Определение №53 от 5.2.2009 по ч.пр. дело №33/33 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                            О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
                                               
                        По чл. 263, ал.2 от Гражданско процесуалния кодекс
№ 53
                                      
София, 05.02.2009 г.
 
ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД на  Република БЪЛГАРИЯ, Първо отделение, в закрито заседание  трети  февруари,  две хиляди и девета  година в състав:
 
                                  
        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Жанин Силдарева
                                    ЧЛЕНОВЕ : Костадинка Арсова 
                                                                       Бонка Дечева               
 
 
като изслуша докладваното от съдията Арсова ч. гр. дело № 33/2009 година
 
 
 
Производството е по чл.263, ал.3 ГПК вр. с чл. 274, ал.2, пр.1 ГПК вр. с чл.274 , ал.1, т.1 ГПК.
В. Д. М. , Х. Д. К. , Б. Д. Г. , А. Д. Г. , М. Д. Г. , М. А. М. , С. Д. П. , П. Д. Р. и Р. Б. Р. чрез адв. Г са подали частна жалба срещу разпореждане от 10.10.2008 г. по гр.д. № 332 от 2008 г. на Бургаския окръжен съд, с което е върната касационната им частна жалба срещу определението от 8.07.2008 г. по гр.д. № 332 от 2008 г. на Бургаския окръжен съд и е прекратено производството по делото. В жалбата си навеждат доводи за неправилност поради неспазване на процесуалния закон и необоснованост.
Ответниците ОСЗÔє и община “. не са взели становище по жалбата.
Върховния касационен съд , Първо отделение като взе предвид обстоятелствата по делото, доводите и възраженията на страните намира следното от фактическа и правна страна:
Частната касационна жалба е допустима с оглед разпоредбата на чл.263 , ал.3 ГПК , чл.274, ал.2, пр.1 вр. с ал.1, т.1 ГПК и е насочена срещу разпореждане, с което се прегражда съдебното производство, което е постановено за първи път от въззивен съд и за което е предвиден изричен инстанционен контрол . Разгледана по същество същата е неоснователна.
С атакуваният съдебен акт Бургаския окръжен съд е върнал частната жалба на изброените по-горе лица, имащи процесуалното качество – ищци в първата инстанция и въззивници в Бургаския окръжен съд защото в посоченият от съда срок съгласно чл.262, ал.2 ГПК не са били отстранени нередовностите на жалбата, а именно : не са посочени основанията за допускане на касационна проверка на определението по чл.280, ал.1 ГПК и не е внесена държавна такса от 15 лв.
Жалбоподателите подържат неправилност на това разпореждане считайки , че то е от категорията на тези, предвидени в чл.274 , ал.2, пр.1 ГПК за които не се изисква представяне на основания за допустимост на касационната проверка защото с тях във въззивната инстанция се прегражда развитието на съдебното производство , предвиден е изрично инстанционен контрол и на второ място защото не е посочено по сметка на кой съд следва да бъде внесена държавната такса.
Направеното първо оплакване в жалбата е основателно.
Съдебните актове- разпореждания и определения , с които се слага край на делото и са постановени за първи път от въззивната инстанция подлежат на обжалване пред върховния касационен съд без да е необходима обосновка по чл.280, ал.1 ГПК , тъй като те съгласно цитираният текст подлежат на двуинстанционна проверка и ВКС е втора инстанция.
Оплакването , че неправилно е прекратено производството защото невнасянето в срок на държавната такса е извинително, тъй като не е съобщено по сметката на кои съд следва да постъпи сумата е неоснователно. Жалбата е подадена от адвокат, т.е. лице притежаващо специални знания, което следва да е в известност за чл.1, чл.2 и чл.3, ал.1 от Закона за държавните такси, които определят , че получател на държавната такса е органа , който следва да извърши действието или да издаде акта, а това е Върховния касационен съд в случая. Освен това размера на простата такса от 15 лв. е определена в чл.19 от Тарифата за държавните такси ,събирани от съдилищата по ГПК. На последно място представеният счетоводен документ от 8.10.2008 г. не може да бъде зачетен като официален такъв по смисъла на чл.179 , ал.1 ГПК с оглед извършената поправка с химикал на номера на делото , по което се внася , без тази поправка да е заверена от органите на банката. Липсата на внесена държавна такса по подадената частна жалба в указания от съда срок е достатъчно основание същата да бъде върната. Разпореждането е правилно е следва да се остави в сила.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Първо гражданско отделение,
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
 
ОСТАВЯ в сила разпореждане от 10.10.2008 г. по гр.д. № 332 от 2008 г. на Бургаския окръжен съд .
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 
 

Scroll to Top