КСО – чл. 6, ал. 9, §1, т. 1 от ДР;
ЗДДФЛ – чл. 13, ал. 3, §1, т. 21 от ДР
ОТНОСНО:Данъчно облагане и задължително осигуряване на едноличен търговец – регистриран земеделски производител, за доходите му от непреработена растителна продукция, получена от обработваема площ, извън тази, за която е регистриран
Изложена фактическа обстановка:
Едноличен търговец, обработва 3000 дка земя, от които 2000 дка е декларирал в анкетната карта при регистрацията му като земеделски производител. От обработката на тази земя получава само непреработена растителна продукция.
Поставени въпроси:
1.Следва ли да се считат за необлагаеми доходите на търговеца, получени от реализацията на цялата непреработена растителна продукция, включително тази, която е произведена от нерегистрирани обработваеми площи?
2.Изключват ли се при определяне на окончателен размер на осигурителния доход на самоосигуряващото се лице доходите, получени от недекларирани в анкетните карти декари земя?
Във връзка с гореизложеното, изразяваме следното становище по поставените въпроси:
По първи въпрос:
Във връзка с постъпило от Вас запитване, относно облагане на едноличен търговец,регистриран като земеделски производител, за получени доходи от произведена непреработена растителна продукция от зърнени и маслодайни култури върху площи, които не са декларирани в анкетната карта издадена по реда на Наредба №3/1999г., даваме следното становище:
„Земеделски производители” по смисъла на § 1, т. 1 от ДР Закона за подпомагане на земеделските производителиса физически и юридически лица, които произвеждат непреработена и/или преработена растителна и/или животинска продукция и продукция от риба и аквакултури, предназначена за продажба.
За целите на данъчния закон понятието „непреработена растителна и животинска продукция“ е дефинирано в разпоредбата на § 1, т. 21 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ и това е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
Разпоредбата на чл. 13, ал. 3 от ЗДДФЛ предвижда освобождаване от облагане с данък на доходите на земеделски производители –ЕТ и физически лица, получени от реализацията на непреработена животинска и растителна продукция с изключение на доходите от производство на декоративна продукция.
В тази връзка, имайте предвид, че въз основа на вписването на земеделския производител се издава регистрационна карта по образец съгласно приложение № 1 към Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, издадена от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.
На основание чл. 5, ал. З и 5 от цитираната наредба регистрираните земеделски производители представят ежегодно до 25 март актуална информация за дейността си чрез анкетна карта с анкетни формуляри. Въз основа на представената информация областна дирекция “Земеделие и гори“ заверява регистрационната карта на земеделския производител за срок до 25 март на следващата година. Регистрационната карта заедно с разпечатка или заверени от ОД “ЗГ“ копия на анкетни карти с анкетни формуляри служи за легитимиране на земеделските производители пред контролните органи и финансиращите институции.
Анкетната карта се заверява от длъжностните лица в общинската служба по земеделие и гори по местонахождение на имота. При подаване на същата земеделските производители, които обработват земя, представят документ, доказващ правното основание за ползване на земята (чл. 8 ал. 3 от наредбата).
Предвид това картата е документът, удостоверяващ размера на обработваната от Вас площ,съответно полагаемия се добив вид земеделска продукция.
Към запитването не сте приложили документи и не посочвате на какво правно основание притежавате или ползвате и обработвате останалите декари земя.
С оглед че същите не са декларирани и при липсата на други доказателства няма как да се удостовери, че полученият от Вас доход е именно от отгледана върху тези площи непреработена земеделска продукция, а не от друга облагаема дейност или продукция, която е придобита по друг начин и в последствие реализирана от Вас. Поради това няма да са изпълнени условията на закона – доходът да е реализиран в качеството Ви на регистриран земеделски производител от произведена непреработена земеделска продукция.
Декларираните данни в анкетната карта следва да отговарят на обективната истина с оглед на последващ контрол и удостоверяване и доказване на факти и обстоятелства относно дейността.
За доходите от недекларирани обработваеми площи, следва да разполагате и притежавате доказателства, че отговаряте на условията, предвидени в ЗДДФЛ за ползването на данъчно облекчение по реда на чл.13 ал. 3 от същия.
При последващ контрол от органите по приходите, изцяло в компетентността на проверяващия е да прецени и приеме или не представените от Вас доказателства при липса на данни в анкетната карта.
Втори въпрос:
Съгласно чл. 6, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) «регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерският съвет».
Според легалната дефиниция на понятието “регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители“, дадена в §1, т. 5 от Допълнтелната разпордеба на КСО, това са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.
Редът и условията, при които се регистрират земеделските производители, са регламентирани в упоменатата по-горе Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. В регистъра на земеделските производители се поддържат данни за използваните от земеделските производители земеделски площи – начин на трайно ползване, форма на стопанисване, размер на поливни площи и използвани площи по местонахождение и култури, брой отглеждани животни и други обстоятелства, свързани с дейността им (чл. 7, ал. 1). Информацията по чл. 7, ал. 1 се подава в съответната общинска служба по земеделие и гори или областната дирекция “Земеделие и гори“ ежегоднодо 25 март на годината, а при промяна на обстоятелствата по чл. 7, ал. 1 регистрираният земеделски производител е длъжен в едномесечен срок да подаде актуализирана информация за декларираните от него обстоятелства чрез заявление, към което прилага документи, доказващи промяната (чл. 11, ал. 1 – 3 от наредбата).
Заверката върху регистрационната карта на земеделския производител означава, че земеделският производител е представил информация за упражняваната от него дейност през текущата година и доказва качеството му на лице, което произвежда непреработена и/или преработена растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба и е регистрирано по установения ред.
В случая не са налице безспорни доказателства за това, че получените от Вас доходи в качеството Ви на едноличен търговец са резултат от продажбата на произведена от Вас непреработена растителна продукция, поради факта, че това обстоятелство не е обективирано в коректно попълнени анкетни карти. Следователно, за да бъдат изключени при определяне на окончателен размер на осигурителния доход по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО, доходите Ви от нерегистрираните декари земя следва да разполагате с достатъчно доказателства за техния произход. По отношение на доказателствата следва да имате предвид изложеното по първи въпрос.
‘