3_702/02.03.2010 г.
ЗМДТ, чл. 61н, ал. 2
Относно: ползването на отстъпка от 5 на сто при заплащане на пълния размер на патентния данък до 31 януари на текущата година, при последваща промяна на обстоятелствата, водеща до увеличение или намаление на данъчното задължение
Според изложеното в запитването едноличен търговец на 29.01.2009 г. е подал патентна декларация за упражняваната от него патентна дейност в четири обекта (пазари и кафе-автомати), в която е деклариран 50 лв. дължим патентен данък. На същата дата е заплатена сумата от 47,50 лв. като е ползвана отстъпка от 5% в размер на 2,50 лв. На 31.03.2009 г. е подадена декларация за промени в обстоятелствата поради това, че от 01.04.2009 г. е открит още един кафе-автомат и също е заплатен дължимия патентен данък в размер на 3 лева на 31.03.2009 г. На 03.02.2010 г. задълженото лице е получило покана за доброволно плащане на окончателен годишен патентен данък в размер на 2,50 лв. главница и 0,06 лв. лихва, които са посочени като неплатен остатък по подадената патентна декларация на 29.01.2009 г. В тази връзка е поставен въпроса защо се променя данъчната основа при подаване на декларация за промяна в обстоятелствата и защо се губи правото на отстъпка?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за местните данъци и такси (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр.99/2009 г.) изразяваме следното принципно становище:
Отстъпка от 5 % върху размера на патентния данък се ползва при заплащане на пълния размер на данъка в срок до 31 януари на текущата година (чл. 61н, ал. 2 от ЗМДТ). Под “пълен размер“ на данъка се има предвид задължението, определено и изискуемо към тази дата.
При промяна на обстоятелства, които имат значение за определяне на данъка, (започване или прекратяване на патентна дейност през течение на годината, с изключение на дейностите, посочени в т.1 и 2 от Приложение № 4 към ЗМДТ) данъчното задължение се изменя пропорционално на броя на тримесечията на извършване на дейността, включително тримесечието на започване или прекратяване на дейността – чл. 61л, ал. 3 от ЗМДТ. Настъпването на промяна във вече декларирани обстоятелства, водеща до увеличаване на данъка, е свързана с нови допълнителни задължения за деклариране, изчисляване и внасяне на суми, които не влияят върху породените и упражнени права и задължения в един предходен момент.
Във връзка с горното считаме, че при заплащане на цялото годишно задължение за данъка в срок до 31 януари на 2009 г. и настъпили промени в декларираните обстоятелства след тази дата, данъчнозадълженото лице има право да ползва отстъпка от 5 на сто върху задължението, тъй като към този момент са изпълнени условията на чл. 61н, ал. 2 от ЗМДТ.Т.е. лицето не следва да понася неблагоприятни последици от своето добросъвестно поведение към момента на ползване на отстъпката.
Уведомяваме, ченяма правомощия относно процеса на определяне и администриране на местните данъци и такси. Единствено в чл.4, ал.6 от ЗМДТ е регламентирано, че Изпълнителният директор на НАП издава методически указания по прилагането на този закон.
По силата на чл. 4, ал. 1 от ЗМДТ установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършват от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Възражения срещу определените задължения за патентен данък следва да се отправят до ръководителя на звеното за местни приходи в съответната община.
‘