Постъпило е писмено запитване с вх. № …/05.08.2015г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. …..В него е изложенаследната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС и закупува употребявана машина от немска фирма, която директно от двора на тази фирма се продава на друга немска фирма, без извършване на транспортни разходи. Извършена е услуга на втората немска фирма като демонтиране, изнасяне и товарене на машината на камиони. За една седмица са командировани 3 лица, които са наети по трудови правоотношения, за осъществяване на услугата. Ще се издадат две фактури – за продажбата на машината и за услугата.
Поставени са следните въпроси:
1.
Фактурата за продажбата на немската фирма с начислен 19% ДДС ли трябва да е или с 20% или без начислен ДДС?
2.Как да се декларира тази фактура пред НАП в България?
3.Фактурата за услугата на немската фирма се издава без ДДС, съгласно чл.21 – правилно ли е?
4.Трябва ли дружеството да се регистрира в Германия? Има ли праг на оборота, съгласно който е задължено да се регистрира?
След съобразяване на нормативната уредба и вземайки предвид изложената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
Видно от изложената фактическа обстановка закупените стоки от немския доставчик се продават на друга немска фирма. Стоката няма да се превозва от една държава членка към друга (от Германия към България), а остава на територията на Германия.Видно от това, разпоредбите за вътреобщностно придобиване съгласно ЗДДС няма да намерят приложение и за дружеството няма да възникнат задължения по ЗДДС, които да касаят покупката на стоки.
Мястото на изпълнение на доставка на стока се определя в зависимост от това дали стоката се превозва, или не.
По силата на чл.17, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставка на стока, която не се изпраща или превозва е мястото, където стоката се намира припрехвърляне насобствеността, или при фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2 от закона.
В този случай, мястото на изпълнение при доставка на стоки ще се определи съгласно разпоредбата на чл.17, ал.2 от ЗДДС. В нея е посочено, че място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
Предвид изложената фактическа обстановка в запитването, следва да се приеме, че мястото на изпълнение на доставката е извън територията на България, т.е там, където стоката се намира към момента на започване на превоза й – в случая територията на Германия.
По смисъла на чл.25, ал.6, т.2 от ЗДДС, на датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4 възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната.
Съгласно чл.79, ал.2, т.4 от ППЗДДС, фактура се издава и за извършена доставка с място на изпълнение извън територията на страната в рамките на икономическата дейност на лицето, като във фактурата не се начислява данък. Във фактурата като основание за неначисляване на данък от закона се вписва съответната разпоредба на закона, съгласно която доставката на стока или услуга е с място на изпълнение извън територията на страната.
Във фактурите, които трябва да се издават на получателя на стоката – немската фирма, като основание за неначисляване на ДДС следва да е посочена разпоредбата на чл.17, ал.2 от ЗДДС.
По втори въпрос:
Съгласно чл.124, ал.2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
В този смисъл, за дружеството възниква задължение за деклариране на издадената фактура към немския клиент в дневника за продажби в кол.23 „ДО на доставките по чл.69, ал.2 от ЗДДС, вкл.ДО….“.
По трети въпрос:
Относно извършената услуга на немската фирма и определяне на начина на облагане на същата, следва да се определи мястото на изпълнение на съответната услуга.
Общите правила за определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга се съдържат в разпоредбата на чл. 21, ал. 1 и 2 от ЗДДС /съответно чл. 44 и 45 от Директива 2006/112/ЕО /.
Съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател на услугата е данъчно незадължено лице е, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
Според разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
По отношение на третирането на услугата – дали е с начислен ДДС или не, следва да се има предвид, че в запитването не е изяснен статута на лицето, получател по доставката – дали е данъчно задължено лице с валиден ДДС номер или не, което от своя страна не дава възможност за еднозначен отговор. В тази връзка следва да съобразите правилата на чл.21, ал.1 или ал.2 от ЗДДС.
По четвърти въпрос:
Следва да имате предвид, че за доставките с място на изпълнение на територията наГермания следва да се запознаете със съответното законодателство в тази държава-членка. Не е в компетентността на НАП разясняване на чуждестранно законодателство.
‘