2_408/23.05.2017г.

2_408/23.05.2017г.
КСО чл.6, ал.2

В запитването описвате следната фактическа обстановка: Дружеството е регистрирано в регистъра на Агенцията на хора с увреждания. Отговаря на условията на Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ) и Правилника за неговото прилагане и в съответствие с Наредбата за реда за възстановяване на внесени осигурителни вноски от работодатели и специализирани предприятия, трудово – лечебни бази и кооперациите на хората с увреждания, членуващи в национално представителните организации на и за хора с увреждания Агенцията за хора с увреждания Ви е възстановила 50% от внесените осигурителни вноски за работещите влизащи в списъчния състав за 2016г. Желанието Ви е сумите възстановени за III-то и IV-то тримесечие на 2016г. да бъдат разпределени на хората с трайни увреждания, работили във фирмата до 31.12.2016г.
В тази връзка поставяте следните въпроси:
1. Как да бъдат начислени и изплатени сумите на хората с трайни увреждания към настоящия момент, след като лицата са освободени на 31.12.2016г.?
2. Как да внесете необходимите осигуровки на лица, които не са на трудов договор към настоящия момент, а трябва да получат сумите възстановени от Агенцията за хора с увреждания?
С оглед изложеното в запитването и при сега действащата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
Информираме Ви, че съобразно законово определените (в чл.3, ал.1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП)) функции и правомощия на НАП, даване на становище по поставени въпроси извън данъчно – осигурителното законодателство, в случая свързани с начисляването и изплащането на суми на хора с трайни увреждания, е извън компетентността на НАП.
По втори въпрос:
Предвид горецитираните в ЗНАП функции и правомощия на агенцията, е извън компетентността й да коментира законово допустимо и правомерно ли е сумите възстановени за III-то и IV-то тримесечие на 2016г. да бъдат разпределени на хората с трайни увреждания. Ако няма законова пречка в Закона за интеграция на хората с увреждания и Правилника за неговото прилагане, то относно разпределянето на суми за III-то и IV-то тримесечие на 2016г. на хората с трайни увреждания следва да имате в предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл.4, ал.1, т.1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са работниците и служителите, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, с изключение на лицата по ал. 10 и по чл. 4а, ал. 1.
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност (чл.6, ал.2 от КСО).
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от КСО и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година поотделно за всеки един от месеците на годината. За лицата, работещи по трудови правоотношения и по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 от КСО, месечният осигурителен доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя, определен по реда на чл. 1, ал. 2 – 6. Възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
Следователно, ако изплатите доходи от трудова дейност, отнасящи се за минали периоди, то те трябва да се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен. Обстоятелството, че работниците и служителите са освободени към момента на изплащането на тези доходи, не е пречка относно приложението на разпоредбите на осигурителното законодателство.
На основание чл.7, ал.2 от КСО върху допълнителни доходи от трудова дейност след срока по ал. 1 осигурителните вноски за месеца, през който е положен трудът, се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на доходите. Осигурителните вноски за здравно осигуряване се внасят едновременно с осигурителните вноски за ДОО (чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „в” от Закона за здравното осигуряване).
Във връзка с заложеното в чл. 5, ал. 4 от КСО задължение на осигурителите да представят данни /декларации/ съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване, на които са определени в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, за Вас биха възникнали и следните задължения:
* На основание чл.3, ал.1, т.1, б.“б“ от Наредба Н-8 да подадете декларации образец № 1 „Данни за осигуреното лице”. Декларацията се подава в съответната компетентна териториална дирекция на НАП от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения за всеки календарен месец до 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът;
* На основание чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредба № Н-8 да подадете декларация образец № 6 „Данни за дължимите вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ” , която се подава в срока за подаване на декларация образец № 1.

Оценете статията

Вашият коментар