данъчно третиране на публична продан на недвижим имот съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_2304/18.07.2012 г.
ЗДДС, чл. 45, ал. 1, ал. 3 и ал. 7;
ЗДДС, чл. 45, ал.5, т. 1 и т. 2;
ЗДДС, § 1, т. 5 и т. 6 от ДР
Относно: данъчно третиране на публична продан на недвижим имот съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването по изпълнително дело № ……/12 г. по описа на ЧСИ рег.№ ….. Д.К. със страни: взискател – „……. Банка” АД, БУЛСТАТ ………… със седалище и адрес на управление гр. С. и длъжник „Е” ЕООД, БУЛСТАТ ………… със седалище и адрес на управление гр.Д., предстои насрочване на публична продан на недвижим имот и движими вещи, представляващи:
?Поземлен имот, находящ се в землището на гр. Д., с площ …….. дка, с начин на трайно ползване – бензиностанция, категория на земята при неполивни условия трета в местността „При моста”, заедно с построените в него:
– Бензиностанция, със застроена площ …….. кв.м, едноетажна сграда с монолитна конструкция, състояща се от две помещения със самостоятелен вход от север – офис и стая за почивка, санитарен възел със самостоятелен вход от север, състоящ се от тоалетна с предверие;
– Навес над колонка за газ, представляващ метален навес без оградни стени, подпрян на две метални колони върху бетонова основа, с височина на навеса около …..м и площ около …..кв.м;
– Разширение за газстанция и модулна бензиностанция с пълначно за газови бутилки, въведени в експлоатация с Разрешение за ползване № ……. от 08.10.2002 г. на РД за Национален строителен контрол по отношение на газстанция и Разрешение за ползване № ……от 18.11.2009 г. на ДНСК по отношение на „Разширение на съществуваща газстанция и бензиностанция с пълначно за битови газови бутилки за пробан бутан”, заедно с всички подобрения и приращения, трайно прикрепени към поземления имот и сградите, представляващ навес с метална носеща конструкция от затворени форми с едноскатен покрив, с площ от ипотека …… кв.м с обща застроена разгърната площ от ……. кв.м;
– В източния край на имота е изграден „офис”, представляващ част от обекта, построен на основание Разрешение за строеж № ……..от 13.02.2008 г., който е отразен под №…… на скица № ……./20.01.2012 г. на ОСЗ, представляващ едноетажна постройка с носеща метална конструкция и оградни стени;
– Движими вещи, находящи се в гр. Д., местност „При моста”, а именно: газстанция за газ пропан-бутан с обем ….куб.м, бензиностанция-тип модулна МБСГ и газстанция, с подробно описание на включените в тях компоненти.
Във връзка с изложеното е поставен въпроса при условие, че длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице, по отношение на кои недвижими и движими вещи следва да се начислява данък при извършване на публичната продан?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 99 от 16.12.2011 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 15 от 21.02.2012 г., попр. ДВ, бр. 16 от 24.02.2012 г.) изразяваме следното становище:
В ЗДДС режимът на облагането на доставката на стоки или услуги при публичната продан е регламентиран в Глава четиринадесета „Специфични случаи на доставки“ и е приложим единствено в случаите, когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по закона лице. Освен това е необходимо да се има предвид, че на облагане с ДДС ще подлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от същия закон в случаите на обикновена продажба. В този смисъл, не се облагат с данък върху добавената стойност принудителни продажби на стоки, които са предмет на освободена доставка, каквато е например прехвърляне на собственост върху сгради, които не са нови, ако не е упражнено правото на избор същите да се третираткато облагаеми.
Доставките, свързани със земя и сгради, са регламентирани в Глава четвърта от ЗДДС и по-конкретно в разпоредбата на чл. 45 от същия закон.
Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда. В разпоредбата на чл. 45, ал. 5, т. 2 от същия закон е указано, че разпоредбата на ал. 1 не се прилага по отношение на прехвърлянето право на собственост или други вещни права, както и отдаването под наем на оборудване, машини, съоръжения и постройки, неподвижно закрепени към земята или изградени под повърхността й.
На основаниечл. 45, ал. 3 от ЗДДС доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях, са освободени доставки.
Определението за “сгради, които не са нови“, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т. 5 от ДР на закона. С визираната норма е определена дефиниция за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или;
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца, считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
С разпоредбата на чл. 45, ал. 7 от ЗДДС се създава право на избор от страна на доставчика доставките по ал. 1, 3 и 4да сетретират като облагаеми такива.
По отношение на недвижимия имот, посочен в запитването, представляващ поземлен имот с построени в него едноетажна сграда, офис и съоръжения е необходимо първо да се определи дали поземленият имот представлява урегулиран такъв.
В ЗДДС липсва легална дефиниция на урегулиран поземлен имот (УПИ), но в Закона за устройство на територията (ЗУТ) е дадена такава в § 5, т. 11: “урегулиран поземлен имот или урегулиран имот е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство“. От дефиницията е видно, че за да бъде определен един поземлен имот като урегулиран, на първо място е необходимо наличието на подробен устройствен план, в който същият да фигурира с посочените характеристики.
В зависимост от обстоятелството дали поземленият имот е урегулиран или не, както и от обстоятелството дали доставчикът е упражнил правото си на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, доставката е облагаема или освободена.
В този смисъл, ако поземленият имот е УПИ, то доставката на същия е облагаема. В случай, че същият няма характер на УПИ, то доставката му е освободена, като длъжникът има право да избере същата да е облагаема.
На второ място е необходимо да се определи характера на сградите, дали същите са нови или стари по смисъла на ЗДДС.
Видно от дефиницията на понятието „нова сграда” по смисъла на ЗДДС, третирането на една сграда като нова е обвързано с изтичане на определен срок от момента на издаване на разрешението за ползване на сградата и третирането на доставките на сгради за целите на закона следва да се разглежда във връзка с хипотезите, при които:
-се издава разрешение за ползване поЗакона за устройство на територията (ЗУТ);
– се издават други документи за допускане на въвеждането им в експлоатация – съгласно ЗУТ или предшестващи влизането му в сила закони;
– издават се разрешения за ползване или други удостоверяващи завършването на строеж документи, без да е налице нова сграда.
Съгласно ЗУТ, за сградите, представляващи строежи от четвърта и пета категория /чл.137, ал. 1, т. 4 и 5 от ЗУТ/ не се издава разрешение за ползване, а удостоверение за въвеждане в експлоатация на строеж.
Във връзка с горепосоченото при положение, че построеният офис, притежава качеството на „нова сграда” по смисъла на закона към момента на осъществяване на проданта, то доставката ще е облагаема и като предмет на публична продан за същата ще е дължим данък върху добавената стойност.
По отношение на публичната продан на едноетажната сграда, със застроена площ- …….кв.м, доколкото в писменото запитване не са налице данни същата да е нова сграда по смисъла на ЗДДС, за нея и прилежащия й терен е приложима разпоредбата на чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, т.е. ще е налице освободена доставка. Определение на понятието „прилежащ терен” е дадено в § 1, т. 6 от ДР на ЗДДС: това е сумата от застроената площ по смисъла на ЗУТ и площта около застроената площ, определена на база отстояние 3 м от външните очертания на всяка от ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж на сградата, в рамките на урегулирания поземлен имот. Собственикът на имота има право да избере за прилежащия терен режим, различен от този на сградата, към която същият е прилежащ /например: старата сграда да остане с нормативно определения режим на освободена доставка, а за прилежащия й терен да се упражни правото на избор да е облагаема доставка/. Този извод се налага от редакцията на чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, където доставката на прилежащия терен е изброена в данъчен аспект като отделна доставка, въпреки невъзможността същият да е самостоятелен предмет на прехвърлителна сделка.
Във връзка с данъчното третиране на доставките на „газ станция и модулна бензиностанция с пълначно за газови бутилки”, както и на „навес над колонка за газ” е необходимо да се има предвид следното:
В ЗДДС липсва легално определение на понятията, „съоръжение“ и „оборудване“. Общоприетото значение на термините е синонимно /включително с постройка и машина/ и най-общо включва уреди, машини и инструменти, инсталации, с които се снабдява, обзавежда производствено предприятие, учреждение и др. Поради това, определящото в случая е дадена вещ или съвкупност от вещи да е неподвижно прикрепена към земята, а точното й квалифициране в групата на “съоръженията“ или в тази на “оборудването“ не е от решаващо значение, тъй като и двете групи са с един и същ данъчен режим. Някои от специалните нормативни актове определят специфичните съоръжения и оборудване за материята, която уреждат, които следва да бъдат съобразени при данъчния контрол – за по-голяма прецизност.
Съгласно § 1, т. 2 от Допълнителните разпоредби на Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове, приета с ПМС № 243 от 10.09.2004 г., “газоснабдителна станция“ е стационарна инсталация, предназначена за пълнене на бутилки и/или автоцистерни и жп цистерни и/или за снабдяване на промишлени предприятия, жилищни и административни сгради с втечнен въглеводороден газ от стационарно монтирани резервоари.
Също така в § 1, т. 6 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 16 от 12 август 1999 г. за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини “бензиностанция“ е всяко съоръжение, в което се извършва зареждане на бензини в горивните резервоари на отделните МПС, от неподвижни инсталации (резервоари) за съхранение на бензини.
Предвид гореизложеното при прехвърляне правото на собственост на съоръженията, неподвижно закрепени към земята илиизградени под повърхността й,приложение намира разпоредбата на чл. 45, ал. 5, т. 2 от ЗДДС, която предвижда, че доставката им е облагаема.
Публичната продан на описаните в запитването движими вещи, доколкото същите представляват подвижни съоръжения и оборудване, не попадат в приложното поле на чл. 45 от ЗДДС, а е налице облагаема доставка по смисъла на чл. 12, ал. 1 от закона. Ако същите представляват съоръжения и оборудване, неподвижно закрепени към земя, данъчното им третиране е аналогично на това, регламентирано в разпоредбата на чл. 45, ал.5, т. 2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар