Решение №74 от 30.3.2009 по нак. дело №31/31 на 1-во нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е
№ 74
София, 30 март  2009 год.
 
В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А
 
            Върховният касационен съд, наказателна колегия – първо отделение, в съдебното заседание на тринадесети февруари две хиляди и девета година и в състав:
 
                                                                 Председател: Иван М.Недев
                                                                            Членове: Евелина Стоянова
                                                                                               Капка Костова
 
при секретар Румяна Виденоваа ………………    и с участието
на прокурора Руско Карагогов …………. изслуша докладваното
от съдията Иван М. Недев ………………………  наказателно дело № 31/2009 год.
Осъденият К. Г. С. иска по реда на възобновяване на наказателните дела да се отмени непроверяваната по касационен ред и влязла в сила присъда по нохд 12417/07г. на СРС-НК, 16-ти състав, като поддържа, че същата е „…неправилна, незаконосъобразна и постановена в нарушение на материалния и процесуалния закон. Налице са нови обстоятелства, които не са били известни на решаващия съд, а също така и извършено престъпление – А. Х. откровено лъже във всичките си показания.”.
В уточнение на искането защитникът на осъдения е посочил, че на основание чл.425,ал.1,т.1 НПК следва присъдата да се отмени и делото върне за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.
В искането на осъдения са посочени обстоятелства, които нито са били предмет на обвинението, нито пък той като обвиняем (подсъдим) е поддържал пред органите на досъдебното производство и съда.
Гр.ищца, чрез повереника си, е на становище, че искането е неоснователно; претендира за разноски в настоящето производство.
Прокурорът поддържа същото – проведено е производство по Глава ХХVІІ НПК като осъденият, в качеството на подсъдим, е признал фактите по обвинителния акт и съдът с надлежно определение е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. В настоящето производство осъдения не може да излага нови фактически обстоятелства.
След преценка доводите и становищата на страните ВКС, І-во н.о. в настоящия състав намира искането за неоснователно, поради което и следва да остане без уважение.
В производство по Глава ХХVІІ НПК – Съкратено съдебно следствие в производство пред първата инстанция, молителя, К. Г. С. е осъден с непроверяваната по касационен ред и влязла в сила присъда, постановена на 7.ІV.2008г. по нохд 12417/2007г. на СРС-НК, 16-ти състав, за престъпление по чл.209,ал.1, предл.І-во и предл.ІІ-ро във вр. с чл.26,ал.1, чл.55,ал.1,т.2, б.„б” и чл.2,ал.2 НК на глоба в размер на 300 лв.; осъден е да заплати на гр.ищца 7000лв., обезщетение за имуществени вреди от престъплението, ведно със законните последици.
При разглеждане на делото и постановяване на присъдата няма нарушения на процесуалните правила, каквито и молителят не сочи в искането си. Няма нарушения и при разглеждане на делото и постановяване на въззивното решение – такива осъденият също не поддържа.
Материалният закон е приложен правилно – при приетото за установено по несъмнен начин от признанията на подсъдимия, подкрепени и с останалите доказателства, събрани и проверявани на досъдебното производство, от фактическа с. , в съответствие със смисъла на закона и практиката по приложението му са изводите, че Кр. Г. С. е осъществил от обективна и субективна с. признаците на продължавано престъпление по чл.209, ал.1, предл.І-во и ІІ-ро НК – измама.
Без правно значение са твърденията му в искането за възобновяване, че са налице други факти. Осъденият не може на това основание да иска възобновяване на наказателното дело. Ако наистина има такива били и те имат значение за правилното решаване на делото, биха дали основание, но на окръжния (градския) прокурор да прави искане за възобновяване по реда на чл.422,ал.1,т.3 НПК.
С чл.425 НПК са регламентирани правомощията на съда, компетентен да разгледа искане за възобновяване, а основанията за отмяна по този ред са предвидени с чл.422 НПК.
По тези съображения и аргумент за обратното на цитирания по-горе чл.425 НПК ВКС, І-во н.о.
Р Е Ш И:
Оставя без уважение искането на осъдения К. Г. С. за отмяна по реда на възобновяване на наказателните дела на влязлата в сила присъда, постановена на 7.ІV.2008г. по нохд 12417/07г. на СРС-НК, 16-ти състав.
Решението не подлежи на обжалване.
 
Председател:
Членове:

Scroll to Top