Данъчно облагане и задължително осигуряване на регистриран земеделски производител и земеделски стопанин за 2010 г.

Изх. №94-Х-4
Дата: 17.05.2011 год.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4;
КСО, чл. 6, ал. 8;
КСО, чл. 6, ал. 9;
КСО, чл. 127, ал. 1;
ДР от КСО, § 1, ал. 1, т. 5;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2;
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 26;
ЗДДФЛ, чл. 29а, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 29, ал. 4;
ПЗР на ЗДДФЛ, § 15;
ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ, § 17, ал. 1.
Относно: Данъчно облагане и задължително осигуряване на регистриран земеделски производител и земеделски стопанин за 2010 г.
В отговор на Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. …….2011 г., отговаряме следното:
Видно от изложеното в запитването, Вие сте регистриран земеделски производител, който през 2010 г. е получил субсидия от Държавен фонд „Земеделие” по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” по „Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г.” със срок 5 г. и нямате регистрация като търговец по Търговския закон.В момента изпълнявате договора, според който трябва да направите описаните от Вас инвестиции. Освен това сте посочили, че през 2010 г. сте получили и плащания на площ. Предвид тази описана фактическа обстановка изразяваме следното становище:
1. По осигурителното законодателство
Регистрирани земеделски производители по смисъла на Кодекса за социално осигуряване (§ 1, ал. 1, т. 5 от ДР) са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред. Земеделският производител придобива качеството на „регистриран земеделски производител“ от датата на вписването му в регистъра по чл. 5 от Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (ДВ, бр. 10 от 1999 г.) и притежава това качество до деня на отписването му, при условие, че ежегодно до 25 март заверява регистрационната си карта в областна дирекция „Земеделие“. Ако лицето не завери регистрационната си карта до определения срок, губи качеството си на регистриран земеделски производител от 26 март, независимо, че към този момент то все още не е отписано от регистъра на земеделските производители.
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), регистрираните земеделски производители са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт (за фонд “Пенсии“). По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Осигурителните вноски са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (чл. 6, ал. 7 от КСО). За 2010 г. минималния осигурителен доход за регистрираните земеделски производители е 240 лв., а максималния месечен осигурителен доход (за всички осигурени лица) е 2000 лв.
Съгласно чл. 6, ал. 8 от КСО, окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 7 от горецитираната разпоредба се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация.
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО). Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондовете за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерски съвет.
По смисъла на §1, т. 9 от ДР на КСО “ непреработена растителна и животинска продукция е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка и преработка, в резултат на която да са настъпили физикохимични изменения в състава“.
Осигурителните вноски се внасят лично или чрез осигурителна каса до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат по сметка на съответната компетентна териториална дирекция на НАП, поотделно за всеки месец, като в документите за внасянето им се попълва ЕГН, ЛНЧ или служебен номер, издаден от НАП на лицето.
Лицата, родени след 31 декември 1959 г. задължително се осигуряват и за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд, ако са осигурени при условията и по реда на част първа от КСО (чл. 127, ал. 1 от КСО). Размерът на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд е 5 на сто;
На основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравно осигуряване регистрираните земеделскипроизводители се осигуряват върху месечен осигурителен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход за тези самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Ежемесечните авансови здравноосигурителни вноски са в размер на 8 на сто.
Не се начисляват и не се внасят осигурителни вноски върху сумите, получени под формата на субсидии от държавата към лицата, във връзка с подпомагането им при извършване на селскостопанска дейност, тъй като същите не се третират като доходи от трудова дейност.
2. По данъчното законодателство
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. В сила от 01.01.2010 г. с отмяната на чл. 13, ал. 3 от ЗДДФЛ доходите на физическите лица, регистрирани като земеделски производители, включително едноличните търговци, за производството на непреработена растителна и животинска продукция (с изключение на доходите от производство на декоративна растителност) подлежат на облагане. Получените в тази връзка субсидии в ЗДДФЛ не са регламентирани като отделен източник на доход на физическите лица и за тях не се прилага специално данъчно третиране, поради което същите следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
В „Държавен вестник”, брой 31 от 15 април 2011 г. беше обнародван Закон за изменение и допълнение на ЗДДФЛ (ЗИД на ЗДДФЛ) в сила от 01.01.2011 г. Съгласно § 15 от ПЗР на същия закон доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2010 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, не се включват в облагаемия доход по чл. 29 и чл. 26 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Тези доходи се декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 за 2010 г., като в Приложение 3 и 3а, Част 1, Таблица 1 се посочват с код 10.
Видно от цитираната разпоредба, от облагане са освободени само помощите и субсидиите, които са за периоди преди 1 януари 2010 г., т. е. за периоди, през които не се облагаха с данък доходите на физическите лица, регистрирани като земеделски производители, включително едноличните търговци, за производството на непреработена растителна и животинска продукция (с изключение на доходите от производство на декоративна растителност). Предвид това, ако получената от Вас субсидия се отнася за 2010 г., същата не попада в обхвата на цитирания по-горе § 15 от ЗИД на ЗДДФЛ и подлежи на облагане.
Освен това със същия ЗИД на ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2011 г., се въвежда ред за облагане на доходите от стопанска дейност на физически лица – регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, идентичен с този на едноличните търговци, както следва:
На основание чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност на регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) физически лица, които са регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, се определя по реда на чл. 26 и се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28. Съгласно
чл. 29а, ал. 3 от ЗДДФЛ, физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са регистрирани по ЗДДС, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага по реда на чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ. Видно от цитираните разпоредби, новият ред за облагане задължително се прилага от лицата, които са регистрирани за целите на ЗДДС и по избор от лицата, които не са регистрирани по ЗДДС.
По смисъла на новата т. 56 от § 1 в допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, „доход от стопанска дейност на физически лица” за целите на чл. 29а е доходът от дейността за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са търговци по смисъла на ТЗ. Следователно, новият ред на облагане се прилага не само при производство на непреработени продукти от селско стопанство, но и при производството на преработени продукти. Единственото изключение е за доходите от производство на декоративна растителност, за които формирането на облагаемия доход се извършва по досегашния ред, а именно ползват се 40 на сто разходи в съответствие с чл. 29, ал. 1, т. 2, буква „б” от ЗДДФЛ.
Следва да имате предвид, че съгласно § 17, ал. 1 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ, регистрираните тютюнопроизводители и земеделски производители, независимо от регистрацията им по ЗДДС, могат да изберат облагаемият им доход за 2010 г. да се определи по чл. 26 и да се обложи с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28. Следователно, новият ред за облагане по изключение може да бъде приложен и за доходи, придобити от физическите лица през 2010 г., като това се осъществява по избор от данъчно задълженото лице, включително когато е регистрирано по ЗДДС. На основание § 17, ал. 2 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ, правото на избор се декларира в годишната данъчна декларация почл. 50 за 2010 г., като за целта е необходимо да се попълни съответното приложение от формуляра, а именно: Приложение 2, когато лицето е избрало да се облага за 2010 г. като едноличен търговец, или Приложение 3 – в останалите случаи. В разпоредбата е уточнено също, че, ако лицето е подало годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2010 г. преди обнародването на закона в „Държавен вестник”, изборът се декларира с подаване на нова декларация в срок до 30 април 2011 г., респ. 2 май 2011 г.
Редът за избор на облагане, регламентиран в § 17 от ЗИД на ЗДДФЛ, може да бъде приложен единствено за доходи, придобити от физическите лица през 2010 г. За доходи, придобити през 2011 г., на основание § 16 от ЗИД на ЗДДФЛ, лицата могат да упражнят правото си на избор с подаване на декларация по чл. 29, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 май 2011 г. Образецът на тази декларация се утвърждава от министъра на финансите и се обнародва в „Държавен вестник”, на основание чл. 64, ал. 1 и 4 от ЗДДФЛ. Утвърденият образец на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ ще бъде своевременно публикуван на интернет страницата на НАП.
В случай, че получените от Вас директни плащания по схемата за единно плащане на площ не са свързани с извършваната от Вас стопанска дейност, същите са доход от друг източник, който подлежи на облагане по реда на чл. 35 от ЗДДФЛ и на деклариране в Приложение № 6 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН
ДИРЕКТОР НА НАП:
/СТОЯН МАРКОВ/

Scroll to Top