авторството или автентичността на документите.

.№ 24-04-68
ДО
Дата16.06.2006 г.
Дирекция „ОУИ”

1. чл.44, ал.2 във вр. с чл.12, ал.1, т.7 от ДОПК
Следва ли да се изискват, респективно – изземат оригинални документи при извършване на насрещна проверка? По какъв начин би могло в такъв случай същите да се върнат на притежателя им?
За предпочитане е да не се изземат оригинални документи, а да се събират заверени копия от тях. Оригиналът се изисква за сверяването му с копието и се връща. Ако са събрани оригинални документи и е налице искане за връщането им, задължително се изискват заверени копия от тях. Връщането се извършва от дирекцията, която е извършила проверката съгласно чл.45, ал.2 от ДОПК.
Ако се установи, че определени документи – фактури, разписки и др. са примерно: с невярно съдържание или носят подпис различен от подписа на лицето, посочено като такова, което го полага, те се изземат в оригинал и се сезира прокуратурата. Образуването на производство от компетентните органи е основание за отказ за връщане на оригиналните документи. Успоредно с това по Ваша преценка може да се възложи извършване на експертиза относно авторството или автентичността на документите.
2. чл.25 и чл.117, ал.5, изр.второ от ДОПК
Необходим ли е или какъв акт следва да се издаде за продължаване на определен от органи по приходите срок или удължаване на срок за подаване на възражение по ревизионен доклад. Как да се обективира извършената преценка?
В закона не е изрично предвидена форма за акта, с който може да се удължи срок в посочените случаи. Съгласно т.5 от Процедура К-13 „Приключване на ревизия” при постъпило искане от ревизираното лице за удължаване срока за писмено възражение ръководителят’

Оценете статията

Вашият коментар