дължимостта на данък върху недвижимите имоти за жилищно помещение в подпокривно пространство, което няма ВиК и електрическа инсталации и други довършителни работи, представляващо част от жилищен имот,

Изх. №94-Б-40
Дата: 29.05.2008 год.
ЗМДТ, чл. 15, ал. 1;
Наредба № 7 от 22.12.2003 год., чл. 103, ал. 1.
В отговор на въпроса относно дължимостта на данък върху недвижимите имоти за жилищно помещение в подпокривно пространство, което няма ВиК и електрическа инсталации и други довършителни работи, представляващо част от жилищен имот, намиращ се в гр. …………. , ул. …………… № …. , Ви уведомяваме:
Според чл. 15, ал. 1 ЗМДТ за новопостроените сгради или части от сгради се дължи данък от началото на месеца, следващ месеца, през който са завършени или е започнало използването им, т.е., те подлежат на облагане от момента на завършването им или на започване на ползването им.
Като правило помещения за живеене в подпокривните пространства, които не са складови по смисъла на чл. 103, ал. 1 от Наредба № 7 от 22 декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, следва да се декларират и облагат като жилищни помещения, т.е. включват се в разгънатата застроена площ на жилищния имот /таблица З, колона 7 от декларацията по чл. 14 ЗМДТ/.
Когато обаче, част от жилищен имот, напр. етаж от къща, не е завършен и не се използва, считаме, че не следва да се декларира и облага с данък.
От писмото Ви е видно, че таванският жилищен етаж не е довършен, но е деклариран по реда на чл. 14 ЗМДТ и за него се заплащат данък и такса.
Тъй като според чл. 104, ал. 1 ДОПК промени в подадена декларация могат да се правят само преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, т.е. отдавна е изтекъл срокът, през който може да се подаде коригираща декларация, а от друга страна не са настъпили промени в декларираните обстоятелства, за да се мотивира подаването на нова декларация, единственият начин за корекция на данните и обстоятелствата, съдържащи се във вече подадената декларация по чл. 14 ЗМДТ за имота, е съставянето на акт по чл. 107, ал. З ДОПК или ревизионен акт.
ЗАМ.
/К. СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар