Решение №144 от 22.5.2018 по тър. дело №373/373 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

Р Е Ш Е Н И Е

№ 144
София, 22.05.2018 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, търговска колегия, второ отделение, в публичното съдебно заседание на осемнадесети април две хиляди и осемнадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : Камелия Ефремова

ЧЛЕНОВЕ : Бонка Йонкова
Евгений Стайков

при секретаря Александра Ковачева
изслуша докладваното от съдия Евгений Стайков т.д.№373/2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по чл.307, ал.2 ГПК във вр. с чл.303, ал.1 ГПК.
Образувано е по молба на [фирма] – [населено място], за отмяна на влязлото в сила определение №1880/29.05.2015г., постановено по гр.д. №754/2015г. по описа на Варненски окръжен съд, г.о., 1 с-в, с което е обезсилено решение №122/07.01.2015г. по гр.д.№11323/2014г. на Варненски районен съд и е прекратено производството по предявения от [фирма] против [фирма] иск с правно основание чл.55 ал.1 ЗЗД поради отказ от него.
В молбата за отмяна се поддържа основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК с твърдения за наличие на нови обстоятелства и материализиращи ги писмени доказателства, установяващи, че за периода 15.05.2015 г. – 12.10.2017 г. [фирма] е представлявано незаконосъобразно от К. Д., която без да притежава надлежна процесуална представителна власт, е извършила от името на дружеството симулативен отказ от иска, довел до прекратяване на делото. При условията на евентуалност се сочат основанието по чл.303, ал.1, т.3 ГПК – определението за прекратяване се основава на вписване в търговския регистър, което е отменено с влязло в сила съдебно решение като недействително, и основанието по чл.303, ал.1, т.2 ГПК – установено престъпно деяние на представителя на дружеството, извършил отказа от иск.
Ответникът по молбата [фирма] – [населено място], изразява становище за неоснователност на молбата за отмяна поради отсъствие на поддържаните в нея отменителни основания. По съображения, подробно изложени от процесуалния му представител в писмен отговор по чл.306, ал.3 ГПК и в открито съдебно заседание, изразява становище за отхвърляне на молбата. Претендира разноски.
В проведеното на 18.04.2018г. открито заседание молителят не изпраща представител, а процесуалният представител на ответника излага допълнителни съображения за неоснователността на молбата.
Върховен касационен съд, търговска колегия, състав на второ отделение, след преценка на данните по делото и доводите на страните, приема следното:
По допустимостта на молбата за отмяна:
Молбата е допустима – подадена е от надлежна страна в преклузивните срокове по чл.305, ал.1 ГПК. С молбата е поискана отмяна на съдебен акт, за който в т.6 от Тълкувателно решение № 7/31.07.2017г. по тълк. дело № 7/2014г. на ОСГТК на ВКС е прието, че може да бъде предмет на отмяна по реда на чл.303 и сл. ГПК.
По основателността на молбата за отмяна:
С решение №122/07.01.2015г. по гр.д.№11323/2014г. на Варненски районен съд е уважен иска с правно основание чл.55, ал.1 ЗЗД на [фирма] против [фирма]. По въззивна жалба на ответното дружество е образувано гр.д. №754/2015г. по описа на Варненски окръжен съд, по което на 19.05.2015г. е депозирана молба по чл.233 ГПК за отказ от иска, подписана от К. Д. в качеството й на управител на [фирма]. С атакуваното пред настоящата инстанция влязло в сила определение №1880 от 29.05.2015г., въззивният състав е обезсилил първоинстанционното решение и е прекратил производството, посочвайки че са налице условията по чл.233 ГПК, тъй като отказът от иск по чл.233 ГПК е направен от легитимирано лице, а именно от К. Д. – вписана като управител на [фирма] в търговския регистър на 15.05.2015г.
С влязло в сила решение №764/25.10.2016г., постановено по т.д.№762/2015г. на Варненски окръжен съд (потвърдено с решение №39/01.03.2017г. по в.т.д.№722/2016г. на Варненски апелативен съд, като разпореждането за връщане на касационната жалба на [фирма] е потвърдено с определение №530/28.09.2017г. по ч.т.д.№2052/2017г. на ВКС, ІІ т.о.), е признато за установено по иска на П. Н. К. против [фирма] вписването в търговския регистър на несъществуващите обстоятелства, направено със заявление под №20150515113446 на Агенцията по вписванията, а именно: относно увеличаването на капитала, приемане на К. Д. като нов съдружник, приемане на дружествен договор, вписване на К. Д. като управител.
При така установените факти по делото настоящият състав на ВКС приема за основателна молбата на [фирма] за отмяна на влязлото в сила определение на Варненски окръжен съд на основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК.
Влязлото в сила решение по т.д.№762/2015г. на Варненски окръжен съд, с което е признато за установено по реда на чл.29 З., че вписването на К. Д. като управител на [фирма] представлява вписване на несъществуващо обстоятелство, има характер на доказателство за липсата на надлежно учредена представителна власт в полза на К. Д. по отношение на дружеството към релевантния за производството по отмяна момент – датата на депозиране на молбата за отказ от иск. Ненадлежно учредената представителна власт за К. Д., изключваща и валидното възникване на право за процесуално представителство на [фирма] пред съда, е ново обстоятелство по смисъла на чл.303 ал.1 т.1 ГПК. Това обстоятелство не е новонастъпило, тъй като е съществувало към момента на сезиране на съда с волеизявлението по чл.233 ГПК и по време на висящността на спора, но молителят не е разполагал с процесуален способ за доказването му в рамките на исковия процес, предвид специалния процесуален ред по чл.365, т.3 вр. с чл.604 ГПК за установяване пороци на вписването в търговския регистър (в т. ч. вписване на лицето/лицата, представляващ/и по закон търговеца). Едновременно с това обстоятелството е от съществено значение за делото, образувано по иска с правно основание чл.55, ал.1 ЗЗД, тъй като е обусловило неговото прекратяване със съдебен акт, чиито последици са аналогични на силата на пресъдено нещо на влязлото в сила съдебно решение – преклудиране на правото на [фирма] да предяви отново същия иск срещу [фирма] за същото вземане и на същото основание. Уведомяването на съда за порока на вписването на законното представителство на К. Д. от страна на П. Н. К. – управител на дружеството до датата на извършване на вписването, е без значение за основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК. Вписването на Д. като управител е обвързвало съда и уведомяването не би могло да произведе правно действие с оглед специалния исков ред за установяване несъществуването на вписаното обстоятелство и формалното отсъствие на представителна власт за „бившия” управител П. К..
Неоснователно е възражението на ответника [фирма], че след като е постановено в резултат на ненадлежно сезиране, определението за прекратяване е недопустимо и не попада в кръга на актовете, които подлежат на отмяна на основание чл.303, ал.1 т.1 ГПК. Отмяната по чл.303 ГПК е извънинстанционен способ за защита срещу влезли в сила съдебни актове, които сe ползват със сила на пресъдено нещо, но са неправилни вследствие обективната невъзможност да се разкрие истината по време на висящността на делото преди тяхното постановяване. Разпоредбата на чл.233 ГПК обвързва отказа от иск и определението за прекратяване на делото със забрана за последващо ново предявяване на същото спорно право пред съда. При прекратяване на исковото производство на основание чл.233 ГПК спорният предмет на делото се превръща в безспорен, т. е. в призната от ищеца основателност на твърдението на ответника, че исковата му претенция е неоснователна и че той изоставя търсената правна защита. Присъщите на отказа от иск и на определението по чл.233 ГПК правни последици обуславят основателността на защитния довод на молителя, че новото обстоятелство – липса на процесуална представителна власт на К. Д. към момента на депозиране пред съда на изявлението за отказ от иска, доказано с влязлото в сила решение по чл.29 З., е относимо към правилността на определението за прекратяване на делото, а не към неговата допустимост.
Обстоятелството, че към датата на постановяване на определението К. Д. е удостоверила пред въззивния съд представителната си власт съобразно правилата за процесуално представителство по чл.30 ал.1 ГПК, изключва отменителното основание по чл.303 ал.1, т.5 ГПК, доколкото ненадлежното представляване на дружеството – ищец не се дължи на допуснато от съда процесуално нарушение.
Настоящият състав на ВКС не възприема тезата на ответника, че установеното по съдебен ред несъществуване на вписано обстоятелство е ирелевантно за основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК и за основателността на молбата за отмяна, тъй като съгласно чл.141, ал.6 ТЗ овластяването на управителя и последващото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписване в търговския регистър. Отказът от иск е едностранно волеизявление на ищеца към съда, който поражда предвидените в чл.233 ГПК правни последици независимо от волята и становището на ответника. Процесуалното правоотношение между ищеца и съда има публичноправен характер и по тази причина разпоредбата на чл.141, ал.6 ТЗ, която е предназначена да уреди възникнали на плоскостта на търговското право материалноправни отношения, е неприложима към него. В случая значението на решението по чл.29 З. за проявлението на отменителното основание по чл.303, ал.1, т.1 ГПК произтича от това, че (както е посочено в т.3 от Тълкувателно решение №1/2002 г. на ОСГК на ВКС) признатото за несъществуващо обстоятелство, дори да е вписано в търговския регистър, няма действие по отношение на дружеството и при липса на валидно учредена представителна власт за К. Д. нейните процесуални действия, конкретно – отказът от иск, не са могли да обвържат с правни последици молителя [фирма].
По изложените съображения съставът на ВКС приема, че е осъществено основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК за отмяна на влязлото в сила определение, с което е прекратено производството по предявения от [фирма] против [фирма] осъдителен иск по чл.55, ал.1 ЗЗД.
Наличието на заявеното като предпочитано основание по чл.303, ал.1, т.1 ГПК прави безпредметно произнасянето по поддържаните като евентуални основания за отмяна – по чл.303, ал.1, т.2 ГПК и по чл.303, ал.1, т.3 ГПК.
В съответствие с формираните изводи определението следва да бъде отменено и на основание чл.307, ал.3 ГПК делото да бъде върнато на Варненски окръжен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на подадената от [фирма] въззивна жалба.
Разноски не следва да се присъждат на молителя предвид задължителните указания в т.4 от Тълкувателно решение №6/06.11.2013г. по тълк. дело №6/2012г. на ОСГТК на ВКС, според които при уважаване на молбата за отмяна направените в производството за отмяна разноски се присъждат с решението по съществото на спора.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на второ отделение,
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ на основание чл.303, ал.1, т.1 ГПК определение №1880/29.05.2015г., постановено по гр.д.№754/2015г. по описа на Варненски окръжен съд.
ВРЪЩА делото на Варненски окръжен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на подадената от [фирма] въззивна жалба.
Решението не подлежи на обжалване.

Председател:

Членове:

Scroll to Top