Данъчно третиране на разходи по реда на ЗКПО във връзка с договор за придобиване на квалификация по чл. 229 от КТ

ОТНОСНО: Данъчно третиране на разходи по реда на ЗКПО във връзка с договор за придобиване на квалификация по чл. 229 от КТ
В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” остъпи писмено запитване с вх. № ………./02.09.2013г.
В писмото е посочена следната фактическа обстановка:
Дружество възнамерява да сключи договор за придобиване на квалификация съгласно чл. 229 от КТ със свързано лице – студент в университет в Англия, редовна форма на обучение. С договора дружеството ще поеме ангажимент да заплаща таксите за обучение, закупуване на учебници и учебни помагала и за издръжката му.
Поставен е следния въпрос:
Във връзка с част от разяснение № 96-00-109 от 18.03.2013г. желаете да Ви бъде посочен поне един източник на официална информация за пазарното ниво на разходите в Лондон, които НАП ще признае за достоверни?
Съобразявайки относимата правна уредба и компетентност на НАП Ви, уведомявамеследното:
В чл. 17 от Данъчно осигурителния и процесуален кодекс /ДОПК/ са изброени правата на задължените лица, които приходната администрация следва да съблюдава и изпълнява. Функциите на органите по приходите, съответстващи на тези права, са регламентирани в чл. 3, ал. 1 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/. Едно от основните задължения на приходната администрация е да обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация и разяснения по правата и задълженията им, както и да изказва становища по поставени конкретни проблеми, произтичащи от разпоредбите на законите, които се прилагат от НАП.
Поставеният в запитването въпрос не е обвързан с разясняване на конкретни разпоредби от материалния данъчен закон /ЗКПО/. Същият е обвързан с предварителното събирането на даказателства от страна на питащото дружество относно доказване на определен размер на разходи, свързани с издръжката на учащо се лице /свързано/ в държава-членка на Европейския съюз.
Съгласно чл. 12,ал.1, т. 6, т. 7, т. 11 от ДОПК органът по приходите при спазване на разпоредбите на този кодекс изисква, събира и проверява счетоводни, търговски документи или други книжа, оригинални документи, данни, сведения, вещи, извлечения по сметки, справки и други носители на информация с цел установяването на задължения и отговорности за данъци, както и нарушения на данъчното законодателство; изисква заверени копия на писмените документи и заверени разпечатки на данни от технически носители. Също така изисква от всички лица, държавни и общински органи данни, сведения, документи, книжа, материали, вещи, извлечения по сметки, справки и други носители на информация, необходими за осъществяване на контролната дейност. Тази дейност е регламентирана в ДОПК и е свързана с доказването като основна част от развитието на административното производство. Същото включва както процесите по събиране на доказателствен материал, така и въпроса за преценката на така събрания доказателствен материал.
Видно от изложеното до тук и относно поставеният въпрос за посочване на поне един източник на официална информация, които НАП ще признае за достоверен Ви, уведомяваме, че в хода на ревизионните производства органите по приходи разполагат с оперативна самостоятелност. Те могат да събират доказателствени средства от всички лица, които съгласно нормативни актове са създадени и имат задължение да събират, обработват и предоставят различни данни, сведения и документи. Оценката на представения доказателствен материал и приемането му за годно доказателствено средство е изцяло в компетентността на органа по приходите извършващ ревизионното производство.
В тази връзка следва да имате предвид, че съгласно чл. 3, ал. 8 от Закона за статистиката /ЗС/ Националният статистически институт /НСИ/, органите на статистиката и Българската народна банка са източникът на официална статистическа информация в Република България. Разпоредбата на чл. 7 от посочения закон определя, че НСИ представлява националната статистическа система в Европейската статистическа система, също така пред международни организации и поддържа връзки с националните статистически служби на други държави. Освен това НСИ осигурява съответствие на методологията, съдържанието и обхвата на статистическите изследвания с изискванията на Евростат и координира всички дейности на национално равнище за разработването, производството и разпространението на европейската статистическа информация. В глава пета от ЗС е разяснен редът запредоставяне на статистическа информация на потребителите, като резултатите от статистическите изследвания, включени в Националната статистическа програма, са достъпни за всички.
Предвид гореизложеното изразяваме мнение, че информация получена от НСИ е официална и може да се използва като доказателство за доказване на разходи /за които трудно могат да се съберат документи, ползващи се с доказателстветна стойност/ във връзка с издръжката на лице, което се обучава в държава членка на ЕС. Следва да имате предвид, че ползването на статистическа информация важи за тези разходи, които поради специфичността си не могат да се докажат със съответни документи. Всички останали разходи, като например плащането на наем, такси за обучение, закупуване на учебни материали и други в зависимост от изучаваната специалност следва да седоказват със съответнине, издадени в тази връзка документи.
Всички събрани доказателства в хода на ревизионното производство подлежат на обективна преценка и анализ съобразно основните начала на ДОПК, а именно в рамките на закона, обективно и добросъвестно при прилагане на служебното начало.

Оценете статията

Вашият коментар