данъчно облагане на рекламни услуги по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данък върху добавената стойност

Изх. № …
София ….
ДО
……………………..
Относно: данъчно облагане на рекламни услуги по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данък върху добавената стойност
Уважаема госпожо …………………,
Във вашето запитване се поставят въпроси относно съдържанието на понятието “рекламни услуги”, като едновременно с това са описани множество рекламни средства, а именно: печатна реклама; реклама чрез електронни медии; средства за външна и транспортна реклама; рекламни средства на местата за продажба и за изложбени мероприятия; рекламно-насърчителни средства и т.н.По отношение на извършването на рекламни услуги чрез изброените рекламни средства са поставени следните въпроси:
1.Дължим ли е данък при източника по реда на чл.34, ал.4 от ЗКПО, когато чуждестранни лица (главно рекламни агенции) без място на стопанска дейност в страната предоставят на български лица изброените по-горе рекламни услуги?
2.Рекламните услуги, предоставени от регистрирано по ЗДДС лице на чуждестранно лице, което няма обект на територията на страната, попадат ли в обхвата на освободените доставки?
Предвид разпоредбата на чл.17, ал.3 от Данъчно-осисурителния процесуален кодекс /ДОПК/ , която регламентира случаите, в които задължено лице действа съобразно писмени указания от министъра на финансите, орган по приходите или публичен изпълнител, следва да отбележим, че принципното излагане на въпроса не е достатъчно за изразяване на категорично становище по поставените проблеми. Необходимо е да разполагаме с конкретните параметрина съответните договори за рекламни услуги, още повече, че винаги едната страна по тези договори е чуждестранно лице.
С оглед поставените принципни въпроси и във връзка с гореизложеното ще разгледаме Вашето запитване в следните аспекти:
?По ЗКПО:
Съгласно чл.34, ал.4 от ЗКПО се удържа данък при източника върху определени видове доходи, подробно изброени в чл.12 от закона и начислени в полза на чуждестранни лица, без място на стопанска дейност в Република България. Така съгласно чл.12, ал.2,т.2 и 3 от ЗКПО основа за облагане на доходите от авторски и лицензионни възнаграждения и възнаграждения за технически услуги, начислени (персонифицирани) в полза на чуждестранните физически и юридически лица, както и на чуждестранните неперсонифицирани дружества е техният брутен размер. Понятията “авторски и лицензионни възнаграждения” и “възнаграждения за технически услуги” по смисъла на ЗКПО са дефинирани с параграф 1, т.8 и т.9 от ДР на закона.
Независимо, че рекламните услуги не са изрично упоменати в посочените дефиниции, част от разгледаните в запитването Ви рекламни услуги и рекламни средства съдържат елементи както на авторски и лицензионни възнаграждения, така и елементи на технически услуги. Например някои от различните видове печатна реклама, разгледани от Вас, е възможно да съдържат елементи на авторско право, защитено от закона. По същия начин стои въпросът с рекламите в електронните медии, средствата за външна и транспортна реклама, рекламните средства използвани на световни изложения и панаири и много други. В същия ред може да се разглеждат и рекламните услуги във връзка с дефиницията за технически услуги по смисъла на ЗКПО. Например, посочените от Вас рекламни услуги, представляващиорганизиране на проучване на пазари и потребителски нагласи, събиране на пийпълметрични данни, както и всякакви услуги от консултантско и техническо естество, извършени във връзка с използване на описаните от Вас разнообразни рекламни средства, попадат в обхвата на дефиницията за технически услуги по смисъла на ЗКПО.
Следователно, във всички описани по-горе случаи българското юридическо лице, което изплаща доходи на чуждестранни лица следва да удържи данък при източника по реда на чл.34, ал.4 във връзка с чл.12, ал.2, т.2 и 3, във връзка с чл.7, ал.5, т.6 и 7. На основание чл.47 от ЗКПО данъкът е в размер на 15 на сто.
По ЗДДС:
По същество, дейностите по предоставяне на рекламни услуги могат да бъдат осъществени чрез множество средства и по различни начини. В тази връзка приложението на ЗДДС, свързано с поставения принципен въпрос, касаещ осъществяване на определена дейност, от регистрирано по ЗДДС лице, изисква да се определят:
1.видът на доставките – стоки или услуги по чл. 6, ал.1, във връзка с чл. 7- 10 от ЗДДС и приложима ли е разпоредбата на чл. 6 от ППЗДДС;
2.характерът на доставките – освободени или облагаеми – чл. 32 и 33 от ЗДДС.
Мястото на изпълнение на доставки с рекламни услуги се определя като се има предвид разпоредбата на чл.22, ал.1, т.5, буква „б” – това е мястото, където се намира седалището или обекта на получателя. Когато получателят е чуждестранно лице, което няма обект на територията на страната, то мястото на изпълнение е извън територията на страната. Тази доставка с рекламна услугае освободена на основание чл.33, ал.2, т.1 от ЗДДС.
//’

Оценете статията

Вашият коментар