О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 653
С., 04.08.2011 година
Върховният касационен съд на Република България, Второ търговско отделение, в закрито заседание на двадесет и девети юли две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
МАРИЯ СЛАВЧЕВА
при участието на секретаря
в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията М.Славчева
ч.т.дело № 471/2011 година
Производство по чл. 274, ал. 3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на [фирма] – [населено място] срещу определение № 261 от 20.04.2011 г. по ч. т. д. № 131/2011 г. на Русенски окръжен съд, с което е отменено разпореждане № 2207 от 16.03.2011 г. по ч. гр. д. № 112/2011 г. на Русенски районен съд за обезсилване на основание чл.415, ал.2 ГПК на издадената в полза на [фирма] против [фирма] заповед за изпълнение по чл.410 ГПК.
В частната касационна жалба се твърди, че обжалваното определение е неправилно поради нарушение на закона и необоснованост на извършената от въззивния съд преценка за спазване на едномесечния срок за предявяване на установителния иск по чл.415, ал.1 ГПК за съществуване на вземането, предмет на издадената срещу дружеството – жалбоподател заповед за изпълнение. По съображения, подробно изложени в жалбата, се прави искане за отмяна на определението с произтичащите от това последици.
Допускането на касационно обжалване е обосновано с всички визирани в чл.280, ал.1, т.1 – т.3 ГПК основания, поддържани във връзка с поставения като обуславящ за изхода на делото въпрос за правилното тълкуване и прилагане на разпоредбата на чл.415, ал.2 ГПК.
Ответникът [фирма] – [населено място] оспорва допустимостта на касационното обжалване в депозирания по реда на чл.276, ал.1 ГПК писмен отговор.
Върховният касационен съд, състав на Второ търговско отделение, след преценка на данните по делото и доводите на страните, приема следното :
Частната касационна жалба е подадена от надлежна страна в процеса, в преклузивния срок по чл.275, ал.1 ГПК, но е процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане.
Определенията на въззивните съдилища, които могат да бъдат обжалвани с частна жалба пред Върховния касационен съд, са посочени изчерпателно в разпоредбата на чл.274, ал.3, т.1 и т.2 ГПК. В същата е предвидено, че на касационно обжалване с частна жалба подлежат само определенията на въззивните съдилища, с които се оставят без уважение частни жалби срещу определения, преграждащи по-нататъшното развитие на делото, и определенията, с които се дава разрешение по същество на други производства или се прегражда тяхното развитие.
С обжалваното определение състав на Русенски окръжен съд се е произнесъл по частна жалба срещу определение на Русенски районен съд, с което е обезсилена на основание чл.415, ал.2 ГПК издадената срещу дружеството – частен жалбоподател заповед за изпълнение по чл.410 ГПК, като в съответствие с правомощията си по чл.278 от ГПК е отменил атакуваното пред него определение. Предвид постановената от въззивния съд отмяна на преграждащото развитието на делото първоинстанционно определение, въззивното определение не подлежи на касационен контрол по аргумент за обратното от чл.274, ал.3, т.1 ГПК. Обжалваемостта на определението не следва и от разпоредбата на чл.274, ал.3, т.2 ГПК, тъй като с него не се разрешава по същество конкретното заповедно производство и не се прегражда неговото развитие. След като не попада в обхвата на определенията по чл.274, ал.3 ГПК, атакуваното определение не подлежи на касационно обжалване. Подадената срещу определението частна касационна жалба е процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане.
Водим от горното, Върховният касационен съд, състав на Второ търговско отделение,
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната касационна жалба на [фирма] срещу определение № 261 от 20.04.2011 г., постановено по в. ч. т. д. № 131/2011 г. на Русенски окръжен съд.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Търговска колегия при Върховния касационен съд в едноседмичен срок от съобщението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :