данъчно облагане на място на стопанска дейност /МСД/, разкрито от българско юридическо лице в Конфедерация Швейцария, съгласно разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.<br

2_162/30.01.2014г.
ЗКПО -чл.3, ал.2;
ЗКПО – чл.13;
ЗКПО – чл.14, ал.1;
ЗКПО – глава III;
ЗКПО – чл.92;
СИДДО с Швейцария
ОТНОСНО: данъчно облагане на място на стопанска дейност /МСД/, разкрито от българско юридическо лице в Конфедерация Швейцария, съгласно разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
Възнамерявате да извършвате чрез представляваното от Вас дружество дейност по обучение и преквалификация на територията на Конфедерация Швейцария. Седалището на сдружението ще бъде на територията на Швейцария.
Във връзка с горното поставятевъпроси относно това къде следва да заплащате данъците и да подавате годишната данъчна декларация.
Съобразно действащата към момента нормативна уредба и изложената фактическа обстановка, изразяваме следното принципно становище:
Общото правило, дефинирано в чл.3, ал.2 от ЗКПО изисква местните юридически лица, каквито са и неперсонифицираните лица /ДЗЗД,/ да се облагат с данъциза печалбите и доходитеси, реализирани, както от източници в Република България, така също и от източници в чужбина. Т.е. местните юридически лица се облагат по реда на корпоративния закон за световната си печалба, която включва и печалбата от място на стопанска дейност /МСД/, разкрито в чужбина.
От друга страна разпоредбата на чл.13 от ЗКПО указва, когато в международен договор, ратифициран от Р България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на българския закон, да се прилагат разпоредбите на съответния международен договор. В случая, между Република България и Конфедерация Швейцария има подписана Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане и имуществото. В чл.5 от Спогодбата е дефинирано понятието „място на стопанска дейност“, според който това е определено място на дейност, чрез което се извършва цялостно или частично стопанската дейност на едно предприятие, включителномясто на управление, клон, офис, фабрика и др.
Във връзка с горното е разпоредбата на чл.7 от Спогодбата, който определя, че печалбите на предприятие на едната договаряща държава /България/ се облагат само в тази държава, освен ако предприятието извършва стопанска дейност в другата договаряща държава /К Швейцария/ чрез място на стопанска дейност, намиращо се там. Ако предприятието извършва стопанска дейност по този начин, печалбите на предприятието могат да се облагат в другата държава /К Швейцария/, но само такава част от тях, каквато е причислима към това място на стопанска дейност.
Изхождайки от коментираните дотук разпоредби следва, че всички приходи и разходи, реализирани чрез мястото на стопанска дейност, следва да участват във формирането на финансовия резултат на дружеството по реда и съгласно изискванията на действащото счетоводно и данъчно законодателство на страната, в която е установено това МСД.
Разпоредбите на българското законодателство, регламентиращи избягване на двойно данъчно облагане, се съдържат в ЗКПО,в глава ІІІ- Международно облагане.
Съгласно чл.14, ал.1 от ЗКПО, когато не се прилагат разпоредбите на международен договор, задълженото лице има право на данъчен кредит при условията и по реда на този закон.
Данъчен кредит по смисъла на § 1, т.12 от ДР на ЗКПО е правото на юридическото лице при определените по закона условия да приспада вече платен в чужбина данък върху печалби или доходи.
Прилагането на метода за премахване на двойното данъчно облагане, заложен в съответната Спогодба, се реализира с попълването и подаването на годишната данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО, в която се включват както данъчният финансов резултат от дейността, развивана на територията на Република България, така също и от мястото на стопанска дейност в чужбина, и следващото се данъчно облагане върху общия данъчен финансов резултат за отчетния период. Ако дружеството реализира дейност само чрез МСД, то декларацията по чл.92 от ЗКПО ще включва само резултата от дейността на МСД.
Съгласно чл.92, ал.6 от ЗКПО, данъчно задължените лица, чиито печалби са обложени в друга държава, прилагат към годишната данъчна декларация по чл.92 от закона, доказателства за размера на внесените в чужбина данъци. Тази разпоредба не се прилага спрямо печалби от източник в чужбина, по отношение на които в спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане е предвиден метод за избягване на двойното данъчно облагане„освобождаване с прогресия“.

В случай, че в хода на реализиране дейността на МСД в Швейцария, възникнат въпроси, свързани с прилагане разпоредбите на Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане и имуществото между България и Швейцария, може да отправите въпросите си към Дирекция СИДДО прина Националната агенция за приходите,в чиято компетенция са тези въпроси.

Оценете статията

Вашият коментар