прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5_Изх.№ 94-00-272/ 24. 01. 2013г.

ЗДДФЛ,чл. 10, ал. 4, чл. 13, ал. 1, т. 1 и т. 26, чл. 33
В дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 94-00-272/ 07.11.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Местно физическо лице придобива недвижим имот (УПИ) чрез дарение. Учредява право на строеж върху имота на строителна компания (инвеститор), като вместо плащане строителят се задължава да предаде на учредителя (суперфициента) конкретни самостоятелни обекти от бъдещата сграда, завършени в груб строеж (чл. 181, ал .2 от Закона за устройство на територията – ЗУТ).
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Налице ли е облагаем доход по смисъла на ЗДДФЛ за получените като обезщетение от суперфициента не/жилищни обекти, изградени в груб строеж?
2. Кога полученият срещу възмездно учредяване на суперфиция непаричен доход ще е необлагаем за суперфициента? Приложима ли е разпоредбата начл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Правото на строеж или т.нар. „суперфиция” е самостоятелно вещно право да се построи и държи сграда в чужд недвижим имот (чл. 63, ал.1 от Закона за собствеността). Съгласно чл.181, ал.2 от ЗУТ това право съществува до изграждането на сградата в груб строеж, след което се трансформира в право на собственост върху сградата. Съгласно § 5, т. 46 от ДР на ЗУТгрубият строежна зданието е завършено, когато са изпълнени ограждащите стени и покривът на цялата сграда (без или с различна степен на изпълнение на довършителните работи). Завършването на сградата в груб строеж се удостоверява от общинската администрация с издаване на протокол по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ. В зависимост от категорията на строежа и от технологията на строителството – дали е традиционна (при която ограждащите стени са носещи) или например с окачена фасада (която не е част от грубия строеж), различни са и актовете, с които се констатира завършването на грубия строеж съгласноНаредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството (виж ТР от 04.05.2012 г. по т.дИзх. № 1/ 2011 г.на ВКС).
От вещноправен и данъчен аспект по смисъла на чл.11, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ, завършването на сградата в груб строеж (констатирано с протокол по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ) е най-ранният момент на получаване на престацията – придобиване право на собственост върху конкретни обекти в груб строеж, в случай че липсват уговорки за извършване на довършителни работи от/ или за сметка на инвеститора.
Непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена (чл. 10, ал. 4 от ЗДДФЛ).
Съгласно установената съдебна практика идентични случаи се третират като замяна на право на строеж срещу строителна услуга. Пазарната стойност на извършената строителнауслуга се явява продажна цена за суперфициента (РешИзх. № 4421 от 2011 г. на ВАС по адм. дИзх. № 12057/ 2010 г., РешИзх. № 8491 от2011 г. на ВАС по адм. дИзх. № 568/ 2011 г.).
Съгласнот.8на §1 от ДР на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)„пазарна цена” есумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не се свързани. Методите за определяне на пазарната цена са изброени в т. 10 на § 1 от ДР на ДОПК, като редът и начинът за прилагането им са определени в Наредба № Н-9 от 14. 08.2006г. на министъра на финансите.
Облагаемият доход от замяна (каквато е конкретната хипотеза) на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи (чл. 33, ал. 1 от ЗДДФЛ). Продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари (чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ). Цената на придобиване на имущество, получено по дарение, е нула (чл. 33, ал. 6, т. 3 от с. з.).
В конкретния случай облагаемият доходот замяната на право на строеж за имот, придобит чрез дарение, срещу получаване на определени обекти в построена в груб строеж сграда, ще се формира от пазарната цена на извършената строителна услуга, намалена с 10на сто разходи.
По втори въпрос
Доходът от замяната на право на строеж срещу строителна услуга би попаднал в обхвата на необлагаемите, когато имотът, закойто се учредява право на строеж, е придобит по наследство или завет (чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ).
В описания случай не намира приложение нито една от хипотезите начл. 13 от ЗДДФЛ /необлагаеми доходи/.
Чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ визира две хипотези нанеоблагаеми доходи при продажба или замяна на недвижим/и имот/и. В случая е налице сделка по частично учредяване на вещно право /право на строеж/ срещу получаване на СМР, която не може да се определи като замяна на недвижим имот. Според утвърдената практика на НАП посочената разпоредба не се тълкува разширително и не намира приложение при възмездно учредяване на ограничени вещни права върху недвижими имоти.

Scroll to Top