Данъчно третиране на учредяване правото на строеж

   Съгласно фактическата обстановка в горепосоченото запитване, представляваното от Вас лице учредява безсрочно и възмездно право на строеж в полза на ЕТ „……“ върху урегулиран поземлен имот за построяване на сграда с  предназначение за обществено делово обслужване. Едноличният търговец учредява право на строеж за реални самостоятелни обекти в предвидената за строителство сграда – офис и апартаменти. Цената на правото на строеж, което учредява Общината, определена със Заповед на Общински съвет е 74 425 лв. Срещу учреденото право на строеж, ЕТ „……“ се задължава да изгради със свои средства, инвестиции и материали и предаде на Община …….. конкретни обекти – офис и апартамент, за което, съгласно клауза от проекта на договора между страните, Общината не дължи плащане.
             Във връзка с гореизложеното, сте поставили следните въпроси:

Какви доставки са налице и какви данъчни документи следва да издаде и получи Община …..? Съответно в кой момент възниква задължението за издаване на данъчни документи и на каква стойност, при условие, че няма договорени насрещни плащания между страните?
Съгласно изложеното, следва ли да приемете, че е налице бартерна сделка, при която Общината предоставя отстъпеното право на строеж, срещу което получава два обекта (офис и апартамент)?
Възниква ли в даден момент до приключването на строежа и предаването на обектите задължение за Общината да издаде фактура, в която да начисли данък върху добавената стойност?

            Към горецитираното запитване прилагате: копие от Решение №230/ 28.07.2016г. на Общински съвет – ……; копие от Заповед на Кмета на Община ….. и проект на договор между страните.
             Във връзка с изложената фактическата обстановка в запитването и съгласно действащата към настоящия момент нормативна уредба по Закона за данък върху добавената стойност и правилника за неговото прилагане, изразявам следното становище.
              По силата на чл.130, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, се приема, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.
              От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че в конкретния случай ще са налице две насрещни доставки при условията на чл.130, ал.1 от закона – учредяване на право на строеж (от страна на Общината) срещу задължението на получателя (съответния Едноличен търговец) да изгради на съсобственика на терена (Общината) обекти от предвидената за строителство сграда – офис и апартамент.
               В случая, данъчното събитие за доставките ще възникне по общите правила на материалния закон, съгласно разпоредбата на чл.130, ал.2 на същия, а именно, данъчното събитие за учреденото право на строеж ще възникне на датата на неговото учредяване, тъй като към този момент Общината – собственикът на земята ще извърши прехвърлянето на вещното право към контрагента си – Едноличния търговец.
               Доставката по учредяването на правото на строеж следва да се документира с издаването на фактура, съгласно чл.113, ал.1 от ЗДДС. Императивната разпоредба на чл.113, ал.4 от материалния закон въвежда изискването фактурата да се издаде задължително не по–късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
               Обръщаме внимание, че съгласно нормата на чл.45, ал.2 от закона, учредяването или прехвърлянето на право на строеж се смята за освободена доставка до момента на издаването на разрешение за строеж на сградата, за която се учредява или прехвърля правото на строеж. Предвид изложеното, за Вас като доставчик по учредяване правото на строеж няма да възникне задължение за начисляване на данък върху добавената стойност върху данъчна основа на доставката, в случай, че данъчното събитие за същата възникне по-рано от датата на издаване на разрешението за строеж на сградата, за която учредявате правото на строеж.
                По смисъла на чл.130, ал.3 от ЗДДС, доставката с по–ранна дата, каквато е тази по учредяването на правото на строеж, се счита за авансово плащане (цялостно или частично) по другата доставка – извършване на строително-монтажните работи на посочените в проекта на договора обекти в предвидената за строеж сграда от ЕТ
„ …….“.
            Данъчната основа за доставките следва да се определи по реда на чл.26, ал.7 от закона. По смисъла на визираната правна норма, посл. изм.- ДВ, бр.101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги, без страните да са му придали парично изражение, данъчната основа на всяка от доставките към датата на възникване на данъчното събитие е данъчната основа при придобиването или себестойността на предоставената стока, а в случаите на внос – на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за извършване на предоставената услуга. Когато данъчната основа не може да бъде определена по този начин, данъчната основа е пазарната цена на предоставяната стока или извършената услуга.
            На основание гореизложеното, за Вас като доставчик на правото на строеж, следва на датата на неговото учредяване да възникне задължение за издаване на данъчен документ – фактура, в която като основание за неначисляване на данъка следва да посочите нормата на чл.45, ал.2 от материалния закон, в случай че тази доставка предхожда издаването на разрешението за строеж на сградата. Данъчната основа на същата доставка следва да се определи по реда на чл.26, ал.7 от закона.
           Тази цена на правото на строеж, от друга страна, ще представлява авансово плащане – цялостно или частично за предстоящите строителни монтажни работи на офиса и апартамента, които Общината ще получи срещу учреденото от нея право на строеж. Действително, данъчното събитие за услугата по построяването на визираните по–горе обекти възниква на по–късен етап – на датата на тяхното завършване и издаването на разрешение за ползването им, но изискуемостта на данъка за полученото авансово плащане (учреденото право на строеж) за получателя по доставката – съответния Едноличен търговец, следва да бъде на датата на учредяването на правото на строеж. В случай че в бъдеще, при завършването на строежа и издаването на разрешението за неговото ползване е налице основание за промяна на данъчната основа на извършените строително–монтажни работи по обектите – офис и апартамент, за доставчика на строителните услуги ще възникне основание за издаването на известие към вече издадената фактура за полученото авансово плащане.
08-00-10

Оценете статията

Вашият коментар