данъчно облагане на доходи от прехвърляне на имущество по чл.33 ал.3 от ЗДДФЛ

Относно: данъчно облагане на доходи от прехвърляне на имущество по чл.33 ал.3 отЗДДФЛ
Във връзка с постъпило запитваневх. № …….19.01.2012г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр…..,относно възможността да сепрехвърлят дялове от дружество с ограничена отговорност и подлежи ли на облагане придобития доход, Ви уведомяваме:
Описали сте следната фактическа обстановка, притежавате дялово участие в ООД, като искате да прехвърлите дяловете на съпругата си. Задавате следните въпроси :
?Възможно ли е да се извърши продажба или дарение на дялове и на каква стойност следва да се реализират.
?Има ли значение, че продажбата е на свързано лице?
?Подлежи ли на облагане получения доход от прехвърляне на дяловете?
След разглеждане на поставеното запитване и съобразявайки относимата правна уредба Ви отговаряме следното:
Действията по учредяване на дружество, придобиване на дялове в ООД и прехвърляне на същите са уредени в разпоредбите на Търговския закон /ТЗ/. Предвид ограничената компетентност на Националната агенция за приходите /НАП/, а именно изразяване на становище по приложимостта на данъчно и осигурителното законодателство накратко ще отбележим, че капиталът на дружеството с ограничена отговорност не може да бъде по-малък от 2 лв. Той се състои от дяловете на съдружниците, които не могат да бъдат по-малки от 1 лев.
Сумата от дяловете трябва да бъде равна на капитала, а стойността на всеки дял трябва да бъде кратна на 1. Дяловете могат да бъдат различни по размер за отделните съдружници. Един дял може да бъде поет съвместно от няколко лица /чл.117 от ТЗ/.
Дружественият дял може да се прехвърля и наследява. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица – при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник.
Прехвърлянето на дружествения дял се извършва с нотариално заверени подписи на договора и се вписва в търговския регистър /чл.129 от ТЗ/.
В Законаза данъците върху доходите нафизическите лица /ЗДДФЛ/ в нормата на чл.33 от същия е предвидено облагане на доходите от прехвърляне на права или имущество.
В ал.3 на чл.33 от същия закон е регламентирано облагане надоход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута. Облагаемият доход ще е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба по ал. 3 за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив. Когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател /ал.4 на чл.33/.
Цената на придобиване на имущество по ал.1,2 и 4 е определена в ал.6 на чл.33 от ЗДДФЛ.
Следователно, ако реализирате положителен резултат след като намалите продажната цена на финансовия актив /в случая дяловете/ с цената на придобиване на същия, Вие ще имате печалба която подлежи на облагане с 10% данък.
По смисъла на чл.11, ал.2 от ЗДДФЛ дохода ще се счита придобит към датата на прехвърлянето. Доходът подлежи на облагане в годината на придобиване. Същият следва да се декларира в ГДД до 30.04. на годината следваща годината на придобиване на дохода /чл.53, ал.1 от ЗДДФЛ/.
При условие, че извършвате сделката със свързано лице следва да имате предвид чл.77 от ЗДДФЛ. При определяне на задълженията на лицата по този закон в случаите на сделки между свързани лица, на сделки, сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане и прилагане на пазарни цени, трансфери, свързани с определена база, както и за лихви по финансов лизинг, се прилагат съответно разпоредбите за предотвратяване на отклонението от данъчно облагане от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
Горе казаното е при условие, че Вие притежавате дялово участие като физическо лице и като такова извършите прехвърлянето им.
При условие, че дяловете се притежават от ЕТ и той е съдружник в дружеството следва да имате предвид, че при разпореждане с дяловете, които притежава предприятието на едноличния търговец ще са приложими разпоредбите на Закона за счетоводството и счетоводните стандарти отчитащи финансовите активи. В зависимост от избрания начин за разпореждане /продажба, дарение/ ще се формира счетоводен финансов резултат, от който по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ се формира облагаеми доход от стопанска дейност като едноличен търговец за отчетната година.
Относно: данъчно облагане на доходи от прехвърляне на дружествени дялове.
Във връзка с постъпило запитваневх. № …….07.02.2012г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр…..,относно възможността да сепрехвърлят дялове от дружество с ограничена отговорност чрез дарение, Ви уведомяваме:
Описали сте следната фактическа обстановка, притежавате дялово участие в ООД, като искате да прехвърлите дяловете на съпругата си. Задавате следните въпроси :
1.В случай, че извършите дарение на своя дял от 2500 лв.от началния капитал /по-нисък от пазарната цена/, подлежите ли на санкциониране?
2.Подлежите ли на данъчно облагане и по кой закон?
След разглеждане на поставеното запитване и съобразявайки относимата правна уредба Ви отговаряме следното:
Съгласно чл. 77 от Закона за данъците върху доходите върху физическите лица /ЗДДФЛ/ при определяне на задълженията на лицата по този закон в случаите на сделки между свързани лица, на сделки, сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане и прилагане на пазарни цени, трансфери, свързани с определена база, както и за лихви по финансов лизинг, се прилагат съответно разпоредбите за предотвратяване на отклонение от данъчно облагане предвидени в Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
Разпоредбата начл. 15 от ЗКПО, определя че, когато свързани лица осъществяват търговските и финансовите си взаимоотношения при условия, които оказват влияние върху размера на данъчната основа, отличаващи се от условията между несвързани лица, данъчната основа се определя и се облага с данък при условията, които биха възникнали за несвързани лица. ЗКПО не дава собствена дефиниция на понятието “свързани лица“, а посредством § 1, т. 13 от допълнителните разпоредби на ЗКПО препраща към § 1, т. 3 от ДР на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. В посочената разпоредба в т. 3, буква «а» е определено, че свързани лица са: «съпрузите, роднините по права линия, по съребрена – до трета степен включително; и роднините по сватовство – до втора степен включително, а за целите на чл. 123, ал. 1, т. 2 – когато са включени в общо домакинство».
По силата на чл. 16, ал. 1 от ЗКПО, когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане. По смисъла на § 1, т. 8 от ДР на ДОПК “пазарна цена“ е сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.
Видно от съдържанието на нормите в цитираните данъчни закони се конкретизира, че отклонение от данъчно облагане е налице при определени условия, а именно:
– свързаност между лицата, които осъществяват по-между си търговски и финансови взаимоотношения, без да е нужно тези взаимоотношения да са системни, може да се касае и за една сделка;
– условията на търговските и финансовите взаимоотношения трябва да се отличават от условията между несвързани лица;
– приложената цена се отклонява от пазарната такава и това отклонение е оказало влияние върху размера на данъчната основа за облагане с данък.
Това означава, че взаимоотношенията между свързани лица, следва да са подчинени на пазарни принципи, на които обичайно се подчиняват взаимоотношенията между несвързани лица т.е. за данъчни цели сделките между свързани лица се третират по пазарни цени. При извършване на дарение на притежавания от Вас дял в полза на съпругата Ви, което предполага безвъзмездност и липса на престация от нейна страна ще се приеме, че е налице отклонение от данъчно облагане. За същото сме Ви информирали и в предходния наш отговор по Ваше запитване.
При установяване на отклонение от данъчно облагането при сделка между свързани лица, каквито безспорно сте Вие и съпругата Ви от страна на органите по приходите ще се определи основа за облагане по пазарни цени и съответно дължим данък по ЗДДФЛ при условията, който биха възникнали между несвързани лица.
По отношение на въпроса относно санкционирането в ЗДДФЛ не е предвидена административнонаказателна отговорност при установяване на сделка, с която е реализирано отклонение от данъчно облагане.

5/5

Вашият коментар