данъчно третиране на доставката по отстъпено право на строеж върху общинска земя съгласно ЗДДС /отм./

3_2959/04.11.2010 г.
ЗДДС (отм.), чл. 25, ал. 1;
ЗДДС (отм.), чл. 34, ал. 1;
ЗДДС (отм.), чл. 93, ал. 2
ЗДДС (отм.), чл. 97, ал. 2
ППЗДДС (отм.), чл. 34;
ЗДДС, чл. 116;
ЗДДС, § 8, ал. 1 от ПЗР
Относно: данъчно третиране на доставката по отстъпено право на строеж върху общинска земя съгласно ЗДДС /отм./
Според изложеното в запитването, Община Г е издала фактура № …. от ..2008 г. на стойност с ДДС – ………. лв. за отстъпено право на строеж в УПИ в гр. Г, в която е начислен ДДС, съобразен с чл. 45, ал. 7 от действащия към момента ЗДДС, с получател „Е” ООД гр. Г. От своя страна „Е” ООД е издал на Община Г фактура № …..от .2008 г. на същата стойност за офиси и магазини с начислен ДДС. Общината е сключила договор с дружеството на ……..2006 г. за отстъпване на възмездно право на строеж върху общинска земя срещу получаване на 20 % от разгънатата застроена площ на сграда, която ще се построи. Към момента на сключване на договора няма изготвен проект и не е ясно каква сграда ще се строи като е определен само срок, в който трябва да се представи проекта, както и срок за реализацията му. В договора не е посочена стойност на сделката. Поради това, след реализиране на строителството са издадени съответните фактури с конкретна стойност, въз основа на действително извършените разходи.
При така изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Правилно ли са издадени горепосочените фактури от общината и „Е” ООД?
2. Ако трябва да се прилага отмененият ЗДДС, следва ли Община гр. Г да издаде кредитно известие и нова фактура без начислен ДДС? Ще бъде ли възстановим ДДС за общината в случай, че бъде издадено кредитно известие?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС (отм.), обн. ДВ, бр. 153/1998 г., отм. с § 2 на ПЗР на ЗДДС, обн. ДВ, бр. 63/2006 г., в сила от 01.01.2007 г./, Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС (отм.), обн. ДВ, бр. 19/1999 г., отм. ДВ, бр.76/2006 г./, ЗДДС /обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 95 от 1 декември 2009 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 6 от 22 януари 2010 г./ изразяваме следното становище:
В случаите, когато по реда на чл. 34 от ППЗДДС (отм.) при доставка плащането или част от него е уговорено в стока или услуга, се приема, че се извършват две доставки, при които доставчикът при едната е получател по другата, като данъчното събитие и за двете доставки възниква на датата на възникване на по-ранната от тях.
Предвид описаната в запитването фактическа обстановка общината е изпълнител по доставка с предмет – отстъпване на право на строеж.
Основавайки се на разпоредбите на чл. 25, ал. 1 от ЗДДС (отм.) и чл. 34, ал. 1 от същия закон, данъчното събитие за доставката – отстъпване на право на строеж е възникнало към датата на сключване на договора от ……….2006 г. Съгласно чл. 25, ал. 1 от ЗДДС (отм), данъчното събитие възниква на по-ранната от двете дати:
1.датата на прехвърляне на правото на собственост или друго вещно право върху стока или датата на завършването на услугата;
2.датата на плащането/цялостно или частично авансово плащане/.
На датата на възникване на данъчното събитие възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки, по аргумент на чл. 25, ал. 3, т. 2 от ЗДДС (отм). Данъчното третиране на доставките, свързани със земя, какъвто е настоящия случай, е регламентирано в чл. 34, ал. 1 от ЗДДС (отм). По силата на тази правна норма,прехвърлянето на правото на строеж се счита за освободена доставка.
Предвид гореизложеното за документиране на отстъпеното право на строеж от Община Г е следвало да бъде издадена опростена фактура, съгласно чл. 97, ал. 2, във връзка с чл. 93, ал. 2 от ЗДДС (отм), в 5-дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие, което е датата на прехвърляне на правото на строеж върху общинска земя с договора от ………2006 г.
Следва да се отбележи, че съгласно § 8, ал. 1 от ПЗР на ЗДДС, когато данъчното събитие по доставка е възникнало до влизането в сила на този закон и данъчния документ задоставката се издава след влизането му в сила, доставката се документира чрез издаване на фактура по чл. 114 от този закон, при издаването на която се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката.
Предвид гореизложеното следва, че данъкът не само е посочен без основание в издадения от общината данъчен документ – фактура № ….. от ….2008 г., но е и начислен, и отразен без основание в дневника за продажбите и справката – декларация за съответния данъчен период. В случая считаме, че е налице погрешно съставен данъчен документ. Разпоредбата на чл. 115, ал. 1 от ЗДДС урежда случаите, при които се издават известията, а именно при изменение на данъчната основа на доставката или при развалянето на доставката, за която е издадена фактура. Според изложеното в запитването не са налице хипотезите, предвидени за издаване на кредитно известие, поради което може да се направи извод, че в настоящата фактическа ситуация е приложима нормата на чл. 116 от ЗДДС.
Съгласно чл. 116, ал. 1 от ЗДДС погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известията към тях, в които е начислен данък, въпреки, че не е следвало да бъде начислен /чл. 116, ал. 3 от ЗДДС/. По смисъла на ал. 4 на същата разпоредба, когато погрешно съставени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол, който съдържа задължителните реквизити на чл. 116, ал. 4, т. 1 – 4, като всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя им, а отчитането им се извършва по реда на ППЗДДС.
В Приложение № 12 към чл. 113, ал. 4 от ППЗДДС е указано, че в случаите, когато се анулира документ (фактура или известие към фактура) след периода, в който е издаден, той се включва във файла „PRODAGBI.TXT” на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
Следва да се отбележи, че по отношение на неправомерно начисления данък е недопустимо анулиране на издадената фактура, ако за периода на отразяването й в дневника за продажби е издаден ревизионен акт на общината предвид следното:
Да се допусне да бъде призната правната възможност за едностранно изменение от страна на задълженото лице на влязъл в сила ревизионен акт чрез анулиране на издаден от лицето данъчен документ, без изричен законов текст, който да регламентира това, би означавало да не се зачита стабилитета на индивидуалния административен акт. А стабилността на административния акт е пряко свързан с принципа на правна сигурност, валиден за административния процес.

Scroll to Top