О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 205
София, 22.05.2014 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, състав на второ отделение на гражданска колегия, в закрито съдебно заседание на деветнадесети май две хиляди и четиринадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ВЛАХОВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
при участието на секретар
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № 2759 /2014 година и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано по касационна жалба вх.Nо 790/14.03.2014 година на А. Р. М. от [населено място] област С. чрез адв. И. Р. АК С. срещу Решение Nо 26 от 23.02.2014 година по гр.възз.д. Nо 302/2013 година на ОС- Силистра.
С посоченото въззивно решение , окръжният съд в правомощията на въззивна инстанция по чл. 258 и сл. ГПК е потвърдил Решение Nо 528 от 04.11.2013 год. по гр.д.Nо 717/2013 год. на РС-Силистра по допускане на делбата на сънаследствени недвижими имоти, собствеността на които е възстановена по ЗСПЗЗ.
За да допусне делбата между страните по делото, наследници на общия наследодател М. М. М., съдилищата са приели, че имотът има сънаследствен характер. Прието е, че ответникът-касатор в производството, позовал се липса на съобственост и притежание на имотите на основание давностно владение в полза на неговия баща-пряк наследник на наследодателя, не е доказал възражението си за придобиване правото на собственост на оригинерно основание.
С касационната жалба се поддържа, че обжалваното решение е неправилно поради нарушение на съдопроизводствените правила, основание за отмяна по см. на чл. 281 т.3 ГПК.
Искането за допускане на касационното обжалване се поддържа с довод , че решението на въззивния съд е постановено в нарушение на ТР 1/97 год. на ОСГК на ВКС, в противоречие с решения на съдилищата, без да се сочат такива и че произнасянето на ВКС по делото би било от значение еднаквото прилагане на закона и развитие на правото, основания по чл. 280 ал. 1 т.1, т.2 и/или т.3 ГПК .
В срока по чл.287 ГПК е подаден писмен отговор от ответника по касация- С. Р. О., С. М. А., Н. Н. А., С. Н. С. и П. Р. М., чрез адв. Д. К., оспорват наличието на каквото и да е основание за допускане на касационното обжалване.
Състав на ВКС- състав на второ отделение на гражданската колегия, след преценка на изложените с касационната жалба основания по чл. 280 ал. 1 ГПК, намира :
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 283 ГПК срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.
След преценка на посочените с изложението основания за допускане на касационното обжалване, настоящият състав на ВКС намира, че касационното обжалване не може да бъде допуснато .
Съгласно разясненията, дадени с ТР 1/2009 година на ОСКТК на ВКС на първо място касаторът и защитата му следва да изведат материално-правен или процесуално- правен въпрос по см. на чл. 280 ал.1 ГПК ,който въпрос е имал обуславящо значение за изхода на спора, като с оглед на поддържаното основания по см. на чл. 280 ал.1 т.1-3 ГПК, се обоснове теза за противоречие със задължителна практика на съдилищата по този въпрос, или се разрешава противоречиво като се сочат решения на съдилища, постановили съдебния акт по същия въпрос в смисъл, различен от произнесения с обжалваното решение или се обоснове теза, че липсата на съдебна практика по въпроса налага произнасяне по конкретното дело, което би било от значение за еднаквото и точно прилагане на закона и за развитие на правото. Доколкото страната не формулира въпрос, какъвто именно е настоящия случай, касаещ приложението на процесуалния или матераилен закон в рамката на предмета на спора, то позоваването на някое от основанията по чл. 280 ал.1 т.1-3 ГПК с довод, че“ обжалваното решение“ противоречи на посочена съдебна практика, не може да послужи за селекцията на касационната жалба в етапа на проверка на допустимостта на касационното обжалване.
С изложението по чл. 284 ал.3 ГПК нито касатора, нито защитата сочат какъвто и да е правен въпрос по см. на чл. 280 ал.1 ГПК, а само се излагат доводи, касаещи евентуалната незаконосъобразност на обжалваното решение и основанията за неговата отмяна в рамките на отменителните основания по чл. 281 т.3 ГПК. По тази причина исканата селекция, съобразно изискванията на закона- чл. 280 ал.1 т.1-3 ГПК във вр. с чл. 288 ГПК не може да бъде извършена и касационно обжалване не може да бъде допуснато.
По изложените съображения и на основание чл. 288 ГПК и чл. 280 ал.1 т.1 ГПК, състав на второ отделение на гражданската колегия
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационното обжалване по касационна жалба вх. Nо 790/14.03.2014 год. на А. Р. М. срещу въззивно Решение Nо 26 от 13.02.2014 год. по гр.д. Nо 302/2013 год. на ОС-Силистра .
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ: