Данъчно облагане и задължително осигуряване на лице, което е регистриран едноличен търговец и извършва сервизна дейност на свободна практика

Относно: Данъчно облагане и задължително осигуряване на лице, което е регистриран едноличен търговец и извършва сервизна дейност на свободна
практика
В отговор на направеното от Вас запитване вх. № 94-00-135 от 26.06.2012г. при Дирекция „ОУИ”- …………………….. Ви уведомяваме за следното:
Според описаната фактическа обстановка имате предложение за консултантски договор за сервизна дейност на ядрено магнитен резонанс в гр.С………. като подизпълнител на швейцарска компания. Пишете, че сте регистриран едноличен търговец, но по изискване на швейцарската фирма във връзка със застраховка „Професионална отговорност”, за да издавате фактура сте се регистрирал на свободна практика в Агенцията по вписванията.
Задавате следните въпроси:
1.Може ли да издавате фактури като лице на свободна практика?
2.Дължите ли здравно осигурителни вноски като сте осигурен на друго основание?
В отговор на първия въпрос:
От запитването Ви не става ясно какъв е предмета на дейност на фирмата Ви
едноличен търговец, поради което ще отговорим принципно на зададените въпроси.
Съгласно чл. 29, ал. 1, т. 3 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. са доходите от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения, се определя като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер на 25 на сто.
По смисъла на §1, т. 29 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ „лица, упражняващи свободна професия” са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а/ осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б/ не са регистрирани като еднолични търговци;
в/ са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване
Според търговското право, „едноличен търговец” е само определена от закона правоспособност на физическото лице, която се добива с факта на регистрация в търговския регистър. Чрез регистрацията не се създава нов правен субект, различен от физическото лице, действащо катотърговец. Търговското качество на физическото лице следва да се разглежда с оглед характера на извършваните от него сделки и услуги.
Предвид на гореизложеното в случай, че предмета на дейност на едноличния търговец включва извършване на сервизна дейност и консултантски услуги като инженер следва да отчитате работата си по консултантския договор като подизпълнител чрез фирмата си Едноличен търговец.
В тази връзка издател на фактурите за извършване на услугите следва да бъде Едноличния търговец с пълните си идентифициращи данни.
Следователно на облагане като лица упражняващи свободна професия подлежат тезифизически лица, които не са регистрирани като едноличен търговец или които извършват професионална дейност, която не съвпада като предмет на дейност с извършваната от предприятието на едноличния търговец.
Обръщаме внимание във връзка с декларирането на доходите от физически лица, в т.ч. и едноличните търговци, придобити през данъчната година, че изясняването на конкретните факти и обстоятелства, имащи отношение към данъчното облагане, се извършва в хода на данъчните проверки и ревизии по реда на Данъчно осигурителния процесуален кодекс.
В отговор на втория въпрос:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 1 и т. 2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/,задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейносткакто и лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества. Тези лица са самоосигуряващи се, по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл.6, ал.7 от КСО. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл. 4, ал. 4 от КСО/.
Осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица са за тяхна сметка и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година /чл. 6, ал. 7 от КСО/. Окончателният размер на месечния осигурителен доход за тези лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
Самоосигуряващите се лица се осигуряват по ред, определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/.
Съгласно чл. 1, ал. 1 и 2 /изм. – ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г./ от НООСЛБГРЧМЛ задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица, включително лица, упражняващи по регистрация свободна професия и едноличните търговци, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите /НАП/ до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по техен избор. Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ /чл. 2, ал. 3 от същата наредба/.
Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4-6 от КСО, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание /чл. 4, ал. 6 от КСО/.
На основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, сред които са и упражняващите дейност като еднолични търговци и лица упражняващи свободна професия, се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване; вноските се внасят за сметка на самоосигуряващите се лица до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, а окончателната осигурителна вноска най-късно в срока за подаване на данъчната декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Поради липсата на изричен текст в Закона за здравното осигуряване, аналогичен на чл. 4, ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване, самоосигуряващите се лица дължат здравноосигурителни вноски по горепосочения ред на чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО и когато имат отпусната пенсия.
От цитираните разпоредби следва, че за извършваните от Вас дейности като самоосигуряващо се лице на две различни основания по чл. 4, ал. 3, т.1 и т. 2 от КСО, Вие следва да внасяте авансово осигурителни вноски само на едното основание по Ваш избор /като ЕТ или като лице упражняващо свободна професия/ след подаване на декларацията по чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ за основанието, по което да се провежда осигуряването Ви.
Следва да имате предвид също, че в случай, че Ви е отпусната пенсия и сте се възползвали от правото си, съгласно чл. 4, ал. 6 от КСО, да не се осигурявате за фондовете на ДОО, но в качеството на самоосигуряващо се лице декларирате облагаеми доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и като лице упражняващо свободна професия с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, Вие сте задължен да определите окончателен размер на месечния си осигурителен доход за здравно осигуряване за тази година, който се формира чрез попълване на Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар