Благотворителна дейност на Евангелска Съборна църква

Относно: Благотворителна дейност на Евангелска Съборна църква
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……/30.09.2014г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомявам:
От представената фактическа обстановка става ясно, че Евангелска Съборна църква разкрива хуманитарен стоматологичен кабинет с предназначение за социална дейност /безплатно дентално лечение/. Издръжката на кабинета се поема изцяло от църквата чрез дарения. Съгласно сключения договор между църквата и стоматолога, същият няма да получава заплата, нито ще плаща наем на църквата, т.е. няма да се осъществява стопанска дейност. Лицето, което ще осъществява денталните услуги е пастор към църквата и като такъв се осигурява за всички осигурителни случаи. Той ще полага доброволен, безвъзмезден труд няколко часа в месеца като стоматолог, какъвто е по професия.
Желаете да получите отговор на въпроса:
Необходимо ли е да се уведоми НАП – офис Пазарджик за наличието на въпросния стоматологичен кабинет, тъй като същият няма да извършва стопанска дейност, а тя ще бъде част от социалната дейност на църквата? Ако е необходимо такова уведомяване, какви документи трябва да се приложат?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба за 2014г., изразявам следното становище:
Съгласно чл. 14 и чл. 20 от Закона за вероизповеданията /ЗВ/ религиозните общности могат да придобиват статут на юридическо лице при условията и по реда на този закон. По решение на централното ръководство и според устава на съответното вероизповедание местните поделения могат да се регистрират като юридически лица в окръжния съд по седалището им.
Вероизповеданията и техните поделения, придобили статут на юридическо лице въз основа на ЗВ, могат да упражняват законно дейността си, както и всички предоставени им от закона права. Те имат права, които законово са регламентирани с разпоредбата на чл. 6 от закона, в т.ч. да се създават и поддържат подходящи благотворителни или хуманитарни институции. Във връзка с реализирането на правата си вероизповеданията, регистрирани по реда на ЗВ, могат да разкриват лечебни, социални и образователни заведения според действащото законодателство /чл. 30 от ЗВ/.
Местните юридически лица, в т.ч. вероизповеданията, учредени по реда на българското законодателство, са определени като данъчно задължени лица по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ с разпоредбата на чл. 2, ал. 1, т. 1 и чл. 3, ал. 1, т. 1 на закона. Тези лица се облагат за печалбата, от сделки по чл. 1 от Търговския закон /ТЗ/, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество.
От посоченото до тук е видно, че регистрираното по надлежния ред вероизповедание е възможно да бъде обложено с корпоративен данък, когато извършва сделки посочени в чл. 1 от ТЗ. Изброяването на сделките в чл. 1, ал. 1 от ТЗ е неизчерпателно. Като се има предвид това, за да се определи една дейност, осъществявана от вероизповедание, като търговска/стопанска, следва да се вземат предвид следните възприети в данъчната практика критерии:
1. дейността да се извършва по занятие, да е източник на постоянен, регулярен доход и дейността да се осъществява с цел печалба /не е необходимо печалбата фактически да е реализирана/ или дейността да се осъществява в частен интерес на юридическото лице;
2. цените на предоставените услуги или стоки да се формират на пазарен принцип.
Предвид предоставеното право на вероизповеданието да разкрива лечебни, социални и образователни заведения с благотворителна цел и намерението на ЕСЦ гр. Велинград в рамките на нестопанската си дейност да предоставя стоматологични услуги, финансирани чрез дарения, а не чрез заплащане на услугата с определена пазарна цена и при условие, че дейността не е насочена към реализиране на печалба, може да се направи извод, че тази дейност е нетърговска/нестопанска, т.е. е необлагаема с корпоративен данък. Следователно при така представената фактическа обстановка относно извършване на безвъзмездна стоматологична помощ чрез физическо лице, за която има сключен договор, църквата не следва да подава годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.
Следва да имате предвид, че ако църквата като работодател предоставя стоматологични услуги като социални придобивки в натура по смисъла на § 1, т. 34 от допълнителните разпоредби на ЗКПО на наетите в нея лица, същата ще е данъчно задължено лице за данък върху социалните разходи на основание разпоредбите на чл. 2, ал. 1, т. 5 и чл. 204, т. 2 от корпоративния закон. При предоставянето на социални придобивки в натура църквата като юридическо лице следва да подава декларация по чл. 92 от ЗКПО.
Такава декларация следва да се подава и, ако църквата извършва друг вид стопанска дейност или има приходи от наем на движимо и недвижимо имущество.
В ЗКПО не се съдържат специални разпоредби, които да изискват уведомяване или регистрация на отделни дейности, които се извършват от юридическите лица, в т.ч. и от вероизповеданията.
Относно извършването на конкретния вид дейност – безплатно дентално лечение е необходимо да се съобразите с разпоредбите на други нормативни актове като например Закона за лечебните заведения, по които НАП не може да вземе отношение поради ограничената й компетентност да разяснява само въпроси свързани с прилагането на данъчните и осигурителни закони.

Оценете статията

Вашият коментар