Момент на завършване и облагане на новопостроени сгради

ЗМДТ, чл. 15, ал. 1
Oтносно: Момент на завършване и облагане на новопостроени сгради
В отговор на поставените въпроси относно момента на завършване и началния момент на облагане с данък върху недвижимите имоти на новопостроени сгради, Ви уведомяваме:
           По силата на чл. 15, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси за новопостроените сгради или части от сгради данък се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който са завършени или е започнало използването им.  При осъществяване на едното от посочените законови условия възниква облагаем обект по смисъла на чл. 10, ал. 1 ЗМДТ. Правно иррелевантно обстоятелство относно възникването на облагаем обект е вида на сградата – жилищна, административна, производствена и пр.
           Моментът на завършване на строежите се определя от ЗУТ и издадените на  основание на този закон подзаконови нормативни  актове.
           Условията и редът за съставяне на актове и протоколи за подготовка, откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво и за приемане на завършени видове строителни и монтажни работи при изпълнението на строежите, на отделни етапи или части от тях, са регламенитрани с  Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството /чл. 1, ал. 1 от наредбата/.
           Според чл. 2, ал. 2 от тази наредба задължителни са образците за съставяне на актове и протоколи съобразно категорията на строежите по чл. 137, ал. 1 ЗУТ : за строежите от първа до трета категория задължително се съставят протоколи  обр. № 2 (2а), 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 14, 15, 16 и 17, а за строежите от четвърта до пета категория –  образци № 2 (2а), 3, 4, 7, 12, 14 и 15.
            Категориите строежи  са уредени в чл. 137 ЗУТ.
            Обръщаме внимание, че за строежите от четвърта и пета категория, където попадат жилищните и смесени сгради с ниско и средноетажно застрояване, не се издава задължително протокол образец 16.
           Според чл. 176, ал. 1 ЗУТ при завършване на строежа се съставя констативен акт, с който се удостоверява, че строежът е изпълнен съобразно одобрените инвестиционни проекти, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 2 и условията на сключения договор. С този акт се извършва и предаването на строежа от строителя на възложителя. Това е констативният акт обр. 15 за установяване годността за приемане на строежа /чл. 7, ал. 3, т. 15 от Наредба № 3 от 2003 г./.
           След завършването на строежа и приключване на приемните изпитвания, когато те са необходими, възложителят регистрира пред органа, издал разрешението за строеж /главния архитект на общината в общия случай/, въвеждането на обекта в експлоатация, като представя окончателния доклад по чл. 168, ал. 6 и другата изисквана документация, на основата на която органът регистрира въвеждането на строежа в експлоатация и издава удостоверение за въвеждане в експлоатация /чл. 177, ал. 3 ЗУТ/.  Този ред се отнася за  строежите от четвърта и пета категория.
              Строежите от първа, втора и трета категория, за които задължително се съставя протокол за установяване годността за ползване на строежа /приложение № 16/ и протокол за изпитвания /приложение 17/, се въвеждат в експлоатация въз основа на разрешение за ползване, издадено от органите на Дирекцията за национален строителен контрол, при условия и по ред, определени в Наредба № 2 от 2003 г. за разрешаване ползването на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти, за строежите, за които такава е задължителна, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
           Според трайно установената практика на органите по приходите издаването на удостоверение за въвеждане в експлоатация или на разрешение за ползване на обекта определя момента, от който сградите се считат завършени и подлежат на облагане с данък по ЗМДТ.
           Не се съставят актове и протоколи за строежите от шеста категория, освен в случаите, освен в случаите по чл. 2, ал. 2, т. 3 от наредбата. Строежи от шеста категория са тези по чл. 54 и чл. 147 ЗУТ, а именно временните строежи,  стопанските постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1 и др.
           В случаите, в които сгради /отделни обекти в тях/ се ползват, без да са  въведени в експлоатация по изисквания от закона ред, началният момент на облагане е моментът на започване на ползването.

Оценете статията

Вашият коментар