ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Nо 398
София , 26.11.2013 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховен касационен съд,състав на второ отделение на гражданската колегия , в закрито съдебно заседание на осемнадесети ноември две хиляди и тринадесета година , в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ВЛАХОВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
Разгледа докладваното от съдията БАЛЕВСКА
ч.гр.д.Nо 6202/2013 година,
и за да се произнесе , взе предвид следното:
Производството е по чл.274 ал.2 във вр.с ал.1 т.2 ГПК във вр.с чл.286 ал.1 т.2 ГПК.
Л. Т. С. от [населено място] обжалва и иска да се отмени Разпореждане от 12.03.2013 г. на СГС- IIд по гр.възз. д. Nо 12640 /2010 година , с което е върната касационна жалба вх.60889/ 06.06.2012 год. на Л. Т. С. от [населено място] , подадена срещу Решение Nо 1031 от 17.02.2012 год. по гр.възз.д. Nо 12640/2010 година на Софийския градски съд- ГК, IIд с-в , поради неотстранен в срок недостатък- неположен подписна на посочения адвокат –пълномощник. Поддържа се, че обжалваното разпореждане е неправилно, тъй като не е съобразено, че касационната жалба и изложението към нея са надлежно подписани от адвокат Г. Г.- САК.
В срока по чл. 276 ал.1 ГПК е постъпил отговор от насрещната по спора страна чрез процесуалния представител- адв.С. А. , с който отговор се оспорва основателността на частната жалба .
Върховният касационен съд, състав на второ отделение на гражданската колегия, намира:
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 ал.1 ГПК и е процесуално допустима .
С обжалваното Разпореждане,Софийският градски съд действайки в правомощията по чл. 285 ГПК и администрирайки подадената от Л. Т. С. касационна жалба , подадена срещу Решение Nо 1031 от 12.03.2012 година по гр.възз.д.Nо 12640/2010 год. на СГС- II д с. ГК, е приел ,че дадените с Разпореждане от 23.01.2013 година указания „да се представи приподписан от адвокат екземпляр от касационната жалба и пълномощно „ не са изпълнени указанията.
Обжалваното определение е валидно, процесуално допустимо , но неправилно. Същото е постановено при допуснато нарушение по приложението на чл.286 ал.1 т.2 във вр. с чл.285 ГПК.
С разпоредбите на действащият ГПК администриращите функции на съда при хипотезите на обжалване на съдебен акт на въззивната инстанция са възложени изцяло на същата. Съгласно закона , администриращият въззивен съд следи за редовността на подадената касационна цалба , в това число дали същата е подписана от адвокат или лице с юридическа правоспособност.
Данните по делото сочат , че съгласно дадени указания на касатора Л. Т. С. от 23.01.2013 година , от адв. Г. г. САК е подадена Молба вх. Nо 26643 от 07.03.2013 година , в която изрично е посочено , че дадени указания с разпореждане от 23.01.2013 година са изпълнени , като се прилага приподписана касационна жалба и пълномощно .Тези писмени документи се намират в кориците на делото към съдебните книжа , без номерация и без резолюция на съдия , към преписката по администриране на касационните жалби на К. Т. С. и Л. Т. С..
С обжалваното определение , съдът неправилно , без да съобрази посочените по горе данни и очевидно без да изиска от канцеларията на съда надлежно подреждане на съдебните книжа , е върнал касационна жалба .Констатирания порок налага отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на компетентния- администриращ съд , който да продължи процесуалните действия по надлежното администриране на двете касационни жалби.
По изложените съображения, състав на ВКС- второ отделение на гражданска колегия
О П Р Е Д Е Л И :
ОТМЕНЯВА Разпореждане от 12.03.2013 г. на СГС- IIд по гр.възз. д. Nо 12640 /2010 год. , с което е върната касационна жалба вх.60889/ 06.06.2012 год. подадена от Л. Т. С. срещу Решение Nо 1031 от 17.02.2012 год. по гр.възз.д. Nо 12640/2010 година на Софийския градски съд- ГК, IIд с-в , поради неотстранен в срок недостатък- неположен подписна на посочения адвокат –пълномощник и
ВРЪЩА делото на администриращия- Софийски градски съд за продължаване на процесуалните действия по движение на касационната жалба.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: