Данъчно третиране на парична сума, предоставена от дете

Относно: Данъчно третиране на парична сума, предоставена от дете
на родител
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ …/29.12.2011 г. при Дирекция „ОУИ” ………….. изразяваме следното становище:
Според изложената фактическа обстановка дъщеря Ви работи във Франция държавна работа и всеки месец ще Ви превежда сума /помощ/ в размер на 300 евро.
Интересувате се подлежи ли на деклариране получената сума и дължите ли данък върху нея.
Предоставянето насредства от физически лица, в т.ч. между роднини по права линия каквито са родители и техни деца, независимо дали се оформя като дарение или заемообразно е вид гражданско правоотношение,което е обект на разглеждане в закони, различни от данъчните.
Съгласно чл.12 ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Съобразно изложеното в писмото са възможни две хипотези:
Първо, получаваната сума да представлява дарение.
Съгласно чл.13,ал.2 от ЗДДФЛ,не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение. Следователно при получаване на сума по дарение не се формира облагаем доход, не се облага с данък и не се декларира с годишна данъчна декларация.
На основание чл.44,ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ обект на облагане са имущества, придобити по дарение, както и недвижими имоти,ограничени вещни права върху тях и моторните превозни средства,придобити по възмезден начин.
В изпълнение на чл.44,ал.6 от ЗМДТ не се облагат с данък имуществата,придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи. Следователно и по реда на ЗМДТ не подлежи на облагане дарението на парична сума отдете на родител.
Второ, получаваната сума да представлява ежемесечна помощ.
Съгласно чл.13, ал.1, т.17 от ЗДДФЛ не са облагаеми сумите за издръжка, получени от правоимащи лица на основание на Семейния кодекс /СК/, който урежда отношенията, основани на родство и брак.
На основание чл.140,ал.1,т.2 от СК родителите имат право на издръжка. Нормата на чл.124, ал.5 СК регламентира, че пълнолетните деца са длъжни да се грижат за своите възрастни или болни родители. Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи /чл.142,ал.1 СК/.Текстът на чл.139 от СК регламентира, чеправо на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си.
Предвид на гореизложеното и предоставените ни факти в запитването считаме, че сумите които получавате от дъщеря си не представляват доход, подлежащ на облагане с данък.

Оценете статията

Вашият коментар