данъчни облекчения за дарения.

Изх. №53-02-384/24.10.2011 Г.
ЧЛ.31 ЗКПО
В дирекция ОУИ София е постъпило Ваше писмено запитване с вх. №53-02-384/07.10.2011 г. относно данъчни облекчения за дарения.
Фактическата обстановка описана в запитването е следната:
Физически и юридически лица желаят да направят дарение в полза на неправителствена организация установена в друга държава членка на Европейския съюз. За по- лесен трансфер Фондация ,,Х – България” искакато юридическо лице да бъде пощенска кутия за дарителите на по- малки суми.
В тази връзкаса поставени следните въпроси:
1.Имат ли право физическите и юридическите лица на данъчни облекчения?
2.Какви документи трябва да притежава дарителят?
3.Какви проверки трябва да се направят при дарения в парична форма?
4.Как да бъде организирана дейността на фондация ,,Х – България” като пощенска кутия за да е изрядна от данъчна гледна точка?
Предвид така изложената фактическа обстановки и действащата нормативна уредба, изразявам следното становище:
В чл.17 от ДОПК са регламентирани основните права на задължените лица, сред които са правото да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс (ал.1, т.2) и правото да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения (чл.17, ал.1, т.5, б. „б”).
На правата на задължените лица съответства задължението на НАП да обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, осигурява отпечатването и безплатното разпространение на данъчни и други декларации, съдържащи указания за попълването им, на формуляри и други документи, които се изискват или издават въз основа на закон, като ги публикува и в Интернет на страницата на агенцията ( чл.3, ал.1 от ЗНАП).
Следователно, горецитираното правомощие на НАП да осигурява необходимата информация и да разяснява правата и задълженията на задължените лица се отнася само за техните права и задължения, но не и за тези на други лица, нито за принципно тълкуване на законодателството.
С оглед изложеното, считаме, че зададените от Вас въпроси имат характер на правна консултация и не са свързани с Вашите задължения.
Доколкото поставените от Вас въпроси не касаят Вашите права и задължения като задължено лице, а са насочени към проучване на становището на приходната администрация и ползването му във връзка с дейността на други задължени лица, Ви уведомявам, че заинтересованите лица могат да получават становище по интересуващите ги въпроси след като:
-се идентифицират като задължени лица и
-изложат максимално изчерпателно конкретните факти и обстоятелства,
касаещи осъществяваната от тях дейност, и имащи значение за тяхното облагане.
В тази връзка, следва да посочите имената, ЕИКпо БУЛСТАТ, ЕГН и адресите за кореспонденция на лицата, от името на които поставяте въпроси.
Предвид изложеното ще разгледаме запитването от аспекта на материалните данъчни закони приложими в Република България.
Разходите за дарения и лицата в полза на които юридическите лица могат да правят са изчерпателно изброени в чл.31 от ЗКПО. Според ал. 7 на същия член, предходните алинеи (1 – 6) се прилагат и за дарения, направени в полза на идентични или сходни на изброените в ал.1 – 4 лица, установени в или граждани на друга държава – членка на Европейския съюз, или на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, когато лицето, направило дарението, притежава официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, издаден или заверен от компетентен орган насъответната чужда държава, и неговия превод на български език, извършен от заклет преводач.
В чл.22 от ЗДДФЛ е предвидено ползване на данъчно облекчение от физически лицаза направено от тях дарение през съответната година в полза на лица, изброени в ал. 1 на цитираната разпоредба. Сумата от годишните данъчни основи по чл.17 се намалява с направените през годината дарениедо: 5%, когато дарението е в полза на организациите изброени в чл.22 ал.1 т.1 б.”а” до б.”о”; 15% когато е дарение за културата и до 50%, когато дарението е в полза на Център”Фонд за лечение на деца”, Център „Фонд за асистирана репродукция” и/или център „Фонд за трансплантация”.Общият размер на данъчното облекчение за дарения не може да превишава65% от сумата от годишните данъчни основи.
На основание чл.22, ал.5 от ЗДДФЛ данъчното облекчение за дарение се ползва и за дарения, направени в полза на идентични или сходни на изброените в чл.22, ал.1 от закона лица, установени в друга държава- членка на Европейския съюз, или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
В този случай данъчното облекчение за дарение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация (ГДД) по чл.92 от ЗКПО (за юридическите лица), респ. по чл.50 от ЗДДФЛ (за физическите лица). Към съответната ГДД, следва да се приложи официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, издаден или заверен от компетентен орган.
По отношение на питането Ви относно организирането на дейността наФондация ,,Х – България” като посредник между неправителствената организация в чужбина и българските дарители на малки суми, ви уведомявам, чевъпросът има характер на правна консултация и не е от компетентността на Националната агенция за приходите.
Правната регламентация на дарението и неговото документиране са уредени в разпоредбите на чл.225 и сл.от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), поради което становище не можем да изразим.

Оценете статията

Вашият коментар