данъчно третиране на доставки на стока съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност(ЗДДС)

3_2740/29.08.2012г.
ЗДДС, чл.11
ЗДДС, чл.13
ЗДДС, чл.16
Относно: данъчно третиране на доставки на стока съгласно разпоредбите наЗакона за данък върху добавената стойност(ЗДДС)
Според изложеното в запитването дружеството е получател на стока, изпратена до България от германска фирма, производител на същата. Съгласно транспортните документи стоката се доставя до обект на територията на гр.С. Фактурата за доставката е издадена от дружество, установено на територията на Съединените американски щати. Допълнително в телефонен разговор е уточнено, че стоката, предмет на доставката, е произведена в Германия, както и обстоятелството, че относно тази доставка дружеството е в търговски взаимоотношения с американското дружество, което не е регистрирано за целите на ДДС в Германия. Във връзка с изложеното се поставят следните въпроси:
1. Кой е доставчик на стоката – търговецът (американското дружество, издател на фактурата) или производителят (фирмата, намираща се в Германия)?
2. Какъв е данъчният режим на доставката по ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС
(обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн.ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр. 15 от 21.02.2012 г., попр. ДВ бр.16 от 24.02.2012г.) изразяваме следното становище:
Доставчик по смисъла на чл. 11, ал. 1 от ЗДДС е лицето, което извършва доставката на стока, като доставка на стока за целите на закона е прехвърлянето на правото на собственостили друго вещно право върху стоката предвид разпоредбата на чл.6, ал.1 от същия закон. Доставчикъте лицето, коетоследва да издаде фактура, с която да документира извършената от него доставка. Следователно в настоящия случай доставчик се явява дружеството от Съединените американски щати.
Съгласно чл.2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока. Облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго предвид разпоредбата на чл.12, ал.1 от ЗДДС. За да се определи данъчното третиране на доставката в случая е необходимо да се определи мястото на изпълнение на същата. Предвид обстоятелството, че стоката се транспортира, приложение ще намери разпоредбата на чл.17, ал.2 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. В случая, изложен в запитването, стоката се транспортира от Германия, следователно тази доставка е с място на изпълнение на територията на тази държава-членка, т.е. извън територията на нашата страна.
Следва да се отбележи, че обект на доставката са стоки, които се превозват от територията на държава-членка до територията на страната, като доставчикът не е регистрирано за целите на ДДС в тази държава-членка. Това означава, че в случая условието на чл.13, ал. 1 от ЗДДС относно регистрацията за целите на ДДС на доставчика не е изпълнено и режимът, установен за ВОП по чл.13, ал.1 не е приложим. Предвид обстоятелството, че стоката, предметна доставката е произведена в Германия, в случая не е налице и хипотезата на чл.13, ал.6 от закона. С оглед пълнота на изложението следва да се посочи, че относно режима на ВОП е изразено становище на изпълнителния директор на НАП с писмо Изх. № 91-00-241 от 04.06.2009г., което може да намерите на сайта на агенцията-www.nap.bg.
Необходимо е да се има предвид, че във връзка с данъка върху добавената стойност българското законодателство е съобразено с Директива 2006/112 на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност. Ето защо в законодателството на Германия е възможно да са налице разпоредби, аналогични на съществуващите в ЗДДС относно регистрационния режимза целите на ДДС. Поради това за дружеството – доставчик от Съединените американски щати би могло да възникне задължение за регистрация за целите на данък върху добавената стойност в Германия, където е мястото на изпълнение на доставката. При регистрация за целите на ДДС на дружеството – доставчик в Германия при аналогични доставки ще е налице вътреобщностно придобиване по чл. 13, ал.1 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на страната и ще възникне задължение за начисляване на данък върху добавената стойност по ЗДДС от дружеството като получател. Поради това преди осъществяване на доставката следва да се провери дали доставчикът е регистриран за целите на данък върху добавената стойност в съответната държава-членка на следния адрес: http://www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm.
По отношение приложението на разпоредбата на чл.16 от ЗДДС, регламентираща вносът на стоки е необходимо да се има предвид, че компетентността относно прилагане на нормите за начисляване и освобождаване от ДДС при внос е на митническите органи.Предвид това не е в правомощията на Националната агенция за приходите да изрази становище относно това дали в случая е налице внос, респективно задължение за ДДС, който въпрос е от компетентността на Агенция „Митници”.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от Данъчно- осигурителен процесуален кодекс (ДОПК).

Оценете статията

Вашият коментар