данъчно третиране на получен доход от наем ( мобилен оператор е наел част от земеделска земя, където е построил кула за сигнали са зададени следните въпроси:

Телефон: (02) 98593759Факс: (02) 987 7046
5.Изх. № 20-00-141/14.04.2011г.
ЗДДФЛ чл. 12, ал. 1; чл. 13, ал.1, т.24; чл 31; чл. 50.

относно данъчно третиране на получен доход от наем ( мобилен оператор е наел част от земеделска земя, където е построил кула за сигнали са зададени следните въпроси:
Правомерно ли е удържането на данък от платеца наемател, предвид обстоятелството, че наема за земеделска земя е необлагаем с данък.
Трябва ли,да се подава годишна данъчнадекларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
С цел законосъобразно прилаганеразпоредбите на ЗДДФЛ, Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 12, ал.1 ЗДДФЛ облагаеми са доходите от всички източници, придобити от ДЗЛ през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Разпоредбата на чл. 13, ал.1 ЗДДФЛ регламентира изчерпателно видовете необлагаеми доходи.
Нормата на чл. 13, ал.1, т. 24 третира като необлагаеми доходите, получени от рента, аренда или друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя.
Съгласно чл. 2, ал.1 от Закона за опазване на земеделските земи /обн. ДВ бр. 35/1996г, посл. изм. ДВ бр. 87/5.11.2010г./ земеделските земи са основно национално богатство и се използват само за земеделски цели. Предназначението на земеделските земи е за производство на растителна продукция и паша на добитък по начин, неувреждащ почвеното плодородие и здравето /чл. 2, ал.2 от с.з./
На основание чл. 2 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, земеделски земи са тези, които са предназначени за земеделско производство и
1.Не се намират в границите на урбанизираните територии/ населени места и селищни образувания/, определени с подробен устройствен план;
2.Не са включени в горски фонд;
3. Не са застроени със сгради на :промишлени или други стопански предприятия, почивни или здравни заведения, религиозни общности или други обществени организации, нито представляват дворове или складови помещения към такива сгради;
4.Не са заети ототкрити мини и кариери, от енергийни, напоителни системи, транспортни или други съоръжения за общо ползване, нито представляват прилежащи части към такива съоръжения.
В този смисъл, полученият доход от наем на земя не отговаря на критериите за земеделска земя, съгласно чл. 2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и не попада в обхвата на необлагаемите доходи, посочени в чл. 13, ал.1, т. 24 на ЗДДФЛ.
В конкретния случай дохода следва да се третира като облагаем доход от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество и на основание чл. 31 ЗДДФЛ се определя, като придобитият доход се намалява с 10 % разходи.
На основание създадената нова ал. 4 на чл. 44 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 от с.з. се умножи по данъчната ставка 10 на сто.
Съгласно новата ал. 11/допълнение на старата ал. 10/ на чл. 65 от ЗДДФЛ, данъкът по чл. 44, който платецът на дохода е задължен да удържа, се внася до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан.
Нормата на чл. 66 от ЗДДФЛ регламентира, че данъкът по чл. 65 се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националнатаагенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода. Съгласно допълнението в ал. 4 на чл. 45 от ЗДДФЛ, предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи от стопанска дейност и наеми, издава за изплатените доходи и удържания данък по чл. 43 и чл. 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Следователно измененията при авансовото облагане на доходите от наем и задължението за удържане и внасяне на данъка касаят случаите, в които наемателят e фирма – предприятие или самоосигуряващо се лице.
Съгласно разпоредбите на чл. 50, ал.1, т.1 и чл. 53, ал.1 от ЗДДФЛ, местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.

4/5

Вашият коментар