Данъчна основа на доставка на услуга, предоставена с личен труд;

ОТНОСНО: Данъчна основа на доставка на услуга, предоставена с личен труд;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, Областна Дирекция на МВР- ….. – регистрирано по ЗДДС лице, изплаща по досъдебни производства възнаграждения на вещи лица, съгласно изискванията на Наредба № 2/ 29.06.2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица. Съгласно чл.24, ал.1 от същата наредба, на вещите лица за всеки действително отработен час се заплаща възнаграждение в размер на 2,3% от установената минимална работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата, или към момента – 8,74 лв на час при минимална работна заплата от 380 лв. Едно от вещите лица е регистрирано като физическо лице по Закона за данък върху добавената стойност.
С оглед на гореизложеното сте поставили следния въпрос:
Следва ли при издаване на фактура от страна на вещото лице към представляваното от Вас лице, същото да начислява данък върху добавената стойност върху сумата от 8,74 лв на час или следва да се счита, че данъкът е включен в тази сума?
Във връзка с изложената от Вас фактическа обстановка в запитването, и предвид съществуващата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Данъчната основа по смисъла на чл.26, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена. Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по материалния закон. Също така, не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер.
Съгласно Глава четвърта от Наредба № 2 от 29 юни 2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, и по – конкретно текста на чл.24, ал.1 от същата наредба, за всеки действително отработен час се заплаща възнаграждение в размер на 2,3% от установената минимална работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата, като за особено сложни и специфични експертизи, извършени от висококвалифицирани вещи лица, възнаграждението може да бъде увеличено до 100%.
Предвид обстоятелството, че съответното вещо лице на което е възложено извършването на експертиза, е регистрирано по ЗДДС като физическо лице, следва да се счита, че то е данъчно задължено лице по закона за всички извършвани от него доставки на стоки и услуги. Предмет на облагане по материалния закон е всяка облагаема доставка на стока и/или услуги, извършена от данъчно задължено лице по смисъла на чл.3 от с.з.
Тъй като извършването на услуги с личен труд, във връзка с възложена експертиза, представлява независима икономическа дейност за лицата, които ги извършват, и в конкретния случай, същите се предоставят на данъчно задължено лице – Областна Дирекция на МВР – …, считаме, че тези доставки на услуги са облагаеми по смисъла на чл.12, ал.1 от Закона. Съгласно нормата на чл.82, ал.1 от ЗДДС, данъкът е изискуем от регистрираното по същия закон лице – доставчик по облагаемата доставка, поради което същото е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка науслуга, в която посочената ставка на данъка върху добавената стойност е в размер на 20 на сто.
Данъчната основа на доставката по услуга – извършване на експертиза, следва да се формира по реда, посочен в текстовете на Глава четвърта от Наредба № 2 от 29 юни 2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, и съгласно чл.26, ал.2, изречение второ от материалния закон – без данъка по Закона за данък върху добавената стойност.
Следователно, в случая на запитването, считаме, че данъкът се дължи върху определената база за възнаграждението на съответното вещо лице, определена по чл.24 от горецитираната Наредба, и не се счита за включен в определеното възнаграждение по същата.

Оценете статията

Вашият коментар