3_2121/04.07.2012г.
ЗДДС (отм.), чл.58, ал.2
ДОПК, чл.163
ДОПК, чл.220
Относно: дължимост на мито и ДДС за осъщественвнос на автомобил, за които е издадено постановление за принудително събиране на публични държавни вземания
Според изложеното в запитването през 2003г. физическо лице евнесло от Република Германия лек автомобилОпел Астра, който е закупило в Германия през същата година. Не е заплатило мито при вноса, позовавайки се на спогодба между Република България и Европейския съюз и представяйки декларация за произход, вписана в договора за покупко-продажба и подписана от лицето и предишния собственик на автомобила в Германия. През 2005г. лицетополучава писмо от Митница – Свищов, че декларацията за произход на автомобила не е приета като редовна.При посещение в митницата е указано, че е необходимо да се представи от Централна митница Берлин сертификат за произход (Евро 1), за да подлежи въпросният автомобил на преференции. Получило е от фирма Опел – Германия сертификат за произход, който е представило пред митническите власти в Германия, които от своя страна са издали необходимиясертификат за опростяване на изискуемото мито и ДДС за автомобила.
Във връзка с подадено от лицето искане за опрощаване на митни сборове е издадено Решение на Регионална митническа дирекция – Русе №У-44-15-00238/23.01.2006г. С последното се отменя постановление на митница Свищов за принудително събиране на митни сборове за въпросния автомобил и са дадени указания за преценка напредставения сертификатпри произнасянепо искането за опрощаване на вносни митни сборове.
При посещение в ТД на НАП – ……, офис …… през 2012г.лицето установява, че дължи за въпросния автомобил мито и ДДС на основание Постановление за принудително събиране на публични държавни вземания №20/07.03.2008г.,издадено от Митница Свищов. Със същото е задължено да заплати мито и ДДС, заедно със законната лихва върху тях, считано от 18.08.2003г. Основанието за издаване на постановлението е извършена проверка на представения сертификат за произход на автомобила и получен отговор от германската митница, че не са спазени изискванията при издаването на сертификата.
Предвид изложеното лицето желае изразяване на становище относно дължимостта на посоченото митническо задължение, което според него е неправомерно изискуемо от Агенция Митници.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ДОПК (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.), Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС,(отм.), обн. ДВ, бр.153 от 23.12.1998г., отм. ДВ, бр.63 от 04.08.2006г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн.ДВ, бр.19 от 02.03.1999г., отм. ДВ бр.76 от 15.09.2006г.) изразяваме следното становище:
Функциите и правомощията на Националната агенция за приходите (НАП) са определени в чл. 3 от Закона за НАП. Агенцията обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, установява публичните вземания за данъци и задължителни осигурителни вноски по основание и по размер, обезпечава и принудително събира публичните вземания и др.
Производствата по установяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, както и по обезпечаване и събиране на публичните вземания, възложени на органите по приходите и публичните изпълнители, се извършват по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (чл. 1 от ДОПК). Съгласно чл. 2, ал. 1 и 2 от същия кодекс органите по приходите и публичните изпълнители действат в рамките на правомощията си, установени от закона, и прилагат законите точно и еднакво спрямо всички лица. Разпоредбата начл.12, ал.2 от ДОПК указва, че публичният изпълнител при спазване на разпоредбите на този кодекс налага мерки за обезпечаване на публични вземания и извършва действия по събирането им. Съгласно чл.162, ал.2, т.1 от ДОПК публични вземания са вземанията за данъци, включително акцизи, както и митни сборове, задължителни осигурителни вноски и други вноски за бюджета.
Принудителното изпълнение се осъществява от публичния изпълнител на НАП на основание чл. 220, ал. 1 във връзка с чл. 163, ал. 3 от ДОПК, а съгласно чл.163, ал.1от същия кодекс редът за събирането им е този по ДОПК.
Изпълнителното основание за предприемане на изпълнителни действия е влязъл в сила акт за установяване на съответното публично вземане, издаден от компетентен орган, като установяването на публичните вземания се извършва по реда и от органа, определен в съответния закон – чл.165 във връзка с чл.166, ал.1 от ДОПК.
Важно е да се отбележи, че при внос начисляването на данък добавена стойност е задължение на митническите органии определеният размер на дължимия данък севзема под отчет по реда, определен за митническо задължение съгласно чл. 58, ал. 2 от ЗДДС(отм.). Данъчно задължено лице при внос на стоки е всяко физическо или юридическо лице на основание чл. 4 от ППЗДДС(отм.) и данък се начислява независимо дали вносителят е регистрирано или нерегистрирано по закона лице – чл. 56, ал. 1 от ППЗДДС (отм).
Съгласно чл. 15, ал.2 от Закона за митниците митническите органи изчисляват, събират или изискват обезпечаването на митни сборове, определени при внос, износ или транзит на стоки.
Предвид гореизложеното следва, че определянето надължими мита и ДДС при осъществен внос на територията на страната от физически или юридически лица е извън компетентността на НАП. Последната разполага с правомощия единствено за осъществяване надействия за принудително събиране на посочените в постановлението публични държавни вземания – мито и ДДС.
‘