3_2341/07.11.2017 г.

3_2341/07.11.2017 г.

ЗДДФЛ, чл. 2;
ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 50;
ЗДДФЛ, чл. 53, ал. 2;
ДОПК, чл. 101, ал. 4;
ДОПК, чл. 102, ал. 4;
ДОПК, чл. 103, ал. 1;
ДОПК, чл. 104

ОТНОСНО Данъчно третиране на върната субсидия съгласно Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ)

Според изложеното в запитването на 31.03.2016 г. са преведени ……. лв. от ДФ „Земеделие“ на физическо лице. Върху така получената сума на основание чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ е определен и внесен авансов данък в размер на ……лв. Преведената сума е декларирана и в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. На 05.10.2017 г. Областна дирекция на ДФ „Земеделие“ с писмо изх. № Х уведомява лицето, че във връзка с негово искане за прекратяване на договора следва да възстанови сумата на първото плащане в размер на …….. лв. с натрупаната върху него законна лихва, считано от датата на получаването му до датата, на която ще бъде възстановена по сметката на фонда. Получената сума ведно със законната лихва е възстановена на ДФ „Земеделие“ на 13.10.2017 г.
Във връзка с горното се поставя въпроса данъкът върху декларираната субсидия в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2016 г., който е внесен, може ли да бъде възстановен при положение, че получената сума е върната на държавата и как?

При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 63/2017 г.) и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК, обн. ДВ, бр.105 от 29 декември 2005г., в сила от 01.01.2006г., посл. изм. ДВ бр. 86 от 27.10.2017 г.) е изразено следното становище:
Съгласно чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане по този закон са доходите на местните и чуждестранните физически лица. Според общата разпоредба на чл. 12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
На основание чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:
– плащането – при плащане в брой;
– заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека- при безналично плащане;
– получаването на престацията – за непаричен доход.
Цитираната разпоредба следва да се прилага и при облагане на доходите от субсидии, доколкото в ЗДДФЛ не е предвидено друго. От друга страна, според описаното в запитването, получените през 2016 г. парични средства са върнати на ДФ „Земеделие“ на 13.10.2017 г. В случай, че субсидията е върната, следва да се приеме, че същата вече не представлява доход за физическото лице и съответно не подлежи на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ, при откриване на грешка в декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения след срока по ал. 1 данъчно задължените лица имат право, еднократно в срок до 30 септември на годината, следваща годината на придобиване на дохода, да правят промени чрез подаване на нова декларация.
Съгласно чл. 104 от ДОПК, промени във вече подадени данъчни декларации може да се извършват при наличието на две кумулативни условия:
– промените да се правят преди изтичане на законово установения срок за подаване на конкретния вид данъчна декларация и
– промените да са свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата за облагане и размера на задължението.
Тъй като срокът за подаване на коригираща годишна данъчна декларация за 2016г. вече е изтекъл, корекции в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ могат да бъдат направени само след извършване на проверка от компетентните органи на НАП по реда на ДОПК.
Искането за коригиране на подадените данни се разглежда от органите по приходите по реда на чл. 103 от ДОПК. В разпоредбата на чл. 103, ал. 1 от ДОПК е указано, че при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването й или несъответствия между данните в декларацията и данните, получени от органите по приходите от трети лица или администрации съгласно изискванията на данъчното и осигурителното законодателство за подаване на декларации или информация, извън случаите по чл.101, ал. 4 и чл. 102, ал.4, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението. Отстраняването на несъответствията се извършва с подаване на нова декларация. Подаването на новата декларация, извършено в 14-дневния срок, ползва подателя, независимо от чл. 104, ал. 3 (чл. 103, ал. 2 от ДОПК). Преценката за необходимостта от последващи действия във връзка с установяването на данъчната основа, на задължението за данък, в т.ч. и за наличието на основания за прихващането и/или възстановяването на надвнесен данък, както и каква част от върнатата сума представлява субсидия е от компетентността на органите по приходите от ТД на НАП.
Недължимо платените или събрани суми за данъци подлежат на прихващане и възстановяване по реда на Раздел І от глава шестнадесета на ДОПК.
Изразеното становище е въз основа на изложена в запитването фактическа обстановка и е принципно. Възможно е други факти и обстоятелства, които към настоящия момент не са уточнени, да дават основание за данъчно третиране, различно от посоченото.

Оценете статията

Вашият коментар