Решение №92 от 10.4.2018 по гр. дело №6912/6912 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

3

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 92
София, 10.04.2018 година

Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и девети март през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Маргарита Соколова
ЧЛЕНОВЕ: Светлана Калинова
Гълъбина Генчева

при секретар
като изслуша докладваното от съдия Светлана Калинова
гражданско дело № 4145 от 2017 година, и за да се произнесе взе предвид следното:
Постъпила е молба от Н. В. Т. и С. В. Т. с вх.№В-604/26.03.2018г. с искане делото да бъде върнато в СГС за приключване на процедурите по чл.90 П. и чл.78 П. и за прилагане на дело №862/1975г. на СРС, Б. район, осми състав и на останалите дела, решенията по които са приети като доказателства по делото и които са поискали да бъдат приложени в цялост преди изпращане на делото във ВКС, както и да им бъде дадена възможност да разгледат делото докато е във ВКС, тъй като от страна на СГС не им била предоставена такава възможност. Твърдят, че по делото липсват документи, както и че подреждането на документите, намиращи се в кориците на делото, е безразборно, а не по реда на постъпването им, за което многократно са уведомявали председателя на състава, разглеждащ делото, вкл. с молба вх.№125820/06.10.2016г., с която помолили делото да не се изпраща на ВКС преди приключване на процедурата по П.. Твърдят, че в молбата са посочени основните документи, които липсват и които са от съществено значение за изхода на делото и които /според изявлението в молбата от 26.03.2018г./са приложени към делото. Твърдят също така, че не са имали достъп до делото. Посочват, че според тях към делото следва да бъдат приложени гр.д.№862/1975г. на СРС, Б. район, 8 състав; гр.д.№2012/1987г. на СРС, 39 състав; гр.д.№2775/2010г. на СГС, Четвърти Г въззивен състав; гр.д.№2162/2004г. на СГС, Четвърти А въззивен състав; дело №18459/2006г. на СРС, 48 състав, влезлите в сила решения №48-162/24.09.2013г. и допълнително решение №48-260/08.01.2014г. по което са приложени по делото, както и редица административни дела, решенията по които са приети като доказателства.
В подадената на 06.10.2016г. до СГС молба с вх.№125820 се твърди, че от делото липсват документи, вкл. подадената касационна жалба с вх.№364441/15.03.2016г. срещу въззивното решение от 01.02.2016г., вкл. изложението към нея и доказателствата за внесената държавна такса, писмената им защита, вписаното допълнение към исковата молба, писмената защита на Областния управител на София-град. Твърди се също така, че книжата по делото са подреждани безразборно, не са подредени хронологично по реда на постъпването им, че трите папки по делото не са свързани помежду си, няма последен и първи лист, на който да е означено, че има следващ том, че номерацията на книжата по делото е променена и доказателствата, на които се позовават като номера в касационната жалба, не съответстват на сега поставените номера. Поради това молят след възстановяването на документите и подреждането им по делото да им бъде дадена възможност да коригират страниците на документите по делото, на които се позовават.
Постъпила е и молба с вх.№3269/28.03.2018г. с искане да бъде отложено насроченото за 29.03.2018г. закрито заседание по гр.д.№4145/2017г. до приключване на процедурите по П..
Съдържащите се в молба с вх.№В-604/26.03.2018г. и молба с вх.№3269/28.03.2018г. искания за отлагане на насроченото за 29.03.2018г. закрито заседание до приключване на процедурите по П. за възстановяване на съдебни книжа и за подреждане на книжата по делото и съответното им номериране са неоснователни поради следните съображения:
Подреждането на книжата в делото по реда на тяхното постъпване и съответното им номериране по предвидения в чл.82 от Правилника за администрацията на съдилищата ред не е свързано и не обуславя извършваната от съда дейност по разрешаване на споровете, с които е сезиран, а само я подпомага. Поради това и с оглед изискванията на процесуалния и устройствения закон за срочност и своевременност на произнасянето по постъпилите в съда искови молби и жалби несъответното на изискванията на правилника подреждане на съдебните книжа не следва да се възприема като причина за отлагане на насрочено съдебно заседание.
Досежно искането за провеждане на процедура по възстановяване на липсващи съдебни книжа следва да се отбележи, че съгласно чл.94 от сега действащия Правилник за администрацията на съдилищата, издаден от Висшия съдебен съвет, обн.ДВ.бр.68 от 22.08.2017г., в сила от 22.08.2017г., производството се образува въз основа на акт от съдебния администратор или административния секретар, с който е констатирана липсата на съответните съдебни книжа. В случая такъв акт не е бил съставен и производство по чл.94 от правилника не е образувано, поради което следва да се приеме, че не е налице поддържаното основание за отлагане на насроченото закрито съдебно заседание по делото пред ВКС. Още повече, че ако при произнасянето си съставът на ВКС констатира липсващи съдебни книжа, които са от значение за спора, той следва да вземе това обстоятелство предвид.
Досежно искането за прилагане на делата, по които са постановени съдебните актове, представени като доказателства по настоящето дело, следва да се отбележи, че същото е постъпило след приключване на производството пред СГС, поради което този съд не разполага с правомощието да се произнася по направени доказателствени искания.
Водим от гореизложеното, Върховният касационен съд, състав на Първо гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на Н. В. Т. и С. В. Т. за отлагане на насроченото за 29.03.2018г. закрито съдебно заседание по гр.д.№4145/2017г. по описа на Първо ГО на ВКС и за изпращането на делото на СГС за провеждане на производство по чл.97 П., както и за прилагане на гр.д.№862/1975г. на СРС, Б. район, осми състав и други свършени дела и за подреждане на книжата по делото по реда на тяхното постъпване.
Определението е окончателно.

Председател:
Членове:

Scroll to Top