Данъчен ефект при апорт на ДМА от ЕТ …” в ЕООД ….”.

Изх.№………………..
Дата …………………

ОТНОСНО: Данъчен ефект при апорт на ДМА от ЕТ „…” в ЕООД „….”.
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …….01.2009г. при дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ……., Ви уведомяваме следното:
В запитването сте посочили следната фактическа обстановка: предприятие на ЕТ, което не е регистрирано по ЗДДС има намерение да направи непарична вноска в капитала на ЕООД със собственик същото физическо лице, което притежава предприятието на ЕТ. Предмет на непаричната вноска е недвижим имот на стойност 5 000 лв., набрано изхабяване 4 000 лв., балансова стойност 1 000 лв. и преоценъчен резерв 150 лв. Очакваната пазарна оценка на сладкарницата е 100 000 лв. Дружеството, в което ще се извърши непаричната вноска е регистрирано по реда на ЗДДС.
Поставенисаследните въпроси:
1.Какъв ще бъде данъчния ефект в предприятието на ЕТ, при физическото лице и в едноличното дружество с ограничена отговорност?
2.Следва ли да се извършват определени процедури във връзка с обстоятелството, че двете предприятие имат собственик едно и също лице?
Правната регламентация на непаричните вноски е залегната в чл. 72 и чл. 73 от Търговския закон /ТЗ/, които определят специфични правила за оценяване на актива, който ще бъде внесен. Оценката се извършва от вещи лица, определени от съда.
С направената непарична вноска се увеличава капитала на дружеството от една страна и стойността на дълготрайните материални активи. Завеждането на дълготраен материален актив в предприятието за данъчни цели се извършва като се вземат предвид разпоредбите на чл. 50 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/. По смисъла на закона данъчни дълготрайни материални активи са сумите, които отговарят на изискванията за амортизируеми дълготрайни материални активи съгласно Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, чиято стойност е равна или превишава по-ниската стойност от:
1. стойностния праг на същественост за дълготрайния материален актив, определен в счетоводната политика на данъчно задълженото лице;
2.седемстотин лева.
Съгласно чл. 52, чл. 53, чл. 58 от материалния закон активът следва да се заведе в данъчно амортизационния план на дружеството с данъчната амортизируема стойност и да се начислява данъчна амортизация за категорията и в размера определени с чл. 55 от ЗКПО в зависимост от вида на актива и момента на въвеждането в експлоатация. На основание чл. 54, ал. 1 от посочения закон при определяне на данъчния финансов резултат с размера на годишните данъчни амортизации се намалява счетоводния финансов резултат.
Предприятието на ЕТ, което прави непарична вноска следва да извърши отписване на дълготрайния материален актив, да формира и отчете инвестиция. Относно счетоводното третиране печалбите и загубите от стопанска операция по апорта за предприятието на ЕТ са в сила разпоредбите на СС 16 Дълготрайни материални активи – т. 11.2. буква „г” – трансформиране в акции или дялове. За данъчни цели е налице отписване на дълготраен материален актив. При отписване на данъчен дълготраен материален актив се спазват разпоредбите на чл. 60 от ЗКПО. Съгласно разпоредба на ал. 5 на чл. 60 от закона, когато амортизируем актив съгласно Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия се трансформира в неамортизируем, с изключение на трансформиране в инвестиционен имот, същият се отписва от данъчния амортизационен план от началото на текущия месец. На основание изискването на чл. 66, ал. 1 и ал. 2 от ЗКПО при отписването на актива с цел правилното определяне на данъчния финансов резултат, счетоводният финансов резултат се увеличава със счетоводната балансова стойност на актива и се намалява с данъчната стойност на актива.
Ако в запитването поставяте въпроса относно преоценъчния резерв, включен в данъчно амортизационния план, същият съгласно § 9 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗКПО следваше да се отпише към 01.01.2007г. като се прилага реда и начина определен с § 10 и § 11 от посочената част на материалния закон. На основание ал. 4 на § 9 едноличните търговци отписват преоценъчния резерв по същия ред и начин, който е в сила и за юридическите лица.
В ЗКПО не са предвидени конкретни процедури във връзка с внасянето на непарична вноска. Тъй като лицето е едновременно собственик на предприятието на ЕТ и на ЕООД при извършване на сделките са приложими условията, които са в сила при сделки между несвързани лица. В тази връзка следва да имате предвид разпоредбите на чл. 15 от ЗКПО и чл. 77 от ЗДДФЛ и определението за свързани лица дадено с § 1, т. 13 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО.

Оценете статията

Вашият коментар