Акредитиран представител по ЗДДС

ОТНОСНО: Акредитиран представител по ЗДДС
Във връзка с постъпило запитване с при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” –…………….. е описана следната фактическа обстановка:
Представляваното от Вас дружество е специализирано счетоводно предприятие. Искате да предоставите услуга по акредитирано представителство по ЗДДС на търговско дружество от Полша. Основанието за регистрация чрез акредитиран представител е чл. 133, ал.2 от ЗДДС. Дейността се състои в следното: регистрирано по ДДС в Полша дружество ще транспортира количества стоки на територията на България, предназначени за българско дружество, регистрирано по ДДС. Стоките ще се съхраняват в нает склад. На датата на завършване на транспорта в България собствеността върху стоките няма да бъде прехвърлена веднага, а на части. Срокът между датата на завършване на транспорта в България и датата на прехвърляне на собствеността върху цялото количество стоки ще надхвърли един месец.
Зададени са въпросите:
1.Може ли да се откаже предоставянето на услугата по акредитирано представителство на дружество, регистрирано в ДЧ на ЕС на основание чл.133, ал.6 от ЗДДС, тъй като съгласно тази разпоредба тези дружества се регистрират в България по общия ред?
2.Ще бъде ли отказана регистрация по ЗДДС, ако от датата на завършване на транспорта в България до датата на последната фактурирана част от стоките са изминали не повече от три месеца, каквато е практиката в други ДЧ на ЕС?
3.Акредитираният представител /българско дружество или ФЛ/ ще бъде ли солидарно и неограничено отговорен за задълженията по ЗДДС на дружество, регистрирано в ДЧ на ЕС, какъвто беше по изключение всеки акредитиран представител по стария текст на закона?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените въпроси, изразяваме следното становище:
Чл. 135, ал. 3 привежда ЗДДС в съответствие с тълкуването на Директива на Съвета 2006/112/ЕО съгласно практиката на Съда на ЕО. Съгласно изменението, отпада изискването лицата, установени в други държави членки, да посочват задължително акредитиран представител при регистрация по ЗДДС. Посочването на представител остава само възможност за тези лица, като дори да бъде посочен такъв, същият не носи солидарна отговорност за евентуално неплатени задължения на чуждестранното лице. Така посочената уредба се прилага и по отношение на лица, установени в трети страни, с които страната ни има правни инструменти за взаимопомощ. Следователно, считано от 01.01.2010г., относно лицата, установени в друга държава членка, регистрацията чрез акредитиран представител е само правна възможност, а не задължително изискване на закона.
В отговор на първи въпрос следва да имате предвид горепосочените разпоредби, като в допълнение обръщаме внимание, че НАП не е компетентна да изрази становище следва ли да приемете или откажете предоставяне на услугата по акредитирано представителство, тъй като същото касае Ваши частно-правни търговски взаимоотношения.
По отношение на втори въпрос, следва да съобразите, че съгласно чл.133, ал.1 и ал. 2 от ЗДДС на регистрация подлежи чуждестранното лице чрез акредитиран представител.Относно изискванията за акредитиран представител на чуждестранно лице, законът съдържа текста на чл. 135, ал. 1 от ЗДДС, съгласно който акредитиран представител на чуждестранно лице може да бъде само дееспособно физическо лице с постоянен адрес или постоянно пребиваващо в страната или местно юридическо лице, което не е в процедура по ликвидация или не е обявено в несъстоятелност и няма изискуеми и неизплатени данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски, събирани от НАП.
В отговор на трети въпрос ще бъде ли акредитираният представител солидарно и неограничено отговорен за задълженията по ЗДДС на дружество, регистрирано в ДЧ на ЕС, следва да имате предвид, че, както се посочи и по-горе, считано от 01.01.2010г., по силата на чл. 135, ал.3 от закона, за акредитираните представители, представляващи лицата, установени в друга държава членка или в трета страна, с която страната ни има правни инструменти за взаимопомощ, отпада солидарната и неограничена отговорност за задълженията по този закон на регистрираното чуждестранно лице.

Оценете статията

Вашият коментар