данъчно третиране на доставка на услуга, свързана със съхранението на тленни останки в хладилна камера в аспект на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх.№62-00-3
Дата:30.07.2013 год.
ЗДДС, чл. 12;
ЗДДС, чл. 39, т. 1;
ЗДДС, чл. 113, ал. 1;
ЗДДС, чл. 113, ал. 3;
ЗДДС, чл. 114;
ЗДДС, чл. 116;
ППЗДДС, чл. 78.
Относно: данъчно третиране на доставка на услуга, свързана със съхранението на тленни останки в хладилна камера в аспект на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 62-00-3/16. 03. 2012 г., относноданъчното третиране на доставка на услуга, свързана със съхранението на тленни останки в хладилна камера по реда на ЗДДС, Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 39, т. 1 от ЗДДС освободена доставка е извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения.
За да се определи дали услугата, свързана със съхранението на тленни останки в хладилна камера попада в обхвата на освобождаването, предвидено с тази разпоредба, следва да се съобрази, че формулировките, използвани за определяне на случаите на освобождаване от облагане с данък върху добавената стойност, подлежат на стриктно тълкуване. Това е така, защото тези случаи са изключение от общия принцип, според който всяка доставка на стоки или услуги, извършена възмездно от данъчно задължено лице, се облага с данък върху добавената стойност. Въпреки това, правилото за стриктно тълкуване не означава, че формулировките, използвани за определяне на случаите на освобождаване, трябва да бъдат тълкувани по начин, който би лишил предвидените освобождавания от тяхното действие.
Съгласно последователната практика на Съда на ЕС понятията “здравни (медицински) услуги“ и “пряко свързани“ с “извършването на здравни (медицински) услуги“,обхващат услугите с цел диагностициране, терапия и, доколкото е възможно, успешно лечение на заболявания или разстройства на здравето (вж. Решение по дело Dornier, C-45/01, Recueil, точка 48, Решение по дело L.u.P. С-106/05, точка 27, както и Решение по дело С-86/09, точка 37). Съхранението на тленни останки в хладилна камера не представлява здравна (медицинска) услуга, както и пряко свързана с нея услуга.
Предвид изложеното, посочените в запитването услуги не попадат в освобождаването, предвидено в чл. 39, т. 1 от ЗДДС, независимо от кого са оказани. Обстоятелството дали е изпълнено другото условие, кумулативно предвидено в същата разпоредба – да са оказвани от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения или от здравни заведения по Закона за здравето, в случая е правно ирелевантно. Следователно за тези услуги е приложима разпоредбата на чл. 12 от ЗДДС и същите са облагаеми доставки.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117от същия закон. Фактура може да не се издава в предвидените в чл. 113, ал. 3 от ЗДДС случаи.
В този смисъл, доставката на услуга, свързана със съхранението на тленни останки в хладилна камера, следва да се документира с издаване на фактура от доставчика (лечебното заведение), която отговаря на изискванията на чл. 114 от ЗДДС и чл. 78 от ППЗДДС, и получател – погребалната фирма, предвид посоченото в запитването Ви относно това, че получателпо тази доставка са погребалните фирми.
Коригирането на фактури се извършва по реда на чл. 116 от ЗДДС, според който, поправки и добавки във фактурите и известията към тях не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. Когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:  
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;  
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар