данъчно третиране на извършвана дейност от юридическо лице с нестопанка цел

Изх. №92-00-1047
Дата:02.03.2012 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 2;
ЗДДС, чл. 7, ал. 1;
ЗДДС, чл. 17, ал. 2;
ЗКПО, чл. 2, ал. 1, т. 1, във връзка с чл. 1, т. 2.
Относно: данъчно третиране на извършвана дейност от юридическо лице с нестопанка цел
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 92-00-1047/18.11.2011 г., е изложена следната фактическа обстановка:
В запитването е посочено, че в “….” се извършва проверка по повод постъпил сигнал, в който се твърди, че служителите на Сдружение с нестопанска цел “……………………..” (сдружение) са извършвали системни закононарушения, свързани с неплащане на дължимите митни сборове, местни данъци и такси при износ на безстопанствени/бездомни кучета (кастрирани в различни приюти в страната) с цел осиновяването им в Германия.
Сдружението не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Въпросите Ви по същество са:
Каква е нормативната уредба, съгласно данъчното законодателство, и какви данъци, такси или митни сборове се дължат при транспортиране (износ) на бездомни кучета с цел осиновяването им в чужбина?
В конкретния случай дължат ли се данъци, такси или митни сборове и кое се явява данъчно задълженото лице?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното принципно становище:
Относно прилагането на ЗДДС:
Юридическите лица, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), свободно определят целите си и могат да се самоопределят като организации за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза – чл. 2, ал. 1 от закона. Определянето се извършва с устава, учредителния акт или с изменение в тях, на основание чл. 2, ал. 2 от ЗЮЛНЦ. Извършването на стопанска дейност и нейният предмет са регламентирани с чл. 3, ал. 2 – 6 от ЗЮЛНЦ.
Данъчно задължено лице, по смисъла на ЗДДС, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Като такава следва да се квалифицира извършваната дейност от юридическите лица с нестопанска цел, когато се извършва по занятие и е източник на постоянен, регулярен доход. В този смисъл, юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на ЗЮЛНЦ, придобиват статута на данъчно задължени лица, на основание чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, в случаите, когато същите извършват независима икономическа дейност.
Разпоредбата на чл. 2 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) определя, че с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Т.е. възмездността е задължителна предпоставка за наличие на доставка, облагаема с данък върху добавената стойност.
Предвид горното, ако в случая, изложен в запитването, при предоставянето на безстопанствени/бездомни кучета с цел осиновяването им има възмездност, т.е. сдружението получава възнаграждение за тази си дейност, е налице доставка.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които същия закон предвижда друго. Освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки, са регламентирани в глава четвърта от ЗДДС.
Тъй като в запитването не е конкретизирано извършваната от сдружението дейност, в зависимост от естеството й е възможно същото да извършва доставка на стока или услуга.
Мястото на изпълнение при доставка на стока е регламентирано в чл. 17 от закона. Съгласно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. В случая, изложен в запитването, предвид обстоятелството, че при предоставянето на безстопанствени/бездомни кучета, същите се намират на територията на страната към момента, в който се изпращат или започва превозът им към получателя, мястото на изпълнение на тази доставка е на територията на страната.
Съгласно чл. 7, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. В случая за доставките по предоставяне на безстопанствени/бездомни кучета, тъй като сдружението не е регистрирано по ЗДДС, разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от същия закон не е приложима.
Предвид това, че доставките по предоставяне на безстопанствени/бездомни кучета за осиновяване, за които сдружението получава възнаграждение, не попадат в обхвата на освободените по реда на ЗДДС, то същите подлежат на облагане на основание чл. 12, ал. 1 от същия закон.
За да се приложи определен режим на облагане с данък върху добавената стойност на доставките на услуги, е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка. В зависимост от това се определя приложимият данъчен закон – за доставките с място на изпълнение на територията на страната – ЗДДС, а за тези с място на изпълнение извън територията на страната – данъчният закон по местоизпълнение на доставката. Това е определящо относно цялостното данъчното третиране на съответната услуга, приложимата данъчна ставка, лицето – платец на данъка и възникването на задължения във връзка със съответния регистрационен режим.
Общото правило за определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга, когато получател по същата е данъчно задължено лице, се съдържа в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. В случай, че получател по същата е данъчно незадължено лице, приложима е разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от ЗДДС и това е мястото, където доставчикът е установил независимата си икономическа дейност. Изключенията от това правило се съдържат в чл. 21, ал. 4-7, чл. 22-24 от ЗДДС.
Относно прилагането на ЗКПО:
Основен момент по отношение определянето на ЮЛНЦ като данъчно задължени лица за облагане с корпоративен данък по реда на ЗКПО е извършването на сделки по чл. 1 от ТЗ и отдаването под наем на движимо или недвижимо имущество. Ако ЮЛНЦ извършват тези сделки, същите са данъчно задължени лица за облагане с корпоративен данък на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 1, т. 2 от ЗКПО.
Основната цел, която преследва ЗКПО с въвеждането на облагане на печалбите на юридическите лица, които не са търговци, от сделки по чл. 1 от ТЗ, е тези лица да не се поставят в по-благоприятно положение от останалите стопански субекти, осъществяващи икономическа дейност на същия пазар (географски и предметен), тъй като това би имало неблагоприятен ефект върху конкуренцията. Стопанска дейност се осъществява не само чрез сключване на сделките, изброени в чл. 1, ал. 1 от ТЗ, но и чрез извършването на търговска дейност, непосочена в ал. 1. Съгласно чл. 19, ал. 2 от Конституцията на Република България законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност. Данъчното облагане е едно от тези правни условия. След като търговските дружества подлежат на облагане с корпоративен данък за печалбата им за целия обем на извършваната от тях стопанска дейност, а не само за търговската дейност в разновидностите, посочени в ал. 1 на чл. 1 от ТЗ, в същия обем за целите на ЗКПО следва да бъде обложена и стопанската дейност, извършвана от юридическите лица, които не са търговци (в случая ЮЛНЦ). В противен случай субектите, извършващи стопанска дейност биха се оказали поставени при различни правни условия, което би било в противоречие с чл. 19, ал. 2 от Конституцията.
Следователно, извършваната от сдружението дейност по транспортиране (износ) на безстопанствени/бездомни кучета с цел осиновяване в Германия ще подлежи на облагане с корпоративен данък в случай, че същата попада сред видовете търговски сделки, посочени в чл. 1, ал. 1 от ТЗ или предметът и обемът на тази дейност изисква тя да се води по търговски начин (чл. 1, ал. 3 от ТЗ).
Относно прилагането на ЗМДТ:
Относно заплащането на такса за притежаване на куче, уредена в раздел VІІІ, глава трета “Местни такси” от Закона за местните данъци и такси, считаме, че не са налице основания за това. Таксата за притежаване на куче се събира от собствениците на кучета, а в конкретния случай сдружението не може да се определи като собственик на бездомните кучета, които изнася с цел осиновяването им в Германия.
Тъй като в запитването не е предоставена достатъчно информация за дейността на сдружението, нито за извършването на услугите по транспортиране и другите дейности, свързани с предоставянето на безстопанствени/бездомни кучета, Националната агенция за приходите не може да изрази конкретно становище. Коректен отговор на поставените въпроси може да бъде изготвен при условие, че максимално изчерпателно бъде изяснена фактическата обстановка и конкретно и ясно да се поставят въпросите по приложение на ЗДДС, ЗКПО и ЗМДТ.
Въпросите относно дължимостта на митните сборове са в компетенциите на Агенция “Митници”.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар