Данъчно облагане на доходи от изработване на керамични изделия

3_2693/05.06.2009 г.
ЗДДФЛ, чл. 29, т.1 и т.2
ЗДДФЛ, чл. 30
ЗДДФЛ, чл. 43, ал.1
ЗДДФЛ, чл. 67, ал.1 и ал.2
Наредба Н-18/2006г., чл. 4, т.8
Относно: Данъчно облагане на доходи от изработване на керамични изделия
Според изложеното в запитването физическо лице е художник на свободна практика (изработва керамични изделия) и не е регистриран като едноличен търговец. В тази връзка са поставени следните въпроси:
1.Какъв е реда за облагане на художник на свободна практика?
2.Какви документи следва да бъдат издадени при продажбата на керамичните изделия и следва ли да се регистрират извършените продажби с касов апарат?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. бр. 25 от 03 април 2009 г.) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн.ДВ, бр.106 от 27 Декември 2006г, посл. изм. ДВ, бр.79 от 2 Октомври 2007г.) изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
На основание чл. 10, ал. 1 от ЗДДФЛ (изм. ДВ. бр.113/2007, в сила от 01.01.2008г.), доходите от стопанска дейност се разграничават на: доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност. В доходите от друга стопанска дейност попадат и доходите, получени от лица, упражняващи свободна професия, упражняване на занаят и по извънтрудови правоотношения.
Съгласно чл. 29 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон (ТЗ), се определя като придобитият доход се намалява с нормативно определени разходи за дейността. Законодателят е фиксирал различен размер на разходите, изхождайки от спецификите на съответната дейност. Съгласно чл. 29, т. 1, б. „б” и „в” ЗДДФЛ за доходите от авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за доходите от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък, се ползват 40 на сто разходи за дейността. А съгласно чл. 29, т. 2 от с. з. за доходите от упражняване на свободна професия или от възнаграждения по извънтрудови правоотношения – 25 на сто.
Във връзка с прилагане на цитираната разпоредба, понятията “упражняване на занаят“, “упражняване на свободна професия“ и “извънтрудови правоотношения“ са дефинирани в §1, т.т. 28, 29 и 30 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ.
По смисъла на § 1, т. 28 от ДР на ЗДДФЛ „упражняване на занаят” е производството на изделия или предоставянето на услуги, осъществявани от физическо лице, вписано в регистъра на занаятчиите, което не е регистрирано като едноличен търговец. Дейността „Изработване на керамични изделия” е посочена на ред 109 в група VІІІ „Група на занаятите в областта на стъкларството и керамиката” в Приложение № 1 към чл. 3, ал. 1 от Закона за занаятите. В тази връзка следва да се има предвид, че за да се счита едно лице, упражняващо занаят следва същото да е вписано в регистъра на занаятчиите. Посочената дейност не подлежи на облагане с патентен данък предвид разпоредбите на Закона за местните данъци и такси. Следователно при условие, че лицето се впише в регистъра на занаятчиите, облагаемият доход от дейността му ще се определя по реда на чл. 29, т. 1, б „в” от ЗДДФЛ, т.е. придобитият доход ще се намалява с разходи за дейността в размер на 40 на сто.
По смисъла на § 1, т. 29 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ “лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване
В случай, че лицето не осъществява дейността „изработване на керамични изделия” в качеството на регистрирано лице по Закона за занаятите, то тогава доходите му следва да се облагат по реда на чл. 29, т. 2 от ЗДДФЛ, т.е. размерът на признатите разходи за дейността е 25 на сто.
Доходите, реализирани от стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ подлежат както на годишно, така и на авансово облагане. На основание чл. 43, ал. 1 от закона авансов данък се дължи върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Съгласно чл. 67, ал. 1 от ЗДДФЛ авансовите вноски се дължат до 15-то число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. В чл. 67, ал. 2 от закона е указано в кои случаи не се дължи авансова вноска за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година. Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на местното физическо лице.
Относно годишното облагане на доходите от друга стопанска дейност в чл. 30 от ЗДДФЛ е регламентирано, че годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
По втори въпрос:
При положение, че лицето осъществява дейността ”изработване на керамични изделия” като свободна професия следва да се има предвид, че лицата, упражняващи свободна професия са освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка по силата на чл. 4, т. 8 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ.
Следва да се има предвид, че на основание чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите доходи от друга стопанска дейност, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството (ЗСч).
Съгласно чл. 7, ал. 1 от ЗСч първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4.предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
5.име и фамилияна съставителя.

Оценете статията

Вашият коментар