал. 1, т. 8 от същия законеднозначно е регламентирано, че обект на авторско право е одобреният архитектурен проект и одобреният проект по устройствено планиране.
Съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, доходите от упражняване на свободна професия са в обхвата на доходите от стопанска дейност, различна от стопанска дейност като едноличен търговец. Общото правило е, че облагаемият доход за доходите от упражняване на свободна професия се определя, като придобитият доход се намалява с 25 на сто разходи за дейността /чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ/. Изключение от общото правило е предвидено само за авторските и лицензионните възнаграждения, включително за доходите от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, облагаемият доход за които се определя, като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността /чл. 29, ал. 1, т. 2, буква „б“ от ЗДДФЛ/.
Относно прилагането на чл. 29, ал. 1, т. 2, буква „б“ от ЗДДФЛ в конкретния случай следва да имате предвид, че:
За целите на ЗДДФЛ „авторски и лицензионни възнаграждения“ са тези по смисъла на § 1, т. 8 от допълнителните разпоредби /ДР/ на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, като в т. ч. са плащанията от всякакъв вид, получени за използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение.
За целите на ЗДДФЛ “произведения на изкуството“ са тези по смисъла на § 1, т. 20 от ДР на Закона за данък върху добавената стойност, като в т.ч. са: картини, колажи и други подобни декоративни произведения, рисунки и графики, направени изцяло от ръката на художник, с изключение на планове и чертежи за архитектурни, инженерни, промишлени, търговски, топографски и други подобни цели, ръчно украсени фабрични изделия, театрални декори, декори за кино и други видове декори.
Предвид гореизложеното, когато създаденият архитектурен проект или създаденият проект по устройствено планиране не е обект на авторско право по смисъла на ЗАПСП, по отношение на получения доход е приложима разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ – облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
На основание на цитираната дефиниция за произведения на изкуството, и на разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 2, буква „б“ от ЗДДФЛ, изплатените възнаграждения от възложител по договор за създаване на архитектурен проект на нова сграда или на проект по устройствено планиране не са доходи от продажба на произведения на изкуството от техните автори. Следователно не е възможно прилагане на разходи за дейността в размер на 40% върху дохода.
По повод на запитването Ви е необходимо и уточнението, че, ако имате допълнителни въпроси относно прилагането на ЗАПСП, компетентна да се произнесе по тези въпроси е Дирекция „Авторско право и сродни права” към Министерство на културата.

Scroll to Top