Определение №345 от 2.6.2009 по ч.пр. дело №35/35 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

 
О П Р Е Д Е Л Е Н  И Е
 
№. 345
 
София, 02.06.2009 година
 
            Върховният касационен съд на Република България, второ търговско отделение, в закрито заседание на деветнадесети май две хиляди и  девета година в състав:
                                 
                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИО БОБАТИНОВ
                                            ЧЛЕНОВЕ:     ВАНЯ АЛЕКСИЕВА          
                                                                       МАРИЯ СЛАВЧЕВА
     
при  участието на секретаря          
в присъствието на  прокурора
изслуша докладваното  от  съдията М.Славчева 
ч.т.дело №  35/2009 година
 
Производство по чл.274, ал.3, т.1 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на Х. Р. И. срещу определение № 370 от 07.10.2008 г. по ч.т.д. № 737/2008 г. на Варненския апелативен съд, с което е потвърдено разпореждане от 10.05.2008 г. по т.д. № 871/2007 г. на Варненския окръжен съд, с което е върната частната му жалба срещу определението от 07.10.2008 г., с което е прекратено производството по същото дело.
В частната жалба се излагат съображения за незаконосъобразност на въззивното определение поради допуснати съществени процесуални нарушения при постановяването му.
В депозираното на основание чл.284, ал.3, т.1 ГПК изложение жалбоподателят сочи като съществен процесуален въпрос този за доказателствената стойност на вписванията в деловодната програма при окръжния съд, въз основа на които поради невъзможност загубеното по вина на този съд дело да бъде възстановено въззивният съд изградил правните си изводи за просрочие на частната му жалба. Поддържа, че поради липса на съдебна практика по този въпрос произнасянето на ВКС е от значение за точното прилагане на закона – основание по чл.280, ал.1, т.3 ГПК за допускане на касационно обжалване.
Настоящият съдебен състав като констатира, че частната касационна жалба е подадена от надлежна страна в процеса срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт в рамките на преклузивния срок по чл.275, ал.1 ГПК и редовна, поради което дължи произнасяне по наличието на наведеното в нея основание за допускане на касационно обжалване на въззивното определение.
Общото изискване на чл.280, ал.1 ГПК по отношение на визираните с него три критерия за допустимост на касационната жалба е произнасянето на въззивния съд да се отнася до съществен материалноправен или процесуалноправен въпрос. Въвеждането му обезпечава изпълнението на възложеното на касационния съд конституционно задължение да осигури точното и еднаквото тълкуване и прилагане на закона от съдилищата чрез унифициране на съдебната практика по принципните въпроси на материалния и процесуалния закон, вкл. и чрез преодоляване непълнотата, неяснотата или противоречивостта на самия закон – чл.5 ГПК по пътя на каузалното и нормативно тълкуване.
В съобразителната част на определението, предмет на касационно обжалване въззивният съд е посочено, че процесуалният представител на настоящия жалбоподател е уведомен на 17.04.2008 г. в деловодството на ТО на първоинстанционния съд за постановеното прекратително определение, за което направил саморъчна заверка върху лист 58 от делото. Молбата му, с характер на частна жалба е изпратена като пощенска пратка на 25.04.2008 г., от което е заключено, че поради подаването й след 24.04.2008 г., на която дата е изтекъл законният едноседмичен срок по чл.275, ал.1 ГПК същата е просрочена и правилно е била върната като процесуално недопустима.
Изложеното позволавя да се приеме, че по повдигнатият от настоящия жалбоподател въпрос относно доказателствената стойност на вписванията в електроннната програма на Варненския окръжен съд липсва произнасяне от въззивния съд поради ирелеватността им към предмета на делото, което изключва наличието на всяко едно от визираните в чл.280, ал.1 ГПК основания за допустимост на касационно обжалване на постановеното от него определение.
По изложените съображения настоящият съдебен състав на Второ отделение на Търговска колегия намира, че не са налице предпоставките на чл.280, ал.1, т.3 ГПК за допускане на касационно обжалване на постановеното от Варненския апелативен съд въззивно определение.
Водим от горното Върховният касационен съд, ТК, ІІ-ро отделение
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 370 от 07.10.2008 г. по ч.т.д. № 373/2008 г. на Варненския апелативен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top